Доступність посилання

ТОП новини
25 Квітень 2019, Київ 02:45

Порошенко має переписати проект закону про Вищий антикорупційний суд – МВФ


Петро Порошенко

Міжнародний валютний фонд висловив зауваження щодо законопроекту про Вищий антикорупційний суд. Його на своєму сайті оприлюднило видання Європейська правда. У листі зазначено, що проект закону порушує зобов’язання України перед міжнародними партнерами.

Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект про Вищий антикорупційний суд (АКС) наприкінці грудня. Це сталося після того, як Порошенко та його прибічники майже рік виступали проти створення подібної інституції, а потім пропонували замість замість суду запровадити антикорупційні палати.

Роль Громадської ради міжнародних експертів

Лист голови місії МВФ до України Рона ван Родена до Ігоря Райніна, голови адміністрації президента України, опублікувало видання «Європейська правда».

Ігор Райнін
Ігор Райнін

Копії звернення направлені також прем’єру, Адміністрації президента, спікеру, кільком міністрам та представникам уряду.

У листі зазначено, що проект закону про Вищий антикорупційний суд порушує зобов’язання України перед міжнародними партнерами.

Лист поділений на три частини: процедура відбору суддів, процедури затягування створення АКС та юрисдикції суду.

Згідно з проектом закону, на посаду судді Вищого антикорупційного суду претендента обирають на конкурсі. Ним може бути призначений громадянин України у віці не менше ніж 35 років, зі стажем роботи на посаді судді не менше ніж 5 років, з науковим ступенем у галузі права чи той, хто пропрацював у науковій галузі щонайменше 7 років і має адвокатський досвід.

З приводу цього МВФ робить роз’яснення в першій частині листа.

Кілька положень законопроекту, пов'язаних із процесом відбору, не сприяють незалежності Антикорупційного суду та прозорому призначенню компетентних антикорупційних суддів

«Кілька положень законопроекту, пов'язаних із процесом відбору, не сприяють незалежності Антикорупційного суду й прозорому призначенню компетентних антикорупційних суддів. Роль Громадської ради міжнародних експертів (Public Council of International Experts (PCIE) у виборі суддів Антикорупційного суду має стати вирішальною, а не лише консультативною», – йдеться у листі.

Також МВФ зазначає, що проект закону дозволяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС) проводити переоцінку рішень Громадської ради щодо неприйнятних кандидатів для Антикорупційного суду. Натомість, негативне рішення Громадської ради щодо кандидатів має бути обов’язковим до відхилення тих чи інших кандидатур Вищою кваліфікаційною комісією.

Для забезпечення правління та широкої участі експертів Громадська рада, міжнародні організації та донори повинні мати можливість рекомендувати її членів разом із Венеційською комісією

«Для забезпечення правління та широкої участі експертів Громадська рада, міжнародні організації та донори повинні мати можливість рекомендувати її членів разом із Венеційською комісією» – сказано в документі.

«Нереалістичні вимоги до кандидатів»

МВФ також наголошує, що кандидат повинен мати бездоганну репутацію й відповідні навички, необхідні для розгляду кримінальних справ, пов'язаних із корупцією.

Необхідність компетентних суддів не повинна призводити до встановлення нереалістичної вимоги щодо кандидатів

Водночас зазначає: «Необхідність компетентних суддів не повинна призводити до встановлення нереалістичної вимоги щодо кандидатів».

Подібну критику щодо відбору кандидатів висловлювала група «Реанімаційний пакет реформ».

«Законопроект встановлює такі вимоги до кандидатів на посади антикорупційних суддів, за яких сформувати суд буде практично неможливо. Так, на додачу до суддівського, адвокатського або наукового досвіду, кожен кандидат до Вищого антикорупційного суду повинен також мати «значний досвід професійної діяльності в сфері права з питань протидії корупції у міжнародних організаціях або міжнародних судових органах». Осіб, що мають такий досвід, одиниці», – зазначено у заяві РПР.

Терміни ухвалення закону і юрисдикція АКС

У другій частині листа йдеться про те, що проект закону відкриває можливості для додаткових затримок у створенні Вищого антикорупційного суду:

Законопроект, підписаний президентом на останній стадії, досі створює юридичні можливості для додаткових затримок у створенні антикорупційного суду

«Законопроект, підписаний президентом на останній стадії, досі створює юридичні можливості для додаткових затримок у створенні антикорупційного суду», – зазначено у листі.

Остання частина зауважень присвячена юрисдикції суду: «Юрисдикція антикорупційного суду має відповідати юрисдикції САП і НАБУ».

Міжнародний фонд наголошує, що АКС має бути зосереджений лише на справах, які пов’язані з корупцією.

У тексті зазначено, що інші кримінальні справи, що не розслідували САП і НАБУ, будуть засмічувати реєстр і відволікати обмежені ресурси АКС від основного судового мандату.

Крім того, мають бути чіткі правила між повноваженнями АКС та іншими судами.

МВФ не підтримає законопроект у нинішньому вигляді

Наприкінці документу вказано, що МВФ не підтримає у нинішньому вигляді закон про АКС, проте фонд готовий допомогти Адміністрації президента переглянути закон, щоб привести його у відповідність із зобов’язаннями української влади та рекомендаціями Венеційської комісії.

Верховна Рада має намір розглянути законопроект 16 січня, на початку пленарного тижня.

Олександр Леменов, головний експерт Антикорупційної групи РПР, наголошує, що позиція МВФ повністю збігається із зауваженнями, які висували ряд громадських організацій: «Тransparency International Україна», «Антикорупційна реформа» РПР, «Центр протидії корупції», «Автомайдан» та інші.

Олександр Леменов
Олександр Леменов

Сьогодні проект закону перебуває у Верховній Раді, тому всі дискусії щодо тих чи інших норм мають відбуватися в рамках правового поля в українському парламенті

У той же час Адміністрація президента у коментарі виданню «Українська правда» заявила, що законопроект про Вищий антикорупційний суд розроблений відповідно до Конституції України та згідно з рекомендаціями Венеційської комісії:

«Сьогодні проект закону перебуває у Верховній Раді, тому всі дискусії щодо тих чи інших норм мають відбуватися в рамках правового поля в українському парламенті», – зазначили в АП

Георгій Вашадзе
Георгій Вашадзе

У висновках Венеційської комісії зазначено, що міжнародні організації відіграватимуть ключову роль, а не вирішальну, про що говорить МВФ
Георгій Вашадзе

Засновник «Фонду інновацій та розвитку» Георгій Вашадзе, один із експертів, які презентували президенту Порошенку проект закону про Вищий антикорупційний суд, вважає, що МВФ суперечить позиції Венеційської комісії.

«У висновках Венеційської комісії зазначено, що міжнародні організації відіграватимуть ключову роль, а не вирішальну, про що говорить МВФ», – каже Вашадзе в інтерв’ю Радіо Свобода.

На його думку, те, що виникають зауваження до законопроекту, це нормальний процес, їх обговорюватимуть у першому й другому читанні.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG