Доступність посилання

ТОП новини

Новий Закон України "Про біженців" набрав чинності


Новий Закон України "Про біженців" набрав чинності

Київ, 20 липня 2001 - За даними Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців - минулого року втікачами і шукачами притулку у світі було більше 12 мільйонів людей. Проблема захисту біженців залишається надзвичайно гострою не тільки в країнах Африки і Азії (де знаходиться найбільша кількість біженців), все нові втікачі звідусіль прибувають до Європи, та й на самому Європейському континенті залишається ще багато вогнищ нестабільності і збройних протистоянь, які завжди тягнуть за собою збільшення кількості шукачів притулку.

Незважаючи на те, що значна частина українського суспільства все ще ставиться до біженців з пересторогою, а подекуди і з ворожістю, наша держава заявила про наміри поважати права біженців і сприяти їхньому дотриманню на своїй території. У 1993 році було прийнято Закон України "Про біженців", відповідно до якого притулок отримало більше 3500 осіб, що, приміром, майже у 10 разів більше, чим в Російській Федерації. В тім - Закон 1993 року не повною мірою відповідав світовим стандартам прав людини, а деякі його положення неодноразово піддавалися критиці правозахисними організаціями.

Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців, українські і міжнародні правозахисні організації вісім останніх років вели дискусії з українськими законодавцями і виконавчою владою, щоби переконати змінити Закон "Про біженців". І ось новий закон прийнято. Тепер, як кажуть фахівці, можна вважати, що відбулися радикальні зміни на краще у ставленні держави до біженців, які перебувають в Україні. Правозахисник з Вінниці Віктор Ролік - координатор групи "Міжнародної Амністії" "Україна-5", вважає новий Закон "можливо найбільш прогресивним із законів про біженців, які існують в Європі і в цілому світі". На відміну від Закону 1993 року, тепер біженці будуть проходити перереєстрацію не раз на три місяці, як було раніше, а лише один раз на рік. Нарешті змінене визначення так званої "третьої безпечної країни", перебування в якій не давало можливості отримати притулок в Україні (тепер транзитне перебування шукача притулку у третіх країнах не завадить отриманню статусу біженця). В законі чітко визначено процедуру надання статусу біженця, передбачено чітку процедуру оскарження рішення про відмову у наданні статусу біженця, тепер закон містить чітку вказівку органам паспортної служби провести реєстрацію біженців, хоча до цього часу велику кількість проблем біженців в Україні було пов’язано саме з конфліктами із правоохоронцями, які виникали навколо реєстрації біженців органами МВС України. Нарешті біженці, які отримали цей статус в Україні, зможуть отримати проїзний документ біженця для виїзду за кордон, більше того - тепер біженці зможуть вільно повертатися в Україну і для цього їм не буде потрібно мати візу. Вперше Законом встановлено, що біженці, які і громадяни України мають право на пенсії, грошову допомогу і інші види соціального забезпечення. Право біженців на працю, яке було проголошено ще у попередній редакції закону, тепер трансформувалося в обов’язок державних центрів зайнятості ставити біженців на облік, допомагати у пошуку роботи, а в разі необхідності виплачувати допомогу по безробіттю. Хоча в новому Законі дещо спрощується порядок надання притулку особам, які нелегально потрапили на територію України, це не означає, що статус біженця зможе отримати кожна людина, яка цього забажає. Держава не буде надавати притулок особам, які скоїли воєнні злочини, злочини проти людства чи людяності, тяжкі злочини неполітичного характеру за межами України, не буде також надаватися статус біженця особам, які були визнані біженцями в інших країнах до прибуття в Україну.

Не секрет, що про права людини в Україні останнім часом не доводиться говорити з великим оптимізмом. Але прийняття таких законів, як Закон "Про біженців" в його останній редакції, свідчить про те, що у держави ще є можливості для того, щоби повернути довіру і повагу до себе. Залишається не так вже й багато - виконувати прийняті закони.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG