Доступність посилання

ТОП новини

У Криму розпочинається збір коштів на спорудження Великої соборної мечеті


На місці майбутньої мечеті

Сімферополь – Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв закликав усіх співвітчизників долучитися до збору коштів на спорудження Великої Соборної мечеті «Бююк Джума-джамі» у Сімферополі. Днями він разом із Муфтієм Криму Хаджи Еміралі Аблаєвим очолив Наглядову раду зі зведення цієї мечеті. Перше питання, яке розглядала Наглядова рада, – де взяти кошти на будівництво, а їх, за попередніми даними, потрібно буде не менше як 9 мільйонів американських доларів.

Співголова Наглядової ради з питань будівництва Великої Соборної мечеті у Сімферополі Мустафа Джемілєв в інтерв’ю Радіо Свобода висловив сподівання, що кожен кримський мусульманин зробить посильний внесок у фінансування спорудження мечеті. За його словами, це буде головним джерелом фінансів на спорудження «Дому Аллаха» в Сімферополі.

Разом із тим президент Світового конгресу кримських татар Рефат Чубаров уточнив, що Наглядова рада розраховує і на спонсорів – як зарубіжних, так і українських. Водночас він повідомив, що ще на перших етапах боротьби за право збудувати Соборну мечеть до збору коштів долучилися близько 135 тисяч мусульман.

За словами Чубарова, також є попередні домовленості з низкою турецьких ісламських фондів про виділення певних сум на спорудження «Бююк Джума-джамі». Крім того, він сподівається на активну підтримку з боку кримськотатарської діаспори, насамперед – у Туреччині.

«Бююк Джума-джамі» стане однією з найбільших мечетей Європи

Третього березня нинішнього року керівники Меджлісу кримськотатарського народу, Духовного управління мусульман Криму та Уряду автономії урочисто заклали капсулу у фундамент майбутньої Соборної мечеті. Вона буде споруджена на околиці Сімферополя поблизу траси на Південне узбережжя Криму.

Цій події передував багатолітній конфлікт за право звести там мечеть. Суперечка точилася з 2004 року, коли міськрада дозволила мусульманам збирати відповідні документи та узгодження для оренди земельної ділянки. На цю процедуру вони витратили 2 роки, однак новий склад сімферопольської міськради раптово скасував попереднє рішення, відмовивши мусульманам. Тепер усі формальні процедури під тиском кримського прем’єра Василя Джарти місцева влада оформила за кілька тижнів.

Співголова Наглядової ради питань будівництва Великої Соборної мечеті, Муфтій півострова Хаджи Еміралі Аблаєв постійно дякує Василеві Джарти і каже, що дозвіл на спорудження мечеті змінює відносини між мусульманами і християнами, між кримськими татарами і слов’янським населенням півострова з «недовірливих на дружні». Він розповів, що ось-ось Духовне управління мусульман Криму оголосить конкурс на ескізний проект «Буюк Джума-джамі».

Муфтій каже, що вже уявляє, якою буде Велика соборна мечеть: «багатокупольна, османського типу, з чотирма мінаретами культова споруда, виглядатиме дуже гарно». Він вважає, що реальне будівництво розпочнеться ще цього року і сподівається «швидко його завершити». Для всіх кримчан – кримських татар і слов’ян – «це буде велика радість, це стане найкращим прикладом мирного співіснування для наших нащадків», сказав Хаджи Еміралі Аблаєв.

А Рефат Чубаров припускає, що велична споруда, одна з найбільших мечетей Європи, якщо не брати до уваги стамбульських, постане в Сімферополі уже за 3 роки. Він каже, що мусульмани Криму з удячністю приймуть допомогу і від представників інших конфесій півострова.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG