Доступність посилання

ТОП новини

Тиск на Меджліс з боку кримськотатарських радикалів посилюється


Сімферополь – Досі мало відома організація, яка називає себе «Постійний комітет загальнонаціональних зборів кримських татар», заявила, що розпочинає кампанію висловлення недовіри Меджлісові – представницькому органу кримськотатарського народу. Це збіглося з активізацією інших критично налаштованих до Меджлісу груп як в національному русі кримських татар, так і серед проросійських радикалів.

Координатор «Постійного комітету загальнонаціональних зборів кримських татар» Абдурешит Джеппаров
Координатор «Постійного комітету загальнонаціональних зборів кримських татар» Абдурешит Джеппаров заявляє, що Меджліс та його лідери порушували «принципи національного руху», а також ігнорували «ініціативи народу», зокрема, скликання власне згаданих «загальнонаціональних зборів кримських татар».

Але найбільша претензія до Меджлісу – невиконання «Декларації про національний суверенітет кримськотатарського народу». Абдурешит Джеппаров каже, що представники Меджлісу мають народний мандат, офіси, автомобілі, всі ресурси, але не займаються «тим, що їм наказано в «Декларації» – там усе розписано, чим вони мають займатися».

Згаданий документ ухвалив у червні 1991 року перший Курултай кримськотатарського народу, і він передбачає виключне право кримських татар на своє національне самовизначення на території Кримського півострова. Там також зазначено, що лише в його національній державі можливе відродження кримськотатарського народу, а основою його національного багатства є земля і природні ресурси Криму.

Як повідомив Абдурешит Джеппаров, «Постійний комітет загальнонаціональних зборів» збирається проводити пікетування приміщення Меджлісу і розпочати формування «перехідної національної ради» кримських татар.

Меджліс: народ нас підтримує

У Меджлісі скептично поставилися до заяв опозиціонерів. Там кажуть, що висуванці Меджлісу і Курултаю отримали підтримку у співвітчизників на останніх місцевих виборах, де близько тисячі меджлісівців стали депутатами рад різних рівнів. Разом з тим, представники опозиційних до Меджлісу організацій або взагалі не спромоглися навіть зареєструватися кандидатами в депутати, або ж програли вибори. Депутатами міських і районних рад від організацій, що увійшли до згаданого «Постійного комітету загальнонаціональних зборів кримських татар», стали менше як 10 осіб, а в кримському парламенті їх зовсім немає.

Головний редактор газети «Къырым» Бекір Мамутов, член Меджлісу
Член Меджлісу Бекір Мамутов каже, що насправді у кримськотатарському національному русі завжди звучали різні погляди і думки, а тому там вже виробився «певний імунітет і розуміння» цих людей, які висловлюють іншу точку зору. Вони це роблять у тій формі, яку вважають прийнятною, зазначає Бекір Меметов і наполягає на тому, що Меджліс «завжди відкритий до діалогу».

Кримський експерт Ян Синицин визнає, що проблема єдності в національному русі кримських татар «нині є справді актуальною». Але він наводить результати останнього опитування, яке провели в Криму фахівці Центру Разумкова у лютому-березні нинішнього року. Згідно з його результатами, майже 65 відсотків кримських татар задоволені тим, як Меджліс захищає їхні інтереси, і лише 18 відсотків у різній мірі не задоволені.

За словами Синицина, нинішні радикальні критики Меджлісу – представники маргінальних і маловпливових кримськотатарських груп. Він припускає, що їхню інформаційну активність, яка значно зросла в останній місяць, можна пояснити спробою дискредитувати в очах західних організацій Меджліс, показати, що серед кримських татар є значне невдоволення його діяльністю, тоді як його лідери готують міжнародний форум щодо безпеки і подальшого розвитку кримськотатарського народу в Україні.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG