Доступність посилання

ТОП новини
22 Березень 2019, Київ 22:35

​Працювати лікарем у селі – це виклик і досвід – Ігор Заставний


Ігор Заставний, сімейний лікар

Львів – Молодий сімейний лікар, львів’янин Ігор Заставний довів собі, що може працювати у селі і до того ж зробити амбулаторію сімейної медицини комфортною і якісною для людей. А ще разом із колективом він зумів домогтись того, що сьогодні від 60 до 80% пацієнтів залишаються лікуватись у селі, їх не скеровують до медиків у районні та обласні заклади. Однак найважливіше, що лікар чітко знає, що навіть одна людина здатна робити зміни на краще.

Медицина на селі. Приклад успіху від лікаря Ігоря Заставного (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Дорогий доктор», «молодий лікар», «доктор, що треба», «такого доктора у нас давно не було» – говорять про свого сімейного лікаря пацієнти з 8 сіл Яворівського району Львівської області. Амбулаторія сімейної медицини у селищі міського типу Краковець обслуговує понад 5 тисяч селян.

Ігор Заставний працює у четвер, п’ятницю і суботу, в інші дні викладає у львівському медуніверситеті для іноземних студентів. Люди в амбулаторію йдуть і йдуть постійно. Коли складна ситуація з пацієнтом, а рідні не можуть привезти, лікар сам їде до хворого на своєму автомобілі, бо машини в амбулаторії немає, але цю проблему намагаються вирішити.

Важко собі уявити, дивлячись на приміщення амбулаторії у Краковці, що ще три роки тому це була практично руїна. Приміщення перебувало у жахливому стані, майже 40 років не ремонтувалось. Зачинений дерев’яний туалет на вулиці – як сумне нагадування про минуле.

Львів’янин Ігор Заставний приїхав у Краковець працювати у 2015 році, отримавши сюди скерування, як випускник-бюджетник. Міг, звісно, залишитись у Львові.

Хотів собі доказати, що витримаю і зроблю якісь зміни
Ігор Заставний

«Але мені просто було цікаво. Це був виклик для мене, я це часто повторюю. Хотів собі доказати, що витримаю і зроблю якісь зміни. Тут зривало дах у приміщенні амбулаторії, комин падав, туалет – на дворі, в приміщенні були печі, дуже холодно. Працювати було важко, всі кабінети були прохідні. А другою причиною було бажання здобути досвід. Люди приходять із усіма проблемами зі здоров’ям. А ти лікар і маєш знати все і нікого не хвилює. Іноді приходять зі скаргами на зуби, і я мушу оцінити ситуацію, чи викликати терміново стоматолога, чи записати на прийом», – розповідає лікар Ігор Заставний.

Молодий лікар зі знанням англійської та німецької мов почав шукати фінансування для ремонту будівлі і можливості отримати сучасне обладнання. Колектив амбулаторії, а це загалом 13 осіб, підтримав його. Але спершу у перерві, коли не було пацієнтів, медики брали до рук дротяні щітки, пензлі, фарбу.

Це зробила наша медична команда, а я дав поштовх для її створення. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроекти
Ігор Заставний

«Це зробила наша медична команда, а я дав поштовх для її створення. Писав гранти, але один у полі – не воїн. Спершу не вдалось. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроекти», – каже Ігор Заставний.

Завдяки мікропроектам, а також фінансуванню з бюджетів району і селища у сільській амбулаторії зробили систему опалення, переобладнали і відремонтували приміщення, а також отримали нове сучасне обладнання, зокрема для лабораторії. У кожному кабінеті комп’ютер і медики впроваджують електронну карту пацієнта.

«Ось тут ми маємо переносний електрокардіограф, з яким ходимо на виклики, маємо нове стоматологічне обладнання, автоматичний аналізатор сечі, щоб люди в черзі не очікували. Коли цей заклад перетвориться на комунальний, то ми будемо конкурентоспроможні, бо можна кабінет стоматолога здавати в оренду, приміщення відремонтоване», – говорить Ігор Заставний.

Люди роблять дива

А ще амбулаторія сімейної медицини у Краковці є добре розрекламованою. Молодий лікар створив сторінку закладу у Фейсбуці, а сам відвідує численні заходи, пов’язані з реформою сімейної медицини, стажувався у кількох європейських країнах. Як вислід, із ним підписали декларації пацієнти не лише з сіл, які обслуговує, але й міст Новояворівськ, Яворів і навіть зі Львова.

Я колись до Львова їздила до лікарів, а тепер сюди йду. Хоч би нашого доброго лікаря не забрали від нас
Антоніна Федорова

«Ставлення, як до людини, мені це подобається. Я колись до Львова їздила до лікарів, а тепер сюди йду. Хоч би нашого доброго лікаря не забрали від нас», – журиться наперед пенсіонерка Антоніна Федорова.

«Та я буду плакати, як він піде. Але розумію, що світ відкритий, а він все вміє, має чудовий характер, авторитет. Я не сподівалась, що молода людина прийде працювати в село і три роки тут відпрацює. Є з ким порадитись, це цілком інша ситуація тепер», – говорить про молодого колегу педіатр Надія Семенцул.

Однак найважливіше – не ремонт приміщення чи нове обладнання у медичному закладі, а люди, переконаний Ігор Заставний. Він «віддав кредит» державі за бюджетне навчання, продовжує працювати у Краковці, але вже має запрошення на іншу роботу в сільську амбулаторію, де потрібно змінювати ситуацію. За його словами, щоб молоді лікарі їхали працювати у село, передусім має бути належне місце праці, житло для лікаря, автомобіль для поїздок на виклики.

У мене за ці роки роботи є внутрішнє відчуття, що я потрібен людям. Країну можна змінити лише за ініціативи молодих людей при підтримці старших. Люди мають самі ставати і робити і це показав Майдан
Ігор Заставний

«А ще важливо, щоб молоді спеціалісти бодай раз-два стажувались за кордоном, це змінить їхній світ, уявлення про роботу. Я в селі відчуваю приплив енергії, мені тут приємно перебувати. У нас легше сидіти у Львові в поліклініці на ставці 0,125, особливо не напружуючись, сидіти за столом, де 4 людини на кожному куті і нормально при цьому почуватись. Шкода, що молоді люди не мають потреби відгукуватись на виклики, потреби вчитись. Це треба змінювати. У мене за ці роки роботи є внутрішнє відчуття, що я потрібен людям. Країну можна змінити лише за ініціативи молодих людей при підтримці старших. Люди мають самі ставати і робити і це показав Майдан. Реформи за день не робляться, якщо кожен не докладе зусиль і не візьме на себе відповідальність. Лікарі мають зрозуміти, що їхня зарплата залежатиме від того, як якісно вони виконуватимуть роботу», – наголошує сімейний лікар Ігор Заставний.

Професійність і якість, відповідальність і повага до пацієнта мають стати пріоритними для лікаря, наголошує Ігор Заставний, а відповідно від цього має залежати оплата праці медика.

  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG