Доступність посилання

ТОП новини

Португалія – третя країна єврозони, що просить міжнародної допомоги


Брюссель – Третя країна Європейського Союзу щойно оголосила, що без сторонньої допомоги не впорається зі своїми фінансовими проблемами. Спочатку порятунку просила Греція, далі – Ірландія, а нині слабкою ланкою єврозони офіційно виявилася Португалія. Протягом декількох місяців Лісабон намагався уникнути такого сценарію і заявляв, що обійдеться без стороннього втручання. Але посилення грошової кризи врешті примусило португальський уряд попросити допомоги у держав-партнерів та Міжнародного валютного фонду.

Португальські банки перші забили на сполох, заявивши, що не мають чим допомагати економіці держави.

Виконувач обов’язків прем’єр-міністра Португалії Жозе Сократіш, який тривалий час запевняв, що у державних фінансах все гаразд, нарешті зважився попросити допомогу європейської спільноти та МВФ.

Виконувач обов’язків прем’єр-міністра Португалії Жозе Сократіш
«Це час для того, щоб взяти на себе відповідальність стосовно країни, – каже він. – Кожному відомо, як мені шкода, що таке рішення стало невідворотнім. Португальці знають, що я відстоював іншу можливість вирішення (проблеми) в національних інтересах. Із граничною рішучістю я намагався, щоб переговори щодо прохання допомоги велися з мінімальними втратами».

Жозе Сократіш зауважує, що нещодавня відмова опозиції схвалити план обмеження державних витрат зробила такий розвиток подій неминучим.

Єврозона готова допомогти

Допомога може становити 75 мільярдів євро, які надійдуть до Португалії протягом наступних трьох років. Таку суму наприкінці березня назвав голова об’єднання міністрів фінансів зони євро Жан-Клод Юнкер.

Про готовність рятувати Португалію вже заявили країни європейської співдружності та Міжнародний валютний фонд, кажучи, що не зволікатимуть і гроші будуть надані доволі швидко.

Останній план суворих заощаджень, який уряд соціаліста Жозе Сократіша представив два тижні тому, вже розглянули й підтримали у Єврокомісії та Центральному європейському банку. І саме втілення цього плану служитиме запорукою надання фінансової підтримки Португалії. Але у владних структурах цієї країни донині немає згоди щодо цих заходів, адже мова йде про нові скорочення зарплат службовців, соціальної допомоги та пенсій, замороження численних інвестицій із державного бюджету тощо. Саме такі проекти уряду цієї країни були відкинуті португальською опозицією та призвели до відставки уряду Жозе Сократіша.

Суворий план ухвалять через безвихідь

Чому цього разу португальська опозиція повинна погодитися на ухвалення плану заощаджень? Відповідь проста: бо вона не має виходу, адже вже найближчим часом Португалія повинна розрахуватися із чималим зовнішнім боргом, на який у Лісабона немає коштів.

«Якщо я правильно зрозумів, намір просити допомоги у Євросоюзу підтримала й португальська опозиція, – зауважив речник Європейської комісії Амадеу Алтафаж Тардіу. – Тож нині ми очікуємо тільки офіційного звернення від Португалії».

Протягом наступних двох днів міністри економіки та фінансів країн співдружності мають зустрітися у Будапешті, де, як очікується, «португальська боргова криза» буде центральною темою.

Прем’єр-міністр Жозе Сократіш залишається при владі до позачергових виборів, що відбудуться на початку червня. Тобто у ролі впроваджувача непопулярних у народі заощаджень вже доведеться виступити урядові у новому складі. А це означає, що до економічної нестабільності додається ще й непередбачуваність політична, що може далі погіршити і без цього доволі слабкий рейтинг Португалії на світових ринках.

Великобританія руки португальцям не подасть?

Тим часом євродепутати від британських консерваторів вже заявили, що їхня країна не братиме участі у фінансуванні вирішення португальських проблем, а раніше потопаючу Ірландію вони рятувати тільки тому, що там є велика частка інвестицій Великобританії.

Європарламентар Мартін Калланан каже, що британські виборці не погодяться з тим, що вдома їх примушують заощаджувати для того, щоб надсилати гроші на порятунок країн, яких не варто було брати до лав єврозони.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG