Доступність посилання

ТОП новини
25 Травень 2019, Київ 15:55

Американська зброя для ЗСУ: що вже передали Україні і як застосовують на фронті


Українська армія отримала від США сучасні радіолокаційні станції. Львів, 14 листопада 2015 року

Американська військова допомога, яка вже в Україні, здатна змінити ситуацію на Донбасі. Контрбатарейні радари Сполучені Штати Америки передавали українській армії тричі. Система може обчислити, звідки б’є артилерія, навіть якщо снаряд, наприклад, летить із закритих житлових кварталів. Але чи є необхідна зброя на фронті і як волонтери допомагають ЗСУ боротися з обстрілами бойовиків? Про це – матеріал журналістів проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії.


Вантажні літаки вже тричі доправляли зі США в Україну військову допомогу. Серед поставок – системи виявлення, що дозволяють артилерії в рази поліпшити точність стрільби.

Контрбатарейний радар обчислює за траєкторією польоту снаряда, ракети або міни місцезнаходження противника і в реальному часі передає координати артилерії для вогню.

Так де ж зараз американські радари, призначені для української армії?

«Використовувати ці радари можна було б. Але на сьогоднішній день це вважається недоцільним», – саме такі слова прозвучали від представника Міністерства оборони України Андрія Лисенка в ефірі радіо Донбас.Реалії у грудні минулого року.

Востаннє ці радари використовували в АТО було під час Дебальцевської операції
Олег Жданов

«Востаннє ці радари використовували в АТО під час Дебальцевської операції. З того моменту після виходу наших військ з Дебальцева ці радари знаходяться на складі», – каже військовий експерт Олег Жданов.

Замість американських радарів – саморобні пристрої

Тим часом системи відеоспостереження на передовій встановлюють волонтери. І таким чином у військових з’являється можливість бачити, звідки ж стріляють бойовики.

«Це може бути за кілометр чи півтора. А може – і за 100 метрів», – зазначає волонтер Юрій Москаленко.

Волонтери встановлюють відеоспостереження на передовій
Волонтери встановлюють відеоспостереження на передовій

Його волонтерська група поставила на фронті вже 16 таких конструкцій. Деталі купують самі. В середньому ціна однієї системи спостереження становить близько 50 тисяч гривень. Хоч і дорого, але того варте, каже волонтер.

«На одній з позицій промки стояла камера, яку ми ставили, знаючи, що на тиждень чи два. Вона стільки й прожила. Але завдяки їй було знищено 22 бойовики. Ця камера коригувала вогонь», – зауважує Москаленко.

Юрій Москаленко
Юрій Москаленко

Волонтерські вежі бойовики обстрілюють постійно. Кожна з таких систем тут – на вагу золота. Волонтери передали журналістам Донбас.Реалії ексклюзивне відео. На кадрах видно як камера помітила противника за кілометр від українських військових.

Але українським саморобним пристроям далеко до американських контрбатарейних радарів. Ці системи обчислюють місце, звідки стріляє «Град», з похибкою не більше шести метрів.

Що вже отримала Україна від США?

Україна отримала три типи радарів: AN/TPQ–36, його вартість – півтора мільйона доларів, дальність виявлення – 24 кілометри; також –
AN/ PQ–48 і AN/ PQ–49, ціна кожного – по півмільйона доларів, дальність – до 10 кілометрів.

Скільки ж всього американських радарів доставили зі США, в Міністерстві оборони України Донбас.Реалії так і не відповіли. Послалися на те, що ця інформація не підлягає розголосу.

«В кількості – це десь близько до 50 станцій. Але, на жаль, з цих 50 тільки 6 були радари 36-ті, потужні, далекої дії», – зазначив військовий експерт Юрій Бутусов.

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Радари ТPQ-36 перевозять за допомогою автомобіля Hummer. А ТPQ-48 солдати можуть вручну зібрати на позиції. Так чому ж цих систем не видно на передовій?

«Їхня функція для того, щоб визначати, звідки відбувається постріл артилерійської системи. Справа в тому, що артилерійська система знаходиться за кілька кілометрів і нам просто туди немає чим відповідати», – сказав у грудні минулого року Андрій Лисенко.

Андрій Лисенко
Андрій Лисенко

Згідно з мінськими домовленостями, важке озброєння відведено від лінії розмежування.

Якщо брати ту задачу, яку ставить президент, то ці радари немає сенсу використовувати
Олег Жданов

«За великим рахунком, якщо брати ту задачу, яку ставить президент, то ці радари немає сенсу використовувати. Тому що ми відповідаємо. Вогонь у відповідь відкриваємо тільки з дозволеного озброєння – стрілецького», – зазначив військовий експерт Олег Жданов.

Олег Жданов
Олег Жданов

Є ще один важливий момент: у радарах, які США передали Україні, від самого початку відключена функція наведення своєї артилерії.

Адміністрація Обами внесла таке недолуге обмеження. Ця функція фактично перетворює артилерійські радари на моніторингове обладнання
Юрій Бутусов

«Адміністрація Обами внесла таке недолуге обмеження. Ця функція фактично перетворює артилерійські радари на моніторингове обладнання. Це не зброя. Ми за допомогою цього можемо бачити, звідки летить. Звідки по українських військах б’ють російські батареї, але, наприклад, корегувати вогонь туди, куди ми хочемо, визначати цілі – ми не можемо», – зауважує військовий експерт Юрій Бутусов.

Зброя Україні від США: перспективи

У бюджеті дійсно прописано дозвіл на виділення 350 мільйонів доларів на зброю для України. Вся Адміністрація висловлюється «за». Але президент – єдина людина, у якого є право санкціонувати цю угоду
Стівен Бланк

Військова допомога для України з Америки буде надходити і наступного року.

«У бюджеті дійсно прописано дозвіл на виділення 350 мільйонів доларів на зброю для України. Окремо існує запит, і він на столі у президента, на продаж озброєнь Україні – окремо від цього бюджету. І поки не зрозуміло, що отримає Україна, і чи продадуть Штати озброєння. Зараз рішення незрозуміле. Вся Адміністрація висловлюється «за». Але президент – єдина людина, у якого є право санкціонувати цю угоду», – наголошує експерт American foreign policy council Стівен Бланк.

Стівен Бланк
Стівен Бланк
Військові зараз стикаються з прицільним артилерійським вогнем, щоб протистояти цій загрозі, потрібна високоточна артилерія
Тодд Вуд

Американські військові експерти вважають: радари для української армії набагато важливіші, ніж, наприклад, «Джавеліни».

«Мені здається, що головна загроза на сході України – зовсім не обов’язково вторгнення танків, яке, мовляв, може статися. З чим насправді військові зараз стикаються, так це з прицільним артилерійським вогнем – тими ж ударами «Градів» – які, зокрема, відбуваються з території Росії. І для того, щоб протистояти цій загрозі, потрібна високоточна артилерія», – зауважив зауважив оглядач The Washington Times Тодд Вуд.

Тодд Вуд
Тодд Вуд

У свою чергу, на поставку летальної зброї Україні дала добро Канада. Міноборони України тепер може закуповувати у канадців легке озброєння. Це міномети, автоматична зброя і далекострільні снайперські гвинтівки.

Відповідь Міністерства оборони на запит «Донбас.Реалії», яка надійшла після виходу сюжету в ефір:

Наступного року заплановані нові поставки американських контрбатарейних станцій AN/TPQ Україні, заявили у відділі артилерійської розвідки ЗСУ.

«Двостороння робота проводиться і надалі, і не лише на наступний рік, а і в подальшому. У наступному році заплановано нові поставки станцій типу AN/TPQ, їх кількість поки невідома, що обумовлено нещодавнім затвердженням оборонного бюджету США», – зазначили у відомстві.

У відділі артилерійської розвідки також зазначають, що усі справні станції типу AN/TPQ широко застосовуються у зоні АТО, окрім зразків, що використовуються для навчання.

«Застосування станцій у зоні проведення АТО зараз не менш актуальне, ніж це було у попередні роки, активної фази проведення бойових дій. Дотримуючись Мінських домовленостей, ЗСУ дають відсіч терористам лише із дозволеного озброєння, а противник, нехтуючи всіма домовленостями, наносить обстріли з усього озброєння. Саме в такі моменти станції AN/TPQ і є найбільш необхідними, оскільки вони дають можливість фіксувати порушення Мінських домовленостей», – йдеться у відповіді.

У ЗСУ додають, що підприємства «Укроборонпрому», за замовленням Міноборони, мають певні напрацювання та дослідні зразки радіолокаційних станцій, які мають навіть кращі характеристики. Однак ні в серійному виготовленні, ні на озброєнні ЗСУ їх поки що немає.

«Саме за рахунок станцій AN/TPQ-36, 49, 48(А) ми і маємо можливість отримати час на виготовлення і постановку на озброєння сучасних, а головне – власних радіолокаційних станцій, з характеристиками кращими, ніж у станцій AN/TPQ-36, 49, 48(А). ЗСУ на початок збройної агресії мали застарілі зразки радянського виробництва (АРК), та і їх, готових до застосування, можна було б перерахувати на пальцях. В той час ми мали найбільшу потребу в американських радарах, яка в певній мірі є і на сьогодні. Звісно, наданої у рамках матеріально-технічної допомоги, кількості станцій типу AN/TPQ для потреб ЗСУ недостатньо, але ми розраховуємо не лише на матеріально-технічну допомогу від уряду США. Наш військово-промисловий комплекс також працює на потреби ЗСУ», – зазначили у ЗСУ.

Двостороння робота між відомствами України та США щодо поставок новітнього озброєння для України триває, зазначили в Міноборони.

ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG