Доступність посилання

ТОП новини

Чи є правдивими офіційні дані щодо пандемії коронавірусу?


Грузинський поліцейський у захисній масці на контрольно-пропускному пункті в Тбілісі, 1 квітня 2020 року
Грузинський поліцейський у захисній масці на контрольно-пропускному пункті в Тбілісі, 1 квітня 2020 року

Статистика лякає. В усьому світі кількість підтверджених випадків коронавірусу з кожним днем збільшується. Станом на 2 квітня, кількість досягла понад 930 тисяч, згідно з даними Університету Джона Гопкінса. Але раптом реальні показники вищі?

Експерти кажуть, що дані дають нам не повну картину проблеми. Чому? Тестування або ж його відсутність – це головна причина, чому реальний масштаб пандемії невідомий. І можливо, це не провина урядів. Багато інфікованих не мають симптомів, а отже вони не можуть претендувати на тестування.

Однак існують й інші проблеми з даними, зокрема те, що деякі уряди можуть спотворювати показники, щоб применшити масштаби проблеми у своїх країнах.

Американські ЗМІ повідомили 1 квітня, що посадовці США переконані, що Китай приховує розміри спалаху коронавірусу в країні, а його показники назвали «фейком».

Як і Китай, Іран серйозно постраждав від пандемії коронавірусу. Як і Пекін, Тегеран також підозрюють у фальсифікації даних задля спотворення реальної ситуації.

Питання також постало щодо відносно низьких показників у Росії.

Коли деякі уряди применшують проблеми у себе вдома, вони таким чином можуть збільшувати масштаби пандемії в решті світу.

Медичний працівник бере зразок у людини, яка буде проходити тест на COVID-19 в Ухані, Китай, 30 березня 2020 року
Медичний працівник бере зразок у людини, яка буде проходити тест на COVID-19 в Ухані, Китай, 30 березня 2020 року

Спостерігачі ЄС, які стежать за новинами-фейками, повідомили 1 квітня, що прокремлівські джерела у соціальних мережах поширюють теорію про те, що Європейський союз зазнає поразки у боротьбі з пандемією, та що він перебуває на грані колапсу.

Підтверджені випадки? Результат тестування

Чим більше тестувань, тим більша ймовірність, що країни будуть здатні стримати пандемію, вважає Всесвітня організація охорони здоров'я.

Дані США свідчать про те, що кількість підтверджених випадків різко зростає в міру того, як покращується процес тестування.

Але чи це означає, що зараження зростає? Необов'язково. Експерти кажуть, що зростання показників, принаймні частково, можна пояснити самим збільшенням тестування.

Про це пишуть у статті американського видання the Atlantic 26 березня: «Зараз у США спостерігається швидке збільшення кількості випадків захворювання коронавірусом, чи швидке зростання тестування на коронавірус? Чи й те, й інше? Відповідь може прозвучати звично – ми ще не знаємо, на це потрібен час».

Поки Сполучені Штати збільшують тестування, Індія обрала іншу тактику.

В Нью-Делі відмовилися розширювати тестування на коронавірус, попри критику, що через обмеження тестування випадки COVID-19 можуть залишитися невиявленими в країні, другій за кількістю населення.

Al-Jazeera повідомила 18 березня, що індійські посадовці сказали, що рекомендації ВООЗ щодо збільшення тестування не застосовують в Індії, тому що поширення вірусу тут менш серйозне, ніж будь-де.

Балрам Бхаргава, голова Ради медичних досліджень Індії, заявив, що збільшення тестування лише створить «більше страху, більше параної та більше шуму».

Станом на 2 квітня, Індія, країна з населенням приблизно 1,4 мільярда людей, повідомила лише про 2 тисячі підтверджених випадків та 58 смертей, згідно з даними центру досліджень коронавірусу Університету Джона Гопкінса.

Однак, навіть, якщо уряди мають засоби та хочуть проводити тести, не завжди зрозуміло, кого тестувати. Все тому, що не всі однаково реагують на коронавірус.

Ярміла Разова, головна лікарка-гігієніст Чехії, розповіла​ чеському ЗМІ 2 квітня, що до 40% людей з коронавірусом можуть не проявляти симптомів взагалі.

Існує побоювання, що ці так звані «тихі розповсюджувачі» сприяють поширенню пандемії коронавірусу.

«Прихована передача» – це не лише реальна, але і «головна рушійна сила» епідемії, заявив дослідник інфекційних захворювань університету Колумбії Джефрі Шаман, який очолив дослідження, опубліковане 16 березня в журналі Science. Цей внесок у розповсюдження вірусу «практично не виявлено, він літає поза межами зору».

Проте навіть, якщо дані можуть бути, на скільки це можливо, близькими до точного відображення проблеми коронавірусу, деякі уряди можуть навмисно спотворювати його.

Російські силовики перевіряють посвідчення водія під час карантину в Москві, 31 березня 2020 року
Російські силовики перевіряють посвідчення водія під час карантину в Москві, 31 березня 2020 року

Китай: «фейкові показники»?

Китай, де наприкінці грудня розпочався спалах, повідомив лише про 82 тисячі випадків зараження та 3 300 смертей, згідно з даними, зібраними Університетом Джона Гопкінса.

Для порівняння, Сполучені Штати повідомили про понад 216 тисяч випадків та понад 5 тисяч смертей.

Правдивість показників Китаю певною мірою були поставлені під сумнів через тисячі урн поблизу поховальних бюро у провінції Хубей, де вперше був зафіксований коронавірус.

Посадовці США 1 квітня заявили, що американська розвідка у секретному звіті, наданому Білому дому, дійшла висновку, що Китай приховує реальні масштаби спалаху коронавірусу.

Американські посадовці відмовилися відкривати деталі звіту, оскільки він секретний, сказавши лише, як повідомляє Bloomberg, що «публічний звіт Китаю щодо випадків та смертей є навмисно неповним».

Іран: заниженні показники?

На Середньому Сході жодна країна не постраждала так, як Іран. Ісламська Республіка Іран повідомила про приблизно 47 500 випадків та понад 3 тисячі смертей, згідно з даними, зібраними Університетом Джона Гопкінса. Однак, багато хто підозрює, що показники Ірану, відомого своєю цензурою та відсутністю прозорості, занизькі.

З початку кризи члени парламенту та місцеві посадовці в деяких великих осередках поширення коронавірусу в країні заявляли, що реальна кількість померлих та інфікованих суттєво применшується владним режимом, який панує в Ірані.

Супутникові знімки з середини березня показали, що в районі міста Кум, де, як вважається, почався спалах захворювання в країні, викопані могили масових поховань.

Росія: правдоподібні показники?

Росія, з населенням понад 144 мільйони, повідомила приблизно про 3500 підтверджених випадків та лише 30 смертей, згідно з даними, зібраними Університетом Джона Гопкінса.

У той час, як Росію хвалять за початок тестування на ранніх стадіях та проведення їх на відносно великому масштабі, деякі експерти говорять, що низькі показники можна частково пояснити інструментом, який розробили для тестування. Він фінансується державною лабораторією в Новосибірську та відомий своєю скороченою назвою «Вектор».

Президент Росії Володимир Путін, одягнений у захисні засоби, відвідує лікарню для хворих на коронавірус на околиці Москви, 24 березня 2020 року
Президент Росії Володимир Путін, одягнений у захисні засоби, відвідує лікарню для хворих на коронавірус на околиці Москви, 24 березня 2020 року

У російському науковому блозі PCR News, який перевірив окремі процеси лабораторних тестувань, йдеться, що «Вектор» виявляє вірус тільки в тому випадку, якщо він перевищує певний поріг у зразку. Також виявилося, що тест показував більшу кількість «помилкових позитивних результатів», ніж очікувалося.

23 березня оперативна група з коронавірусу в Москві заявила, що процес тестування буде змінено, але невідомо, чи цей крок переможе існуючий скептицизм.

Всередині самої Росії Кремль намагається зупинити внутрішніх скептиків, звинувачуючи їх у поширені дезінформації в соціальних мережах.

На початку березня Федеральна служба безпеки Росії та спостерігачі за інтернетом спробували знищити популярні дописи, які стверджували, що реальна кількість випадків захворювання коронавірусу досягла 20 тисяч, і що російський уряд приховує це.

Після цього кроку користувачі фейсбуку та інстаграму в Росії почали бачити сповіщення про коронавірус із посиланням на офіційний сайт Федеральної служби з нагляду у сфері захисту прав споживачів і добробуту людини.

Поширення дезінформації за кордоном?

Хоча Кремль поспіхом намагається применшити кризу вдома, схоже, він прагне поширити її за кордоном.

Згідно з аналізом, опублікованим 1 квітня спеціальною експертною групою ЄС East StratCom, «твердження, що ЄС розпадається перед обличчям COVID-19, поширюється в соціальних мережах всіх проаналізованих регіонах», включно з країнами ЄС та Східної Європи.

У ньому також йдеться, що RT і «Спутник», фінансовані Кремлем ЗМІ, пропагують теорію змови про те, що вірус був створений людиною та навмисно був поширений, і водночас, зображують Росію та Китай «відповідальними державами».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG