Доступність посилання

ТОП новини

ЄС готує стратегію прийняття країн Західних Балкан


Прапори країн ЄС та країн Західних Балкан

Під головуванням Болгарії в ЄС буде ухвалений розклад прийняття до Євросоюзу нових членів із числа країн Західних Балкан. Чорногорія та Сербія повинні бути готові до членства в ЄС у 2025 році, а Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово та Македонія повинні достатньо добре просунутися на шляху до членства в ЄС до того часу – так мовиться у проекті стратегії Європейської комісії на Західних Балканах, з якою ознайомився кореспондент Радіо Свобода у Брюсселі.

Перед західнобалканськими партнерами відкрилося історичне вікно можливостей
із тексту Стратегії

Стратегія, як очікується, буде оприлюднена 6 лютого. Вона є частиною зусиль ЄС, спрямованих на те, щоб вдихнути нове життя у процес вступу шести західнобалканських країн, які залишаються поза межами блоку.

У проекті, з яким мав можливість ознайомитися кореспондент Радіо Свобода, зазначено, що «зараз перед західнобалканськими партнерами відкрилося історичне вікно можливостей» і що «вперше їхня перспектива вступу має найкращий шанс». Проте в документі зауважують, що зазначені терміни є реалістичним лише в тому разі, якщо існує «сильна політична воля», якщо будуть здійснено реальні реформи та будуть вирішені тривалі суперечки із сусідами. Часовий графік «є амбітний і має на увазі бути стимулом», мовиться у документі.

Західні Балкани поза ЄС: Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Сербія, Чорногорія і Македонія
Західні Балкани поза ЄС: Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Сербія, Чорногорія і Македонія

Згідно зі Стратегією, 2019 рік буде вирішальним. Албанія та Македонія повинні розпочати переговори щодо вступу в ЄС до кінця 2019 року за умови, що Тирана здійснить судову реформу і Скоп’є до того часу вирішить суперечку з Грецією щодо назви своєї країни. Адже досі Афіни категорично проти ділитися назвою свого північного регіону з сусідньою країною, яку вони погодилися називати лише як «колишня югославська республіка Македонія».

Грецькі та македонські переговірники планують зустрітися у Нью-Йорку 17 січня, після того, як лідери обох країн, а також посланник ООН, який займається цим питанням, Метью Німец сказали, що є можливість вирішити цю проблему в 2018 році.

Згідно з проектом, наприкінці 2019 року держави-члени ЄС також повинні мати можливість надати Боснії та Герцеговині статус кандидата в члени ЄС.

Претенденти мають подолати розбіжності і не перешкоджати одне одному

У документі мовиться, що Сербія та Косово «не пізніше від цього етапу повинні будуть досягти всебічної нормалізації відносин, що має відкрити шлях для подальшого суттєвого поступу Косова на шляху до європейської інтеграції».

Діалог між Белградом і Приштиною за посередництва і сприяння ЄС розпочався в 2011 році і дотепер досягнув угод у таких сферах, як свобода пересування, правосуддя та статус сербської меншини в Косові. Це дало можливість Сербії розпочати переговори про вступ до ЄС, а Брюсселю підписати Угоду про асоціацію з Косовом – хоча самопроголошеної незалежності Косова не визнає не лише Сербія, а й кілька країн Євросоюзу.

Важливо, щоб ті, хто має можливість приєднатися до ЄС швидше, мали стратегічний інтерес бути прихильниками приєднання сусідів, а не перешкоджали йому
із тексту Стратегії

У документі приділяється цим питанням особлива увага, бо є побоювання, що ЄС може «імпортувати двосторонні суперечки». Тому всі зацікавлені партнери Західних Балкан повинні якнайшвидше вирішувати такі суперечки перед їхнім майбутнім приєднанням до Європейського союзу, передбачає документ.

Стратегія також підкреслює, що «принципово важливо, щоб ті, хто має можливість приєднатися до ЄС швидше за інших, мали стратегічний інтерес у тому, щоб бути прихильниками приєднання сусідів, а не перешкоджали йому».

Проект документа містить конкретні дати, але їх іще можуть прибрати

До 2023 року, згідно з цією стратегією, очікується, що Сербія та Чорногорія завершать переговори про вступ до ЄС, а такі країни, як Боснія, зможуть їх розпочати. Очікується, що процес ратифікації угоди про вступ Сербії та Чорногорії триватиме ще два роки, до 2025 року. Хоча документ наголошує, що цей розклад є попередній і в процесі терміни можуть змінюватися.

Деякі дипломати, з якими вдалося поспілкуватися журналістові Радіо Свобода, наголошують, що не всі країни ЄС хотіли б чути конкретні дати. І, можливо, через наполягання таких країн, як Німеччина і Франція, в остаточному документі, що його буде оприлюднено незабаром, дати можуть бути прибрані.

Стратегія може бути обговорена головами держав та урядів ЄС вже на їхньому наступному саміті в Брюсселі у березні, і, безумовно, буде обговорюватися під час саміту ЄС – Західні Балкани в Софії 17 травня.

Над матеріалом працювали Марія Щур та Rikard Józwiak

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG