Доступність посилання

ТОП новини

Конференція ООН із проблем контрабанди ручної зброї


Конференція ООН із проблем контрабанди ручної зброї

Прага, 9 липня 2001 – У понеділок в Нью-Йорку розпочалася двотижнева міжнародна конференція із проблем контрабанди ручної зброї. У цьому форумі беруть участь представники 180-ти країн світу і міжнародних, зокрема правозахисних організацій.

Згідно зі звітом фахівців, спеціально підготованим для учасників нинішньої конференції ООН, нині в користуванні є приблизно 550 мільйонів одиниць легкої стрілкової зброї, передусім пістолетів та автоматів, і цифра ця з кожним роком зростає. До категорії цієї зброї належать також ручні гранати, мортири, антитанкові і протиповітряні снаряди, які запускаються з плеча. Значна частина цієї зброї перебуває в руках різних повстанських, терористичних і кримінальних угруповань. Кожного року від цієї зброї у різних країнах світу гине приблизно пів мільйона людей. Половина з них гине у збройних конфліктах, інша половина стає жертвами убивств.

На день відкриття конференції ООН Міжнародна правозахисна організація «Амнесті інтернешанел» з резиденцією в Лондоні оприлюднила і поширила серед учасників цього форуму свій звіт, у якому гостро скритикувала головних виробників і продавців легкої зброї, передусім Росію, Китай і Сполучені Штати. Згадані види зброї виробляють і продають принаймні ще 20 інших країн. Значна частина цієї зброї через посередників потрпляє до країн з авторитарними режимами або із нестабільним політичним становищем, де тривають громадянські конфлікти або готуються державні перевороти. У цьому контесті оглядачі називають Африку і Латинську Америку. Приміром, колумбійський кореспондент інформаційного агентства «Асошіейтед пресс» в Боготі у понеділок описує колосальні масштаби контрабанди сюди легкої зброї зі Сполучених Штатів. Колумбійські заколотники, які ведуть війну проти законно обраного уряду, приїздять на туриські візи до США і в Маямі без проблем закупляють зброю і як запчастини авіабагажем надсилають до Колумбії. Тим часом унаслідок громадянського конфлікту тут гине до 3-х тясяч людей щороку. Щоправда ідеться тут не лише про американську зброю. Цей же кореспондент повідомляє про недільний рейд колумбійської поліції, унаслідок якого вилучено 31 одиницю ручної зброї, з них 27 автоматів Калашнікова – АК-47.

Американські виробники зброї і приватні особи, які мають дозвіл на посідання ручної зброї, відкидають критику і пропозиції впровадити суворий контроль над продажем. Вони наголошують на традиції і на той факт, що вирішення проблеми потрібно починати від роззброєння злочинних груп, а не від заборони продажу зброї громадянам, що дотримують законів і посідають зброю для самозахисту.

При цьому фахівці наголошують, що Росія і Китай, де посідання ручної зброї приватними особами заборонено, виробляють ручну зброю для власних армій і поліції і значну частину для експорту до інших країн, у яких тривають конфлікти і є на цю зброю попит. Згідно зі звітом правозахисної організації «Амнесті інтернешанел», найбільше конфліктів, злочинних нападів і вбивств занотовано у ста країнах: понад 30 із них в Африці, 22 в Південній Америці, 21 в Європі й на теренах колишнього СРСР, 17 в Азії і 10 – в арабських країнах і Північній Африці.

Учасники нинішньої конференції ООН мають намір опрацювати проект міжнародної угоди, яка передбачатиме радикальні заходи боротьби з контрабандою, а також суворий контроль над легальним продажем згаданих видів зброї країнам з авторитарними режимами і політичною нестабільністю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG