Доступність посилання

ТОП новини

Як православні лаври України діють в умовах коронавірусу


Києво-Печерська лавра
Києво-Печерська лавра

Хоча всі три православні монастирі-лаври в України підпорядковуються УПЦ (Московського патріархату), та в їхньому сприйнятті дій влади і небезпек для вірян через відвідання церков у час поширення коронавірусу є певні відмінності. В діях лаврських намісників спостерігається готовність виконувати розпорядження світської влади – скажімо, не збиратися групою більше від десяти людей під час богослужінь, а інакше – проводити богослужіння під церквою на відкритому просторі. А Почаївська лавра, яка має репутацію найконсервативнішої з-поміж трьох лавр, взагалі висміює протикоронавірусні дії влади.

Печерська лавра

За словами мера Києва Віталія Кличка, в Києво-Печерській лаврі станом на 6 квітня зафіксовано чотири випадки захворювань на коронавірус.

Ще раніше було повідомлено, що Києво-Печерська лавра (УПЦ (МП) до закінчення національного карантину звершуватиме богослужіння у закритому режимі.

«У зв’язку з поширенням на території України інфекційного захворювання COVID-19 були посилені карантинні заходи. Через це в Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі з цього моменту і до офіційного закінчення національного карантину богослужіння будуть звершуватися в закритому режимі (з онлайн-трансляцією), без участі парафіян і прочан», – повідомляє сайт Печерської лаври.

На сайті також повідомили, що братія Києво-Печерської лаври разом із намісником митрополитом Павлом провела лабораторне тестування на коронавірус.

Відповідно до санітарних вимог, в усіх приміщеннях лаври проведено обробку дезінфікувальними розчинами, а богослужіння звершуються у закритому режимі без допуску до храму вірян та із залученням відеотрансляції, повідомляється на сайті.

Між тим телеканал «Настоящее время» повідомив із посиланням на церковний портал «Релігійна правда», що в намісника лаври митрополита Павла лікарі діагнозували коронавірусну інфекцію після того, як чотири дні тому йому стало зле.

Проте численні спроби Радіо Свобода додзвонитись за підтвердженням або спростуванням інформації до лаври і намісника митрополита Павла успішними не були.

Намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло
Намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло

Декілька тижнів тому, коли вже поширювалась пандемія коронавірусу і було зрозуміло, що Україні її не уникнути, митрополит Павло записав відеозвернення.

«Нічого не бійтеся. Моліться, постіться, ходіть до храму, причащайтеся і причащайте дітей маленьких. Не дивіться, старше покоління, молодше покоління – всі поспішайте до храму!» – закликав недавно митрополит Павло вірян.

«У всіх перед очима був приклад Італії, де кожного дня помирали сотні людей, а намісник лаври робив вигляд, що нічого не відбувається…» – каже релігієзнавець Дмитро Горєвой.

Раніше знімальна група Радіо Свобода викликала поліцію через дії охоронців Києво-Печерської лаври під час зйомки 19 березня.

Журналісти висвітлювали карантинні заходи в Києві і працювали, в тому числі, біля лаври. Знімальна група хотіла поговорити з вірянами про обмежувальні заходи в церквах, але не планувала заходити в храми. Тим не менш, їх не пустили навіть на територію.

Почаївська лавра

Свято-Успенська Почаївська лавра, що у Тернопільській області, підтвердила репутацію найортодоксальнішої з трьох православних лавр України.

На своєму сайті Почаївська лавра розмістила інформацію про карантин: «Наш боголюбний народ, як і все населення нашої України, спіткало випробування. Через поширення коронавірусної інфекції ВООЗ оголосила про пандемію вірусу COVID-19, в України запроваджені посилені заходи попереджувального характеру, карантин, а деяких областях, в тому числі й у Тернопільській, оголошено режим надзвичайної ситуації».

Почаївська лавра
Почаївська лавра

Але тут же на вебсторінці Почаївської лаври є й інформація під заголовком: «Ми сподіваємось на святу воду, а вони – на антисептик».

Тут містяться закиди світській владі щодо антикоронавірусних кроків, яких вона вживає.

«І ми знаємо, що в переважній більшості храмів і УПЦ (Московського патріархату – ред.), і РПЦ минулі недільні служби були багатолюдними. І ні в кого навіть гадки не спало скасувати Літургію. І це при тому, що Кабмін заборонив релігійним організаціям проводити церемонії за участі більше ніж 10 осіб… А заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко і взагалі заявив, що МОЗ проти будь-яких масових заходів, в тому числі й релігійних… При цьому радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко… погрожував релігійним організаціям адміністративним і карним переслідуванням за недотримання правил карантину», – читаємо на сайті Почаївської лаври.

Почаївська лавра навіть вмістила карикатуру на своєму сайті, яка висміює антикоронавірусні заходи влади.

Карикатура з сайту Почаївської лаври
Карикатура з сайту Почаївської лаври

В самій Почаївській лаврі, як видно зі звернення її предстоятеля митрополита Володимира, «служби божі відбуваються згідно з уставом, випадків зараження коронавірусом не зафіксовано».

Це при тому, що синод УПЦ (МП) спеціальному зверненні у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19 сказав: «Церква закликає своїх вірян не ігнорувати загальноприйнятих норм гігієни і виконувати рекомендації лікарів».

Святогірська лавра

На сході України, в Донецькій області, у тій її частині, що перебуває під контролем Києва, а не бойовиків-сепаратистів, розташована третя православна лавра – Святогірська, – яка теж підпорядкована УПЦ (МП).

Свято-Успенська Святогірська лавра в Донецькій області
Свято-Успенська Святогірська лавра в Донецькій області

На сайті Свято-Успенської Святогірської лаври немає критичних матеріалів щодо дій влади в боротьбі з коронавірусом.

Натомість всі охочі можуть подивитись на сайті відеотрансляції богослужінь, а також є й можливість послухати їх в аудіо режимі.

Оголошення про можливість побачити в онлайн режимі богослужіння зі Святогірської лаври
Оголошення про можливість побачити в онлайн режимі богослужіння зі Святогірської лаври

Вочевидь, це зроблено для того, щоб обмежити кількість охочих фізично відвідати Святогірську лавру, а також йде в дусі часу, коли багато речей тимчасово переводять у віртуальний, онлайновий режим.

Священники в групі найбільшого ризику

Тим часом у понеділок стало відомо, що на Тернопільщині, а саме в цій області на заході України розташована Почаївська лавра, у віці 56 років помер хворий на COVID-19 священник Олег Вінницький, повідомив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко у фейсбуці. У нього першого діагностували коронавірус у Тернопільській області.

«Не знаючи про те, що він вже інфікований, отець Олег проводив релігійні обряди, бував на похоронах, спілкувався з вірянами. Загалом до встановлення діагнозу він встиг поспілкуватись з біля 500 людьми. Тернопільщина є одним із епіцентрів розвитку епідемії в Україні. Сьогодні там зареєстровано 160 підтверджених випадків захворювання на коронавірус», – написав Геращенко.

Він наголосив, що священник «ні в чому не був винний».

«Він не знав, що він заражений такою небезпечною хворобою, як коронавірус, – зазначив Геращенко. – Але його приклад демонструє, що священнослужителі є в групі найбільшого ризику зараження вірусом, разом з медиками, поліцейськими, прикордонниками, касирами супермаркетів та аптек. Тих, хто продовжує за своїми обов’язками та покликанням спілкуватись з великою кількістю людей, незважаючи на небезпеку».

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG