Доступність посилання

ТОП новини

Західні інституції вступаються за права інвесторів в Україні


Західні інституції вступаються за права інвесторів в Україні

Прага, 5 вересня 2001 – Невиконання урядом зобов’язань перед інвесторами дискредитує весь процес приватизації в Україні, вважають західні інституції, які цими днями вступилися за права енергетичних компаній. Американське агентство з Міжнародного Розвитку, Європейський Банк реконструкції та розвитку та Світовий Банк у своєму листі до першого віце-прем’єра з енергетичних питань Олега Дубини висловили занепокоєння тим, що уряд не виконує свої зобов’язань щодо підвищення тарифів на електоренергію у Житомирській області.

Ставлення українського уряду до стратегічних інвесторів проявилося на першу ж перевірку. Коли Житомирське обленерґо, яке півроку тому купила словацька компанія Vychodoslovenske Energeticke Zavody, звернулося до Національної комісії з регулювання енергетики із проханням підвищити тарифи, відповідь була такою, що цей крок може викликати соціальну напруженість аж до вибуху. Житомиренерґо та його словацькі власники зі свого боку посилаються на зобов’язання уряду під час приватизації, де йдеться про те, що уряд гарантує мінімальну рентабельність обленерґо на рівні 17%, а для цього потрібно підвищити тарифи.

Про свої проблеми житомирці розповіли на одній із зустрічей інвесторів та західних фінансових інституцій. Американське агентство з Міжнародного Розвитку, Європейський Банк реконструкції та розвитку та Сітовий Банк вважають, що проблема настільки серйозна, що і один прецедент невиконання урядом своїх доприватизаційних зобов’язань, може викликати недовіру до нього та підірвати весь процес приватизації в енергетичній галузі. Позицію західних інституцій пояснює представник Світового Банку Юрій Мирошниченко:

«Йдеться насамперед про те, що уряд планує й надалі реформувати і приватизовувати енергетичний сектор. Було-б краще, щоб умови, які були погоджені – виконувалися. Стратегічні інвестори, а саме в таких зацікавлені урядовці, напевно не будуть зацікавлені брати участь у наступних раундах приватизації, якщо вони побачать, що перший раунд не був досить добрим для тих компаній, які його виграли.»

Експерти говорять, що якщо уряд не схаменеться, інвесторам залишиться два варіанти відповіді – це або припинити інвестиції у зуплені обленерґо, а їх, нагадаємо, було продано шість цього року, або звернутися до суду. Який шлях обере словацька компанія поки що невідомо, а от американська компанія АЕS Silk Road, яка володіє контрольними пакетами акцій трьох обласних енергопостачальників, має намір у цьому випадку скоротити інвестиції. Про це в інтерв’ю агентству Українські новини, заявив член наглядової ради Київ- та Рівнеобленерґо Євген Романов.

Про те, що справа виконання чи не виконання урядом своїх зобов’язань стосується не лише Житомирського обленерґо, а західних стратегічних інвесторів в цілому, свідчить і нещодавня заява британської компанії JP Kenny, яка володіє Полтавською газонафтовою компанією. Через триваючу суперечку з Фондом Державного Майна за частку в українській компанії, британці вирішили затримати заплановані інвестиції доти, доки майнові суперечки не припиняться. Нагадаємо, що британська компанія через суд домагалася визнання свого права власності у полтавській фірмі, а відібрати британську частку у компанії намагалася офшорна фірма, власники якої так і не були з’ясовані.

Як західні так і українські експерти вважають, що невиконання урядом зобов’язань перед уже існуючими інвесторами підриває довіру до нього та відлякує потенційних покупців українських компаній. Таке ставлення до інвесторів уже встигло позничитися на падінні іноземних інвестицій в українську економіку протягом останніх шести місяців.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG