Доступність посилання

ТОП новини

Росія і Чечня. П’ята річниця підписання Хасавюртської угоди


Росія і Чечня. П’ята річниця підписання Хасавюртської угоди

Прага, 3 вересня 2001 – П’ять років тому, 31 серпня 1996 року у дагестанському районному центрі Хасавюрт начальник штабу чеченських збройних формувань Аслан Масхадов і секретар Ради безпеки Росії Олександр Лебедь підписали угоду про припинення бойових дій. Цей документ фактично надавав Чечні незалежність.

Проте, вже майже два роки на території Чеченської Республіки знову ллється кров і ведуться бойові дії. А коли закінчиться так звана «друга російсько-чеченська війна» на сьогодні не може сказати ніхто.

В інтерв’ю нашому радіо, відомий американський історик, професор гарвардського університету Річард Пайпс охарактеризував Хасавюртські домовленості таким чином: «Я думаю, що це була хороша для Росії угода. Лебедь зумів вивести її (Росію) з непопулярної війни, досягнувши, за тодішніх умов, явного дипломатичного успіху: договір надав Чечні –де-факто незалежність, зберігши її де-юре у складі Росії. При цьому був виграний час для вирішення чеченського питання у мирній обстановці. Проблема Москви полягає у тому, що вона не здатна розпрощатися з територіями, які були приєднані за часів Російської імперії. Я не знаю ні однієї іншої нації, яка б так трималася за своє імперське минуле. Росіяни сприймають кожний кусок землі, колись насильно приєднаний до Росії, як свій родинний спадок, і це є жахливою помилкою», - заявив американський історик Річард Пайпс.

А щодо перспектив врегулювання нинішнього конфлікту у Чечні, Річард Пайпс сказав таке: «Росія покищо не відчуває реальної, серйозної потреби в швидкому врегулюванні чеченського конфлікту. Республіка перебуває, загалом, під контролем російської армії. Чверть мільйона біженців живуть завдяки допомозі міжнародних гуманітарних організацій. Західні столиці, в умовах відносного затишшя, не хочуть чинити зайвого тиску на Москву. І така ситуація може тривати до несподіваного загострення обстановки. Але тоді, я вважаю, в Росії не залишиться іншого вибору, ніж домовлятися про майбутню незалежність Чечні», - зауважує американський історик Річард Пайпс. На його думку, «Таке рішення не стане чимось страшним для Російської Федерації. Ніхто більше з її народів не вимагає незалежності. Чечня, врешті-решт – майже непомітний клаптик території на Кавказі. Чому б Росії не надати їй незалежність і не покращити тим самим свій міжнародний імідж?», - заявив в інтерв’ю Радіо «Свобода» відомий американський історик, професор гарвардського університету Річард Пайпс.

Тим часом Президент Інгушетії Руслан Аушев, вважає, що у російської сторони не було іншого виходу, коли вона підписувала Хасавюртську угоду, оскільки чеченські бійці напередодні фактично змогли взяти під свій контроль столицю Грозний та деякі інші населені пункти. А щодо можливого підсання нової подібної угоди, аби припинити нинішню війну, Президент Інгушетії Руслан Аушев, в інтерв’ю російському часопису «Время МН», заявив, що, на його думку, вирішити силовим методом чеченську проблему неможливо і порадив владі у Кремлі не втратити вигідний момент. «Зараз, коли ініціатива знаходиться в руках федеральної влади, можна ще підписати нормальні угоди», - заявив Президент Інгушетії Руслан Аушев.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG