Доступність посилання

ТОП новини

Світова гонка за вакциною проти коронавірусу: коли чекати та які перешкоди?


Приблизно 35 компаній та академічних дослідних установ у світі змагаються в перегонах щодо створення вакцини проти коронавірусу. Чотири з цих компаній вже випробують свої версії вакцин на тваринах, а одна з цих вакцин буде вже зараз випробовуватись на людях. Але до масового застосування успішної вакцини в масштабах цілого світу ще досить далеко, попереджають фахівці.

Одна з компанії, яка бере участь у світових перегонах за вакциною проти коронавірусу – базована в американському Бостоні, біотехнічна компанія Moderna вже зараз починає тести на людях.

Як зазначає американський журнал Time, вакцину було розроблено протягом 42 днів і на початку квітня вже починаються її випробування на людях.

Така беспрецедентна швидкість може завдячувати китайському розшифруванню генетичного матеріалу Sars-CoV-2 – вірусу, який призводить до захворювання на Covid-19. Китай поділився цими даними на початку січня і це дозволило дослідникам по цілому світу виростити «живий» вірус і вивчити, як він проникає в людські клітини, роблячи людей хворими на коронавірус.

Чому так довго чекати на вакцину?

Тому що навіть коли вакцина розроблена, починається тривалий час її випробовування – спочатку, можливо, на тваринах, а потім на людях.

Клінічне тестування є обов’язковою передумовою для затвердження вакцини регуляторними органами.

На першій стадії вакцину випробовують на кількох десятках здорових добровольців, вакцина проходить тестування на безпечність і уважно спостерігають за побічними ефектами (якщо вони є).

На другій стадії вже залучають кілька сотень людей – зазвичай в тих регіонах планети, де є спалах епідемії, і дивляться, наскільки ефективною є вакцина.

На третій стадії це саме роблять, але вже на кількох тисячах людей.

Але тут є високий рівень «виснаження», допоки вакцини проходять всі ці етапи тестувань. «Не всі коні, які почали забіг на стартових воротах, його завершать», – пояснює Брюс Геллін, який відповідає за імунізаційну програму у вашингтонському вакциновому Інституті Сабін.

Хто ще в «забігу»?

Але не обов’язково з новими недугами мають боротися нові вакцини.

Скажімо, нині в австралійському Мельбурні деяким медичним працівникам дають вакцину, яка поборює туберкульоз – нині її дають саме в боротьбі з коронавірусом. Це тестування «старої» вакцини проти нового коронавірусу почалося цього тижня.

Цю протитуберкульозну вакцину використовують вже приблизно 100 років (її назва – бацила Калметт-Гуеріна або BCG), пише агенція Bloomberg.

Також, скажімо, американська фармацевтична компанія Johnson & Johnson заявила, що випробування на людях її експериментальної вакцини проти коронавірусу почнеться вже у вересні, але вакцина буде готова для використання у критичних випадках лише на початку наступного року.

30 березня керівництво компанії повідомило, що разом із Міністерством охорони здоров’я та соціальних послуг США виділяє 1 мільярд доларів на розробку вакцини. Якщо випробування на людях пройде вдало, вони готові виробити понад мільярд доз вакцини.

Ми маємо кандидата, який має високий шанс бути успішною зброєю проти COVID-19
Алекс Горскі

В інтерв’ю телеканалу NBC виконавчий директор компанії Алекс Горскі сказав, що дослідження вказують, що вакцина, скоріш за все, буде ефективною. «Ми маємо кандидата, який має високий шанс бути успішною зброєю проти COVID-19. Ми маємо виробничі потужності, щоб запустити виробництво у порівняно короткі терміни», – сказав Горскі.

Після того протягом кількох тижнів компанія планує збільшити виробництво з тим, щоб до середини 2021 року мати вже кілька сотень мільйонів доз, а до кінця 2021 року – мільярд доз вакцини.

Інші перешкоди

Проте «забіг» за вакциною хоч і на великих швидкостях, однак, часова відстань до фінішу не буде короткою. Експерти кажуть, що імунізація десь може початися через рік (хтось говорить і про півтора роки, а той більше).

Також, кажуть експерти-вірусологи, довгим є і час до затвердження вакцини регуляторними органами. Хоча за умов світової пандемії, процеси можуть прискорюватись, враховуючи й те, що вакцина проти коронавірусу може принести величезні прибутки її винахідникам і виробникам.

«Як і переважна більшість вакцинологів, я не думаю, що ця вакцина буде готова за 18 місяців», – каже газеті Guardian професор Анелія Вілдер-Сміт із Лондонської школи гігієни та тропічної медицини.

Пандемія, ймовірно, сягне піку, а потім впаде ще до того, як буде доступною вакцина
Анелія Вілдер-Сміт

Ще одна перешкода – якщо буде розроблена діюча вакцина проти коронавірусу – то вона одразу знадобиться в дуже великій, промисловій кількості.

Постає і запитання: а які країни зможуть мати цю вакцину? Під час попередніх епідемій вакцину розкуповували багаті країни. І що, якщо, наприклад, Індія – потужна фармацевтична держава – захоче спочатку виробити вакцини для своїх 1,3 мільярда мешканців, а не на експорт?

Проте, як зауважує професорка Вілдер-Сміт, «пандемія, ймовірно, сягне піку, а потім впаде ще до того, як буде доступною вакцина».

А газета Guardian зазначає: «До того часу нашою найкращою надією є приборкання епідемії як тільки можливо. Повторюємо мудру пораду: мийте свої руки».

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG