За словами першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова (до речі, історика-архівіста за освітою), це була також перша спроба політичного діалогу між різними етнічними та політичними групами півострова.
«На першому Курултаї прозвучав заклик до всіх кримчан об’єднатися. Але цього не сталося – прийшли більшовики», – каже Чубаров.
Більшовики не тільки знищили Кримську Народну Республіку, а й убили більшість делегатів першого Курултаю. Другий Курултай відбувся теж за радянських часів, але на той час СРСР доживав останні дні. У червні 1991 року, після того, як кримські татари почали масово повертатися після депортації на свою історичну батьківщину, вони обрали з-поміж себе делегатів і провели загальнонаціональний з’їзд, який відновив етнічну самоорганізацію народу.
«Механізми етнічної самоорганізації і самоврядування є благом для країни»
Рефат Чубаров каже, що відновлені у 1991 році інституції національного самоврядування успішно діють до сьогодні. В систему Курултаю-Меджлісу вмонтовані десятки регіональних і сотні місцевих меджлісів. У кожному маленькому селі, де живе хоч десяток кримських татар, є свій меджліс, що виходить на районний, а той – на Міллі Меджліс – головний представницький орган народу.
За словами першого заступника голови Меджлісу, подібні системи самоврядування етнічних меншин чи корінних народів існують у багатьох європейських країнах – у Румунії, Фінляндії, Швеції, Норвегії тощо.
Чубаров переконаний, що у демократичному суспільстві механізми етнічної самоорганізації і самоврядування є благом для країни. Саме через систему Курултаю-Меджлісу кримським татарам вдалося налагодити діалог із владою України.
Це, насамперед, має на меті відновлення усіх прав кримськотатарського народу, визначення його місця в Українській державі і гарантій безпеки та розвитку кримськотатарського народу в Україні. Але для того, щоб такий діалог був продуктивнішим, вважає Рефат Чубаров, потрібне законодавче визнання Курултаю і Меджлісу представницькими органами кримськотатарського народу. Водночас, він каже, що це мало б стати лише початком розв’язання цілого комплексу проблем кримськотатарського народу в Україні.
Зрештою, Меджліс-Курултай, попри відсутність юридичного статусу, де-факто уже визнаний – і українською владою, і світовою спільнотою. Але, вважає Рефат Чубаров, без першого Курултаю, що відкрився в Бахчисараї 93 роки тому, це було б неможливо.