Доступність посилання

ТОП новини

Я робитиму все, щоб Нобелівська премія миру потрапила в руки Сенцова – Валенса


Лех Валенса в 2014 році

Варшава – Лех Валенса, колишній президент Польщі, Нобелівський лауреат миру ініціював присудження цієї премії засудженому в Росії українському режисерові Олегу Сенцову, який голодує з 14 травня з вимогою звільнити всіх українських політв’язнів, яких утримують у Росії та анексованому нею Криму. Згідно з правилами Нобелівського комітету, лауреати нагороди мають право висувати нових кандидатів. Про це сказано в заяві Валенси, опублікованій Польською кіноакадемією, яка звернулася з відповідним проханням до засновника польського руху «Солідарність».У заяві Валенси йдеться про те, що український режисер підтримував Євромайдан, брав участь у мирних протестах проти «анексії Росією його рідного Криму», після чого його засудили до 20 років ув’язнення. Лех Валенса розповів Радіо Свобода, чому він виступив з такою ініціативою.

По-перше, це була б подяка йому за те, що він боровся, а по-друге – заохочення до продовження мирної боротьби

– Я також був у складній ситуації, я також боровся. І ця нагорода дуже допомогла повернути свободу і мені, і Польщі. У випадку Сенцова потрібна аналогічна допомога. По-перше, це була б подяка йому за те, що він боровся, а по-друге – заохочення продовжити мирну боротьбу. І саме тому я робитиму все, щоб ця премія потрапила в руки Сенцова.

– Ви гадаєте, що цю нагороду можуть присудити Сенцову? На яку реакцію у світі сподіваєтесь?

Якби в світі домінувала чесність, то він точно її отримав би. Вона повинна належати йому

– Якби в світі домінувала чесність, то він точно її отримав би. Я переконаний, що вона повинна належати йому. Гадаю, що він має такий шанс, якщо тільки протримається у своїй боротьбі. Навіть якщо не з першого разу, бо і я також отримав цю нагороду не відразу, але за другим разом я таки отримав цю премію. Він має шанс, робімо все, щоб його відзначити.

– У Росії, мабуть, не будуть захоплені вашою ініціативою.

Ми мусимо зробити все, щоб його звільнити та подякувати йому за героїзм

– Вже стільки людей зверталося до Росії з проханням про звільнення Сенцова, так багато світлих голів закликало його звільнити, та в Росії на це не реагують. Тому такі, як я, не можуть сидіти склавши руки, ми мусимо зробити все, щоб його звільнити й подякувати йому за героїзм.

Перше за два роки відео з Сенцовим у колонії
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:01 0:00

– А як Ви обґрунтовуєте своє рішення про те, що цю нагороду повинен отримати саме Сенцов?

Російські силові методи швидше відійдуть у минуле, якщо таких рішучих людей, як Сенцов, буде більше

– У сучасному матеріалістичному світі мало рішучих людей-борців. І такий приклад потрібен, щоб заохочувати інших, щоб ми покращували цей наш світ. Ставлення Росії до України є неправильним. Ми живемо в епоху інтелекту, та дехто дотепер вирішує проблеми брутальною силою. Ці російські силові методи програшні, але період їхнього застосування ще трохи протриває. Вони тим швидше відійдуть у минуле, чим більше буде таких рішучих людей, як Сенцов.

– Ви вважаєте, що вручення Нобелівської премії якось допоможе Сенцову в звільненні?

– Його ситуацію до певної міри можна порівняти з моєю. Електриків є багато і режисерів багато. Але режисерів чи електриків, які були б Нобелівськими лауреатами, небагато, тому йому така нагорода однозначно допомогла б, адже він буде одним із нагороджених серед великих людей.

– Ви кажете, що період застосування силових методів Росією ще трохи протриває, та війна на сході України триває вже 4 роки, постійно гинуть люди...

Цей світ не дотримується своїх слів і замало допомагає Україні. Сильна підтримка могла б спричинити війну, а війни ніхто не хоче, тому це страждання України ще триватиме, та воно мусить закінчитися перемогою

– Європа й світ не дуже солідарні. У нас не було програм на такі часи. І тому теперішні поділи в Європі й світі спричиняють те, що ми не займаємося таким проблемами, як Україна, як нечесність щодо України. Тим більше, що свого часу світ дав гарантії безпеки Україні, коли вона відмовилася від ядерної зброї. І це треба сильно наголошувати, що США та інші держави зобов’язалися гарантувати безпеку України, коли вона віддавала ядерну зброю. Цей світ не дотримується своїх слів і замало допомагає Україні. Фактом є те, що сильна підтримка могла б спричинити війну, а війни ніхто не хоче, тому це страждання України ще триватиме, однак воно мусить закінчитися перемогою.

– Що б Ви сказали особисто Олегові Сенцову, якби могли зараз до нього звернутися?

– Олеже, ти на правильному боці. Добре, що є такі люди, як ти, це дає нам надію, що цей світ стане кращим. Витримай, незважаючи на те зло, яке тебе спіткало, витримай, бо ти даєш приклад світові, як потрібно боротися.

– Через війну та економічну кризу деякі українці сьогодні зневірені, в них опускаються руки. З якими словами Ви звернулися б до них?

– У минулому і тепер вам не щастило, але прийдуть дні слави й перемоги. Мусите вистояти, ніхто не зробить вашу роботу за вас. Будьте солідарні, разом вирішуйте складні завдання й заохочуйте Європу та світ до солідарності, бо ваша боротьба справедлива і мусить закінчитися перемогою.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG