Доступність посилання

ТОП новини
20 Квітень 2019, Київ 21:29

Експерти розповіли, що буде з Конституцією, ЦВК та Виборчим кодексом


Голова Верховної Ради України Андрій Парубій

Робота Верховної Ради цієї осені буде підпорядкована передвиборчій логіці та партійним інтересам, заявляють Радіо Свобода експерти. Вони зауважують, що зміни до Конституції, питання депутатської недоторканості та навіть розгляд Державного бюджету стануть елементами підготовки політичних сил до виборів. Тим часом голова Верховной Ради України Андрій Парубій розповів про пріоритети дев’ятої сесії парламенту, яка розпочалася цього тижня.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», у розмові з Радіо Свобода зауважує, що на роботу депутатів впливатиме наближення і президентських виборів, і парламентських.

Посилення конфліктності, нервовості депутатського корпусу. Питання змін до Конституції традиційно є ключовими. І скасування депутатської недоторканості буде резонансним
Володимир Фесенко

«Посилення конфліктності, нервовості депутатського корпусу. Де є конфлікти партійних інтересів, інтересів передвиборчого політичного позиціонування, по законопроектах та кадрових рішеннях, ухвалювати якісь рішення буде дуже і дуже не просто. Питання, які стосуються, змін до Конституції традиційно є ключовими. І скасування депутатської недоторканості, буде одне з найбільш резонансних. І президентські ініціативи. Хоча на цій сесії буде лише початок. Більш складним і визначальним буде друге голосування – на наступній сесії», – каже політолог .

На думку Володимира Фесенка, на відміну від попереднього року, конфліктним буде і ухвалення Державного бюджету, адже і в цьому документі депутати хотітимуть бачити відображення своїх інтересів у рік виборів, припускає політолог.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко

«Рівень конкурентності зростає, особливо у боротьбі за субвенції на мажоритарні округи, на окремі регіони. Серед конфліктних питань я би також звернув увагу на продовження дії закону про особливий порядок самоврядування в ОРДЛО. Від цього питання залежатиме доля продовження Мінського процесу. Перед виборами боротьба навколо цієї теми буде дуже драматичною. Ну, і питання пов’язані безпосередньо з виборами. Це – оновлення складу Центрвиборчкому. Буде дуже не просто. Хоча, скоріш за все, оновлення складу ЦВК таки ухвалять», – вважає Фесенко.

А от щодо голосування за проект нового Виборчого кодексу Володимир Фесенко висловлює песимізм. Він припускає, що супротивників виборчої системи з відкритими списками у Верховній Раді більше, ніж 226.

Головний пріоритет – це старт, старт кампанії – Карасьов

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, погоджується з тим, що вибори будуть основним орієнтиром для діяльності депутатів під час нинішньої та наступної парламентських сесій.

Головний пріоритет – це старт кампанії. Треба стартанути гучно, впевнено. Всі пропозиції будуть підпорядковані цьому
Вадим Карасьов

«Головний пріоритет – це старт, старт кампанії. Треба стартанути гучно, впевнено. Всі пропозиції, всі рішення будуть підпорядковані цьому. Для президента важливо переобратися, треба отримати доступ у другий тур. І головна тут боротьба буде за порядок денний. Не тільки самої сесії, а й взагалі політичний, медійний порядок денний. Оскільки президент хоче переобратися як людина, яка відірве Україну від Росії остаточно, і приєднає до Європи (я не кажу про членство у Європейському союзі), стабілізує курс на євроатлантичну інтеграцію, то відповідно, і президент і його команда будуть нав’язувати саме такий порядок денний. Президент від самого початку поляризує виборчу кампанію для того, щоб стати провідником, чи монополістом європейського вибору, євроатлантичної інтеграції. Саме цим завданням будуть підпорядковані рішення: не продовження «великого договору» з Росією, зміни до Конституції, щоб зафіксувати незворотність євроатлантичного вибору» – каже Радіо Свобода політолог.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов

Утім, для передвиборчої кампанії важлива не так фіксація європейського та євроатлантичного вибору України, як процес навколо цього завдання, вважає експерт.

«Чи зможе забезпечити президент 300 голосів вже на весняній, наступній сесії Верховної Ради у 2019 році – це вже буде не так важливо. Там виборча кампанія буде у розпалі, буде добігати кінця. Але у президента буде аргумент, якщо Верховна Рада не дасть 300 голосів, що він виступав за європейський вибір, а Верховна Рада, політичні сили, не підтримали зусилля президента в такому напрямку» – зазначає Карасьов.

Парубій «активно підтримуватиме» зміни до Конституції

Важливо, аби ми цієї осені завершили питання формування ЦВК, також нагадую про виборчий кодекс
Андрій Парубій

Голова Верховної Ради Андрій Парубій також розповів про завдання на осінню сесію. Він заявляє, що одним із найголовніших напрямків законотворчості цієї осені має бути національна безпека. Голова парламенту нагадує про необхідність ухвалення законів: про Службу безпеки, про розвідувальні органи, про державне оборонне замовлення, а також закон про окремий парламентський комітет, який би здійснював парламентський контроль над сектором безпеки, розвідувальними органами. Важливими голова парламенту назвав і питання, що стосуються виборчого процесу, та закону про мову.

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій
Голова Верховної Ради України Андрій Парубій

«Ми розпочинаємо виборчий рік, і важливо, аби ми цієї осені завершили питання формування ЦВК, також нагадую про Виборчий кодекс – це найбільший законопроект по кількості правок», – каже Андрій Парубій.

Також голова парламенту заявляє, що у разі внесення пропозицій щодо закріплення в Конституції стратегії України вступу в ЄС і НАТО, він буде цю ініціативу «всіляко активно підтримувати, щоб зробити незворотними ці ключові зовнішньополітичні стратегії».

  • 16x9 Image

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2011 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG