Доступність посилання

ТОП новини

Меджліс скликає позачерговий Курултай кримських татар: можливі радикальні рішення


Сімферополь – Чи можлива радикалізація кримськотатарського національного руху? Представницький орган кримських татар, Меджліс, вирішив скликати наприкінці серпня позачерговий загальнонаціональний з’їзд – Курултай. Місцева преса вже назвала його «надзвичайним» і прогнозує радикальні рішення.

Чергове засідання загальнонаціонального з’їзду кримських татар мало б відбутися лише наступного року. Але, як мовиться в повідомленні прес-служби Меджлісу, необхідно нагально обговорити низку актуальних громадсько-політичних питань.

Поки що остаточний порядок денний засідання не затверджений. Разом із тим планується, що серед інших питань делегати Курултаю обговорять участь кримських татар у місцевих виборах, реакцію на кадрову політику нової кримської влади, а також можливість провести міжнародний форум із питань відновлення прав кримськотатарського народу, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

Лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв
Лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв в інтерв’ю Радіо Свобода назвав останнє питання «найважливішим». За його словами, міжнародному форумові надається «особливого» значення через «загострення ситуації в Криму» і з метою «привернути увагу світової громадськості».

Іще 18 травня на пропозицію Мустафи Джемілєва на загальнокримському жалобному мітингу його учасники ухвалили резолюцію, в якій закликали Меджліс і Курултай ініціювати скликання міжнародної конференції для захисту прав і гарантування безпеки кримськотатарського народу. За словами лідерів Меджлісу, представники низки міжнародних організацій та урядів європейських країни підтримали цю ідею.

Кадрові питання і «радикальні» рішення Курултаю

Місцеві оглядачі припускають, що позачерговий Курултай може ухвалити і низку радикальних рішень – про відкликання усіх кримських татар із органів влади автономії і навіть про «загальнонаціональну мобілізацію».

Мустафа Джемілєв каже, що це цілком реально. Зокрема, Кіровський і Бахчисарайські районні меджліси уже звернулися з пропозицією розглянути на Курултаї питання про відкликання усіх чиновників і депутатів, яких висував чи рекомендував цей загальнонаціональний з’їзд.

Разом із тим Мустафа Джемілєв сказав Радіо Свобода, що настрої делегатів залежатимуть від того, яке буде рішення Президента Віктора Януковича щодо голови Бахчисарайської районної держадміністрації. Нещодавно Віктор Янукович звільнив із цієї посади одного з лідерів кримськотатарського національного руху Ільмі Умерова. Меджліс очікує, що Президент знову його перепризначить, але той тримає паузу.

Водночас у сімферопольській пресі називають можливого наступника Ільмі Умерова – голову Генічеської райради Херсонської області, члена Партії регіонів Сейтумера Німетуллаєва, якого прихильники Меджлісу, попри одне етнічне коріння, вважають «чужим». Реакція районного меджлісу була різка: його лідер Ахтем Чийґоз заявив, що у випадку призначення Німетуллаєва його «витягнуть з адміністрації за ноги, а на роботу він щодня прориватиметься з «Беркутом».

Позачерговий Курултай пройде 28–29 серпня. Але до того часу, на думку оглядачів, Президент уже ухвалить кадрові рішення і щодо Бахчисарайського району, і щодо інших регіонів автономії.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG