Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 02:15

Законопроект про «мажоритарку» – намагання зберегти існуючу виборчу систему – експерт


Сесійна зала Верховної Ради України

Виборча система в Україні залишається неузгодженою. Днями низка депутатів подали до Верхової Ради законопроект, яким пропонують повернутися до суто мажоритарної системи. Це змусить депутатів бути відповідальнішими за свої дії перед виборцями, пояснив один із авторів законопроекту, депутат від БПП Олег Барна. Натомість експерти називають такий крок намаганням продемонструвати спротив зміні виборчої системи і залишити все як є.

Депутати «мажоритарку» ще не скасували, а вже поновлюють | Ранкова Свобода. Частина 3
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

До Верхової Ради подали законопроект про вибори народних депутатів за мажоритарною системою. Він передбачає відмову від пропорційної системи виборів народних депутатів і перехід до мажоритарної.

Реєстрація цього законопроекту є порушенням регламенту, наголосив полісі-аналітик Єгор Поляков.

Це порушення міжнародних рекомендацій, до яких ми йшли 10 років. Це реально величезний крок назад
Єгор Поляков

«Оскільки був проголосований Виборчий кодекс, поки що в першому читанні, вони не мали права реєструвати новий законопроект про вибори до розгляду цього законопроекту 3112-1. Це, по-перше, порушення регламенту. По-друге, це порушення передвиборчих обіцянок, це порушення міжнародних рекомендацій, до яких ми йшли 10 років. Це реально величезний крок назад ця пропозиція. І те, що її внесли не останні депутати, тобто представники все-таки провладної більшості – це трошки дивно», – сказав Поляков.

Експерти наголошують, що законопроект порушує коаліційну угоду і міжнародні рекомендації, зокрема, Венеційської комісії та Парламентської асамблеї Ради Європи.

«Проект Виборчого кодексу, який був проголосований в першому читанні – це виключно випадковість. І багато депутатів, які побачили, що робиться в країні і, зокрема, в парламенті, які раніше скептично ставилися до мажоритарної системи, почали мене підтримувати », – відповів на закиди один з авторів законопроекту, депутат від БПП Олег Барна.

Політична безвідповідальність партій – одна з головних проблем для нинішньої України, пояснив депутат. Натомість мажоритарна система змусить кандидатів звітувати перед виборцями і прислухатися до їхньої думки, а не до «партійних босів».

Олег Барна
Олег Барна

Коли деякі особи в кулуарах ніби нормальні люди, а коли виступають з трибуни від партії, ніби змінюються
Олег Барна

«Те, що витворяють в середині парламенту, коли деякі особи в кулуарах ніби нормальні люди, а коли виступають з трибуни від партії, ніби змінюються. Нам треба зробити висновки, що депутат будь-якого рівня при цьому партійному нігілізмі, завжди буде залежати не від народу, а від партійних босів. І голосуватиме, не виходячи зі своїх переконань, а від того, як скаже керівник фракції чи грошовитий мішок, який фінансує партію», – прокоментував Барна.

Також депутат додав, що вибори за мажоритарною системою – це його позиція від самого початку депутатства, бо й сам є мажоритарником.

Натомість аналітик Громадянської мережі «Опора» Олександр Клюжев такі аргументи депутата називає намаганням «видавати бажане за дійсне». А метою законопроекту – продемонструвати суспільству, що в парламенті є чітка опозиція до зміни виборчої системи.

Олександр Клюжев
Олександр Клюжев

Це популізм, який намагається обґрунтувати політичні процеси, які відбуваються навколо розгляду і підготовки проекту Виборчого кодексу до другого читання
Олександр Клюжев

«Депутати обрані в одномандатних виборчих округах дуже часто залежні від позиції владної вертикалі, тому що вони намагаються залучати певні бюджетні кошти в свої виборчі округи, розподілом субвенцій дуже часто і визначається політична позиція депутатів-мажоритарників. У пояснювальній записці законопроекту вказано, що це дозволить зекономити державні кошти і уникнути фінансування політичних партій. На мою думку, це популізм, який намагається обґрунтувати політичні процеси, які відбуваються навколо розгляду і підготовки проекту Виборчого кодексу до другого читання», – сказав Клюжев.

А політичний консультант Микола Волгов вважає, що реєстрація законопроекту – намагання зімітувати альтернативу існуючій ініціативі і показати, що є потивага Виборчому кодексу, аби потім залишити все як є.

«Це намагання відіграти ситуацію і створити крайню мажоритарну альтернативу тим законодавчим ініціативам, щоб потім сказати, давайте залишимо змішану систему: коли і мажоритарники, і партійні лідери будуть задоволені», – каже Волгов.

Реформуючи виборчу систему, важливо забезпечити баланс і сталість системи, наголошує Микола Волгов. Із цим може впоратися виборчий кодекс, який дасть зрозумілі правила для виборів кожного рівня.

Потрібно бодай три-п’ять виборчих циклів провести за сталими правилами
Микола Волгов

«Потрібно бодай три-п’ять виборчих циклів провести за сталими правилами, щоб і політична еліта і ті, хто хоче увійти у склад політичної еліти, розуміли правила гри. Щоб люди готувалися до виборчої кампанії і політичної кар’єри протягом років, щоб вони дізнавалися тонкощі. Бо у нас щойно вибори – так нові правила. І хто має переваги? Ті, хто розробляє ці правила ухвалює», – резюмував експерт.

За цими сталими правилами можна дійсно відбирати гідну політичну еліту, додав Волгов.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG