Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 14:04

Чого не сталося в 2017 році? (Огляд дезінформації)


Група експертів, що боряться із неправдивою інформацією у прокремлівських ЗМІ в Євросоюзі повідомили про підсумки 2017 року. Так було зафіксовано 1310 прикладів дезінформації у прокремлівських медіа.

У цьому році робоча група East Stratcom повідомила про 1310 випадків прокремлівської дезінформації: від повідомлень про Ангелу Меркель до гамбургерів і датських домашніх тварин.

«Протягом року ми стали свідками ефектних заяв речників Кремля про неминучу загрозу громадянської війни в Швеції, про те, що американський літак скинув ядерну бомбу на Литву, і про те, що США мають намір окупувати Європу. На минулому ж тижні нас здивували «новинами» про «невмілого» бійця-українця, який не підірвав сам себе (відео зняли жартома), про випадки зґвалтування в Швеції, кількість яких зросла на тисячу відсотків (насправді на 1,4% із 2015 року), і про те, що папа Іван Павло II нібито заявив, що вторгнення мігрантів потрібно припинити (чого він не робив)», – йдеться у огляді.

Як пишуть у звіті, в цьому «безперервному потоці» експерти виділяють кілька центральних тем.

Хороша Росія

В рамках цієї теми Росію описують як невинного гравця на світовій арені, який робить все для вирішення світових проблем, але постійно зазнає гонінь з боку «Заходу».

«Минулого тижня під час щорічної прес-конференції президент Путін повторив два центральних циклічних мотиви: що Росія не залучена у війну в Україні, і що Крим сам визначив свою долю. Як ми знаємо, Європейський союз не визнає незаконну анексію Криму, а Прокуратура Міжнародного кримінального суду постановила, що ситуація на території Криму і Севастополя прирівнюється до міжнародного збройного конфлікту між Україною і Російською Федерацією», – пишуть автори.

Російське федеральне телебачення знову заявило про те, що санкції націлені на руйнування Росії, хоча зрозуміло, що вони були запроваджені міжнародним співтовариством, оскільки Росія вирішила порушити міжнародне право.

Поганий Захід

У прокремлівській дезінформації «Захід» називають «русофобським» і приписують йому рішучість принизити і дискредитувати Росію. В очах прокремлівських ЗМІ, Захід недемократичний, неблагонадійний, аморальний, має подвійні стандарти, перебуває в занепаді, а також веде себе як міжнародний агресор, зазначають автори огляду. Так, на цьому тижні на російському телебаченні Польщу звинуватили у намірах поневолити росіян разом з іншими європейськими державами. А Великобританію звинуватили у спробах принизити Росію на прийдешніх Олімпійських іграх.

Міністр закордонних справ Росії повторив деякі з цих заяв в інтерв'ю і заявив, що НАТО обіцяло Росії не розширювати свої межі на схід, а також, що НАТО закулісним чином розгортає війська в Польщі і країнах Балтики. Ознайомтеся зі спростуванням цих заяв тут і тут.

Україна

Автори звіту зазначають, що Україна займає особливе місце у прокремлівській дезінформації. Українців часто називають фашистами, гнобителями, агресорами і ксенофобами. Саму Україну представляють, як штучну країну, яка потерпає від краху, що розпадається на частини, і є самотньою, а дії Росії щодо України називають правомірними.

Як пишуть експерти робочої групи, минулого тижня було декілька прикладів неправдивих новин. Прокремлівські ЗМІ писали, що президента Петра Порошенко привели до влади США, щоб встановити націоналістичний режим, а Україна, крім іншого, відмовляє Донбасу у доступі до води.

«Як ми тепер знаємо, режим у Києві не був націоналістичний, а президент прийшов до влади за допомогою народних протестів і демократичних виборів. Воду в Луганську відключила місцева енергетична компанія у зв'язку з тим, що не оплачувалися рахунки», – пишуть експерти робочої групи.

Підсумовуючи останній у цьому році огляд, автори пишуть, шо все, чого вони бажають на Різдво – це медійний простір без дезінформації, проте зазначають, що є тенденція повторення.

«Ми сподіваємося, що знання цих наративів допоможе вам помічати і спростовувати дезінформацію в майбутньому», – йдеться в огляді.

Щотижня «Огляд дезінформації» подає актуальні матеріали – приклади того, як прокремлівська дезінформація подається в міжнародних ЗМІ, а також готує новини та аналітику на цю тему. Основну увагу в «Огляді» приділяють ключовим тезам, які транслюють міжнародні ЗМІ й котрі визнані упередженими та такими, що спотворюють факти і/або поширюють прокремлівську позицію. Це не означає, що згадане ЗМІ пов’язане з Кремлем чи дотримується прокремлівської позиції або навмисно хоче дезінформувати. Аналітична pобоча група зі стратегічних комунікацій East Stratcom створена верховним представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федерікою Моґеріні в 2015 році у відповідь на прохання глав держав усіх 28 країн-членів ЄС «здійснювати протидію кампанії дезінформації з боку Росії».

«Огляд дезінформації» – це компіляція матеріалів, отриманих від численних членів мережі, створеної Аналітичною робочою групою зі стратегічних комунікацій (East StratCom Task Force), і, отже, не представляє офіційну позицію ЄС. Аналогічно, новинні статті ґрунтуються на зробленому експертами East StratCom Task Force аналізі, і, отже, інформація і висловлена в них думка не можуть розглядатися як офіційна позиція ЄС.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG