Доступність посилання

ТОП новини

У окупованому Криму слово «свобода» викликає страх ‒ активістка


Кримська активістка Еміне Ібраїмова
Кримська активістка Еміне Ібраїмова

Кримська активістка Еміне Ібраїмова вже пізнала, що таке російські закони, коли за одиночний пікет в окупованому Росією українському Сімферополі поліція вимагала від неї пояснення. Але знайомство з російськими «правоохоронцями» не зупинило активістку від подальшої громадської роботи.

‒ Еміне, наскільки небезпечно зараз бути активістом у Криму?

Людина в Криму, яка озвучує свою позицію, відмінну від позиції місцевої «влади», перетворюється на мішень

‒ Судячи з того, як кримськотатарських активістів відправляють до в'язниці, це дуже небезпечно. Не відкрию секрету, що будь-яка людина сьогодні в Криму, яка озвучує свою позицію, відмінну від позиції місцевої «влади», перетворюється на мішень для (підконтрольної Росії) поліції, прокуратури та спецслужб з усіма наслідками, що випливають звідси.

‒ Чому ви стали активісткою руху «Вільний Крим»?

‒ Це рух, що покликаний відстоювати принципи свободи слова в Криму, який об'єднує людей із активною громадянською позицією ‒ незалежних активістів і блогерів. Разом нам легше досягати поставлених цілей у боротьбі з несправедливістю, зі згортанням свобод, з придушенням інакомислення.

Учасники руху «Вільний Крим», архівне фото
Учасники руху «Вільний Крим», архівне фото

‒ Яка робота ведеться цим рухом?

‒ Проводяться семінари, зустрічі, надаються інформаційно-консультаційні послуги. Поки робота проводиться переважно в інформаційному просторі. Нас уже не один десяток, і ми продовжуватимемо рости. Ми мотивуємо активістів бути рішучішими, сміливішими, але водночас дотримуватися тих рамок, у яких їх складно буде звинуватити в чомусь протизаконному.

‒ Як у Криму ставляться до цього нового руху?

Ми відкриті для тих, хто не боїться свободи слова та дій

‒ У сьогоднішньому Криму саме слово «свобода» викликає страх. Але ми якраз відкриті для тих, хто не боїться свободи слова та дій.

‒ Що скажете про роботу об'єднання «Кримська солідарність»?

‒ На мій погляд, зараз це найсильніша та найсміливіша організація в Криму, працюють не покладаючи рук. Жоден випадок обшуку, арешту не залишається без уваги й допомоги з боку цієї організації. Активісти не бояться продовжувати роботу, незважаючи на обшуки в них самих і арешти їхніх колег. На жаль, у Криму цим похвалитися мало ще хто може з громадських об'єднань.

‒ Наскільки ефективна їхня робота у кримських реаліях?

‒ Думаю, що ефективна на всі 100 відсотків. Багато в чому саме завдяки цій організації світ дізнається про те, що відбувається в Криму.

‒ Чи відомо вам про діяльність руху «Кримська ідея», який оголосив про роботу з відродження кримськотатарського національного руху?

‒ Так, відомо, але російські силовики вже тримають на контролі цей рух. Поки рано говорити про будь-яку діяльність цієї організації ‒ окрім двох-трьох їхніх зустрічей, немає більше ніякої інформації про їхню роботу. Чула, що до них приходила поліція. Якщо не злякаються, продовжать свою діяльність, як це демонструє «Кримська солідарність», то тоді можна буде робити якісь висновки про їхні перспективи.

Еміне Ібраїмова
Еміне Ібраїмова

‒ На ваш погляд, чи здатне це об'єднання виконати таке серйозне завдання, як відродження кримськотатарського національного руху?

‒ «Кримська ідея» поки залишається на рівні ідеї. Люди мають побачити її роботу, поки цього немає. Сподіваюся, що побачимо, буду тільки рада. Насправді озвучене завдання під силу, але не одній організації. Це має бути спільне завдання всіх кримськотатарських активістів та громадських об'єднань.

‒ Що заважає об'єднатися?

‒ Можливо, поки не готові, можливо, це особисті амбіції. Якщо буде спільний інтерес і компроміс, то все вийде.

У березні 2014 року Росія анексувала український півострів Крим. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконною і засудили дії Росії, країни Заходу запровадили проти неї економічні санкції. Кремль заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG