Низка країн світу мали політичні угоди з нацистською Німеччиною – згадайте хоча б Мюнхен 1938 року, вересень 1939 року та інші акти Великобританії, Франції, СРСР й інших країн з Гітлером. Кожна з сторін виношувала свої політичні плани і в цьому немає нічого дивного. Українські націоналісти, з якими Москва вела до 1939 року приховану війну на винищення, а з цього часу й відкритий геноцид на теренах Західної України, шукали можливих союзників для майбутнього відновлення незалежності цілої України. Одним із таких союзників була й Німеччина часів нацистів.
Відомо, що у керівництві нацистів було два підходи до майбутнього національних держав на східних завойованих теренах. Гітлер вважав Схід «життєвим простором» для німецьких колоністів. Альфред Розенберґ, котрий очолював міністерство у східних справах, обстоював думку про доцільність створення національних державних структур (України, Прибалтики, Кавказу) під контролем Німеччини. Вони мали стати своєрідним кордоном між Європою і етнічно російськими землями та сприяти розвалові СРСР. Це хотіли використати українські еміґрантські кола, які сподівалися на відновлення незалежної Соборної України. Тим більше, що правителі Німеччини обіцяли підтримку у відродженні української державності. Але сталося інакше.
30 червня 1941 року о 21 годині вечора в окупованому нацистами Львові Українські Національні Збори, що складалися з представників національного руху, за підтримки членів оунівських похідних груп та вояків батальйону «Нахтіґаль» проголосили Акт про відновлення Української Держави. Збори створили уряд – Ураїнське Державне Правління – на чолі з Ярославом Стецьком. Дещо пізніше було організовано верховний державний орган – Українську Національну Раду, яку очолив колишній глава уряду ЗУНР Калевицький. На башті Князівської гори було піднято національний прапор. Львівська радіостанція повідомила про Акт населення України і передала благословіння Митрополита Андрея Шептицького з цієї нагоди. Українську державність проголошене не лише у Західних областях України але й на Буковині, в Житомирській, Київських областях, землях звільнених від комуністичного режиму Москви. Тут почали створюватися місцеві державні адміністрації. Спочатку німці не чинили цьому процесові ніяких перешкод але згодом німецькі військові верхи у Львові вимагають відкликання Акту проголошеня Української державності. Розпочалися конфлікти між українськими збройними формуваннями на місцях та німецькими окупаційними військами. Хоча у Акті було заявлено про лояльність щодо Німеччини.
Вже через кілька днів гестапо заарештувало й кинуло до в’язниці Степана Бандеру і його кількох соратників за відмову скасувати Акт 30 червня 1941 року. У вересні 1941 року підрозділи СС розпочали широкі каральні акції супроти націоналістів. Лише 15 вересня було заарештовано понад 300 осіб, членів ОУН, з яких 15 відразу ж були розстріляні. Десь через два місяці гестапо накинулося на ОУН-М, завдаючи удару їхній київській групі. Було розстріляно понад 40 провідних активістів в столиці, у тому числі й поетесу Олену Телігу, популярну газету «Українське слово» закрито. Українську пресу у Києві було передано проросійським групам, що слухняно виконували накази нацистів. Котрі плекали плани «збільшення німецького життєвого простору» і встановили жорстокий окупаційний режим та придушували будь-які спроби національного руху в Україні. Національні сили розпочали широку партизанську війну супроти нацистських окупантів.