Доступність посилання

ТОП новини
20 Квітень 2019, Київ 07:12

«Саакашвілі є ворогом Росії, але він не є ворогом потоків фінансування з Росії» – Каратницький


Адріан Каратницький

Оприлюднення записів начебто екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі і Сергія Курченка, де Саакашвілі начебто домовляється з ним про співпрацю, або стане найбільшим наклепом в історії незалежної України, у порівнянні з якими тьмяніють звинувачення проти Юлії Тимошенко часів Януковича, або ж Саакашвілі піддався спокусі, щоб профінансувати «революцію», і став жертвою власного незламного прагнення до влади і впливу на політику. Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» заявив Адріан Каратницький, експерт аналітичного центру Atlantic Council (Вашингтон, США).

Якщо оприлюднені дані буде підтверджено, це посилить аргументи команди президента, що відбуваються активні та масові втручання Росії в українське життя та намагання, використовуючи людей, піднімати температуру у країні

«У будь-якому разі це матиме дуже великі наслідки для політичних конфігурацій в Україні. Якщо дійсно буде доведено, що пан Саакашвілі перебував у змові та фінансувався Курченком та з інших невідомих фінансових потоків, то, на мою думку, це буде дискредитувати весь рух, який згуртувався навколо нього, і навіть тих депутатів, які, можливо, і не знали про такі потоки фінансування. Думаю, що і вони будуть вимушені заплатити певну політичну ціну у сенсі втрати підтримки та довіри з огляду на їхній альянс із Саакашвілі», – назвав один із варіантів розвитку подій Каратницький.

Іншим можливим наслідком скандальних викриттів може стати посилення вимог щодо проведення в Україні виборів.

«Думаю, що ми можемо побачити кризу довіри не лише з боку суспільства, але і з боку західних держав, котрі захочуть, щоб український народ швидко надав новий мандат на керівництво державою», – відзначив експерт.

Це може відкрити Порошенку шлях до переобрання на посаді президента та нового 5-річного терміну при владі. Інший варіант – нові вибори та формування нової конфігурації в українській політиці

Каратницький також відзначив, що вважає Порошенка консервативним та обережним політиком, тому схвалення ним публікації записів розмов схиляє його до думки про наявність в державі міцної доказової бази.

«Якщо оприлюднені дані буде підтверджено, це посилить аргументи команди президента, що відбуваються активні та масові втручання Росії в українське життя та намагання у будь-який спосіб, свідомо чи несвідомо, використовуючи людей, піднімати температуру у країні», – сказав Каратницький.

«Це може відкрити Петрові Порошенку шлях до переобрання на посаді президента та нового 5-річного терміну при владі. Інший варіант – нові вибори та формування нової конфігурації в українській політиці», – сказав експерт.

Каратницький також не вважає взаємовиключним те, що Саакашвілі, якого називають ворогом Кремля, міг шукати підтримки з Росії.

Саакашвілі є ворогом Росії, але він не є ворогом потоків фінансування з Росії. Він міг легко повірити, що міг би обережно і заради досягнення своїх власних інтересів скористатись фінансуванням з Москви

«Саакашвілі є ворогом Росії, але він не є ворогом потоків фінансування з Росії. Він міг легко повірити, що міг би обережно і заради досягнення своїх власних інтересів скористатись фінансуванням з Москви так само, як Ленін користувався фінансуванням з боку німецьких буржуазних кіл. Ніхто не каже, що Росія таким чином намагалася би підтримати Саакашвілі. Це – намагання російських агентів впливу розхитати ситуацію в Україні. Натомість мотивація Саакашвілі – знайти засоби, щоб досягнути того, що він вважав і вважає своєю метою, а саме – врятувати Україну, перебудувати її за образом, який він вважає правильним», – сказав Каратницький.

При цьому він відзначив, що українські політики-реформатори, які активно виступають на підтримку Саакашвілі, – такі, як народні депутати Лещенко, Заліщук, Найєм, – могли би попередити саму можливість виникнення настільки скандальної ситуації, якби на практиці дотримувались декларованих ними публічно принципів прозорості фінансування політичних сил.

Можливо, було би менше поле для такої, можливо, нечесної гри. Принаймні, якби був прозорий моніторинг та вимагання, щоб Саакавшілі пояснював, як фінансує себе та своїх соратників

«Роками говориться про те, що джерела фінансування політичної діяльності Саакашвілі невідомі. І, попри це, дуже мало уваги було надано прозорості. Ніхто не пробував зробити аудит. Скільки коштували демонстрації? Офіс? Штаби? Автобуси з учасниками? Якби був більш збалансований та наполегливий моніторинг прихильників радикальних антикорупційних лозунгів, то, можливо, було би менше поле для такої, можливо, нечесної гри. Принаймні, якби був прозорий моніторинг та вимагання, щоб Саакавшілі пояснював, як фінансує себе та своїх соратників. І тут такі люди, як Сергій Лещенко, були необережними і перестали застосовувати чіткі принципи», – зазначив Каратницький.

«Якби був моніторинг, то зараз би вся країна не опинилась у цій хаотичній ситуації», – наголосив експерт.

Антикорупційні групи та громадянське суспільство мають займати нейтральну позицію і відстежувати усі конфлікти інтересів і бути дуже збалансованими у підходах, а не лише шукати порушення законів з боку політичних опонентів

«У майбутньому антикорупційні групи та громадянське суспільство мають займати нейтральну позицію і відстежувати усі конфлікти інтересів і бути дуже збалансованими у підходах, а не лише шукати порушення законів з боку політичних опонентів», – підкреслив експерт.

На момент написання матеріалу Саакашвілі отримав статус втікача від правоохоронних органів в Україні. Про це заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко. Сам екс-президент Грузії, опозиційний український політик Саакашвілі, після звільнення з рук правоохоронців перебував на мітингу перед Верховною Радою.

Раніше Генеральна прокуратура України у вівторок оприлюднила запис буцімто розмови представників Саакашвілі та представників бізнесмена-втікача Сергія Курченка, а також власне Саакашвілі та Курченка про варіанти співпраці. Відповідно до записів, на повернення Саакашвілі до України з проривом кордону раніше було витрачено сотні тисяч доларів.

Представник Саакашвілі, відповідно до запису, отримував гроші від Курченка, сам Курченко у розмові висловив Саакашвілі зацікавленість у співпраці з метою відновлення контролю за бізнесом в Україні. Саакашвілі висловив готовність розглядати таку співпрацю. При цьому Курченко заявляв, що має допуск до «кабінетів» у Росії. Відповідно до записів, представники Саакашвілі та Курченка неодноразово говорили про можливість ескалації протистояння з владою України з метою збільшення підтримки Саакашвілі серед населення. Співрозмовники згадували, що учасники мітингів на підтримку Саакашвілі є проплаченими, а кияни не виявляють цікавості до підтримки акцій протесту.

(Записи, оприлюднені Генпрокуратурою України: «Операція СБУ і ГПУ щодо зриву плану-реваншу прокремлівських сил в Україні»)

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG