Доступність посилання

ТОП новини
17 Липень 2019, Київ 22:08

Друг Кремля і компенсація за Крим: яким запам’ятають нинішнього президента Чехії?


Мілош Земан

Президентські вибори в Чехії відбудуться вже цього тижня. На фінішній прямій – дев’ять кандидатів, зокрема чинний президент Мілош Земан. Політик відомий своєю проросійською позицією, його називають другом президента Росії Володимира Путіна. Згідно з опитуваннями, Земану готові віддати свої голоси понад 40 відсотків громадян Чехії.

Зв’язки з Росією

9 травня 2015 року, коли на Красній площі в Москві проходив парад Перемоги, через російську агресію в Україні західні лідери вирішили залишитися осторонь. За винятком чеського президента Мілоша Земана, який не підтримав бойкот. Він приїхав до Москви і зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним.

Коли Мілош Земан і його прихильники святкували перемогу у 2013 році, зв'язки чеського президента з Росією вже були предметом дискусій. Говорили, що його передвиборну кампанію частково фінансували близькі до Кремля бізнесмени.

«У колі Земана багато людей, так чи інакше пов'язаних з Росією і російськими фінансами. Тому його дружба з Москвою, відданість і навіть сервільне ставлення до неї спирається на приховані фінансові інтереси», – говорить журналістка чеського журналу Respekt Катержіна Шафаржікова.

Жодних доказів фінансового впливу Росії не наводилося, а в адміністрації чеського президента в інтерв’ю відмовили.

Президент, що застудився

Однак скандал з російським слідом відійшов у тінь після того, як Мілош Земан з’явився на церемонії показу чеських коронаційних регалій і був на вигляд помітно п’яним.

Згідно з офіційною версією, президент застудився.

Плакати з нагадуванням про цей інцидент зустрічалися навіть через рік, коли тисячі чехів вийшли на акції протесту після того, як Мілош Земан розкритикував західні економічні санкції щодо Росії, запроваджені після її військової агресії в Україні.

Демонстранти вимагали від Земана не укладати угод з Путіним.

Проте Мілош Земан користувався широкою підтримкою в країні, особливо в провінції. На мітингу в 2015 році він під схвальні вигуки заявив про необхідність твердої лінії щодо біженців, які заполонили інші частини Європи.

«Більшість цих нелегальних мігрантів складають молоді, здорові люди. І я запитую: чому вони не борються за свободу своєї країни?» – заявив він.

Компенсація за Крим

Багато прихильників Земана вважають його прямолінійним політиком, який не боїться говорити, що думає. У чомусь він як Дональд Трамп, про якого Мілош Земан сказав багато теплих слів.

Як приклад можна згадати заяву Земана у Страсбурзі у жовтні 2017 року. Тоді він заявив, що якщо між Росією і Україною налагодиться діалог, можлива якась компенсація за Крим у фінансовій формі. У відповідь на це Київ оголосив офіційний протест.

П’ять років перебування Земана в Празькому Граді поляризували чеське суспільство. Йому вдалося перетворити по суті церемоніальний президентський пост на майданчик для різких політичних заяв, які у одних викликають гнів, у інших – радість.

Оригінал матеріалу – на сайті спецпроекту «Настоящее время»

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG