Доступність посилання

ТОП новини

На парламентських виборах в Італії європеїсти зазнали поразки. Тріумф популістів


Рим – За попередніми підсумками парламентських виборів минулої неділі в Італії найбільше голосів здобув «Рух п’яти зірок», антиєвропейська партія популістів і симпатиків Кремля. Перемогу святкує також коаліція правоцентристів під проводом колишнього прем’єра Сильвіо Берлусконі. Лівоцентристська коаліція проєвропейського спрямування, що була при владі останні п’ять років, посідає третє місце. Жодна з політичних сил не набирає достатньої кількості голосів для гарантування парламентської більшості. Італія вступає у фазу політичної невизначеності, чого боявся Брюссель та міжнародні ринки.

Тотальної поразки зазнала коаліція лівоцентристів на чолі із 43-річним лідером Маттео Ренці, лідером Демократичної партії, яка підтримувала Україну з часу російської агресії.

Маттео Ренці
Маттео Ренці

Результат, як і передбачали опитування до виборів, виявився провальним – трохи більше від 20 відсотків голосів. Член цієї коаліції – партія на євроцентристських засадах «+Europa» і її провідник Емма Боніно здобули мізерну кількість голосів, не набравши мінімальних 3 відсотків, необхідних для проходження до парламенту.

Ми намагалися запропонувати італійцям альтернативну програму. Не вдалося
Бенедетто Делла Ведова

«Це – не той результат, на який ми працювали. Ми бачили наступ хвилі протекціоністів, ксенофобів, популістів і націоналістів, антиєвропеїстів. Ми намагалися запропонувати італійцям альтернативну програму. Не вдалося. Це – для нас урок. Слід бути переконливішими», – сказав член партії «+ Europa» Бенедетто Делла Ведова.

Популісти святкують, Берлусконі не дуже

Тріумфаторами себе оголосили популісти «Руху п’яти зірок» на чолі із 31-річним Луїджі Ді Майо, він же і кандидат на посаду прем’єр-міністра.

Лідер «Руху п’яти зірок» Луїджі Ді Майо перед виборами представляє майбутню команду уряду, Рим, Італія, 1 березня 2018 року
Лідер «Руху п’яти зірок» Луїджі Ді Майо перед виборами представляє майбутню команду уряду, Рим, Італія, 1 березня 2018 року

Якщо ці дані підтвердяться, то будемо говорити про тріумф «Руху п’яти зірок», а це значить, що усі (партії-опоненти) повинні будуть йти до нас і говорити з нами
Алессандро Ді Баттіста

Партія одноосібно посідає перше місце, набравши понад 30 відсотків голосів. «Якщо ці дані підтвердяться, то будемо говорити про тріумф «Руху п’яти зірок», а це значить, що усі (партії-опоненти) повинні будуть йти до нас і говорити з нами. І це буде вперше», – коментував перші підсумки підрахунку голосів один з лідерів «п’ятизіркових» Алессандро Ді Баттіста. Рух, заснований коміком Беппе Грілло 2009 року, вперше пройшов до парламенту 2013 року. Політична сила називає себе ні правого, ні лівого спрямування, так звана партія «проти всіх». Завжди відкрито виступали про ЄС, проти євровалюти, ставили під питання членство Італії в НАТО та є прихильниками політики Кремля і його господаря.

Щоправда, під час виборчої кампанії дещо пом’якшили антиєвропейську риторику, зокрема лідер Ді Майо тепер вважає недоцільним залишати єврозону.

Успішний результат має і коаліція правоцентристів 81-літнього Сильвіо Берлусконі, набравши майже 40 відсотків.

Сильвіо Берлусконі виступає перед виборами в Мілані, Італія, 25 лютого 2018 року
Сильвіо Берлусконі виступає перед виборами в Мілані, Італія, 25 лютого 2018 року

Але для «старого Сильвіо», як його вже називають місцеві оглядачі, навряд чи йдеться про перемогу. Навіть за бажаного для Берлусконі результату він не міг претендувати на керівника уряду, будучи засудженим за фінансові зловживання. Тому кандидатом на очільника кабінету міністрів пропонував Антоніо Таяні, голову Європарламенту.

За словами Берлусконі, його головна мета була «не дати Італію на поталу ледачих, неосвічених і недосвідчених популістів». Виглядає, що під час своєї сьомої виборчої кампанії досвід мало допоміг Сильвіо Берлусконі. Адже навіть у його об’єднанні його партія «Вперед, Італіє!» поступається на 5 відсотків партнерам по коаліції – ультраправій «Лізі» (попередня назва «Ліга Північ»). Тобто лідером коаліції стає провідник «лігістів» Маттео Сальвіні, кандидат на посаду прем’єра.

Маттео Сальвіні під час зустрічі в Римі, Італія, 1 березня 2018 року
Маттео Сальвіні під час зустрічі в Римі, Італія, 1 березня 2018 року

«Вперше у Західній Європі»

Італійці проголосували за партії протесту. Переможцями вийшли Ді Майо і Сальвіні
Мауріціо Молінарі

«Очевидно, що у поєдинку між традиційними партіями і силами протесту італійці проголосували за партії протесту. Переможцями вийшли Ді Майо і Сальвіні. Першою буде коаліція правоцентристів, але завдяки Сальвіні. Досі в Італії при владі завжди були центристські сили, а тепер прийшли інші, далекі від центральних політичних пріоритетів країни. Обидві партії позиціонують себе як антисистему, вони збирають голоси завдяки меседжам про економічне і соціальне нерівноправ’я («пятизіркові») та про небезпеку мігрантів і ворожість до Європи («Ліга»)», – коментує підсумки виборів Мауріціо Молінарі, головний редактор La Stampa.

«Досі цього не спостерігалося в жодній іншій країні Західної Європи, – наголошує оглядач. – В інших країнах ці сили отримали помітний успіх, але ніхто ніде не досяг більшості. Якщо взяти разом голоси цих двох партій, то маємо майже більшість голосів виборців».

За новим виборчим законодавством Італії на пропорційній основі, більшість у двох палатах парламенту отримує політична сила, яка отримала на виборах 40 відсотків голосів. Такого результату не вдалося досягнути жодному учаснику перегонів, тож більшість тепер треба формувати шляхом переговорів, і першу скрипку відповідно гратимуть ті, кого має перевагу зібраних голосів виборців.

Тепер режисером складної політичної ситуації стає президент Італії Серджо Маттарелла.

Президент Італії Серджо Маттарелла
Президент Італії Серджо Маттарелла

Найближчими днями він повинен почати консультації про створення можливої коаліції партій для формування більшості та уряду. Оглядачі вже передбачають тривалий і складний переговорний процес, оскільки «Рух п’яти зірок» до виборів категорично відмовлявся від коаліцій будь з ким. Аналітики побоюються домовленостей між «п’ятизірковими» та «лігістами», програми яких багато в чому подібні, але політично вони ніколи не вважали себе однодумцями. Перед президентом країни також постає завдання заспокоїти Брюссель та фінансові ринки з огляду на політичну невизначеність в країні з високим зовнішнім боргом.

Зовнішня політика під питанням

Готуймося до уряду у складі «п’ятизіркових» і «лігістів», поза Європою, поза євро
Фабіо Преведелло

«Рух п’яти зірок» і «Ліга» провадять відкриту проросійську політику, послідовно і категорично закликають скасувати санкції ЄС проти Москви та визнати анексований Крим територією Росії. Коментуючи дані голосування за підсумками екзит-полу, голова асоціації «Італія-Україна Майдан» Фабіо Преведелло на своїй сторінці у Facebook написав: «Перші підсумки опитувань свідчать про тотальну перемогу «Руху п’яти зірок». Готуймося до уряду у складі «п’ятизіркових» і «лігістів», поза Європою, поза євро. Завтра Путін прийде просити підтримки на користь Росії з усіма грошима, якими він фінансував виборчі кампанії Сальвіні і Грілло».

Виборча кампанія в Італії була зосереджена виключно на темах внутрішньої політики. Провідні учасники перегонів та й місцеві журналісти уникали зовнішньополітичної проблематики, за винятком хіба що відносин з країнами Африки через знову таки внутрішню міграційну кризу. Тож про майбутні наміри партій-переможців говорять поки що їхні попередні програми. Окремі оглядачі зауважують, що часто революціонери, прийшовши до влади, стають меншими революціонерами. Та наразі очевидно, що Києву буде значно важче переконувати Рим підтримувати Україну в її протистоянні з Росією.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG