Ось уже більше десяти років триває процес репатріації депортованого комуністами кримськотатарського народу. І, як вважають фахівці, процес інтеграції раніше депортованих осіб ускладнюється живучістю старих радянських міфів і стереотипів щодо кримських татар. З радянських часів у Криму та за його межами офіційно культивувалася думка про кримськотатарський народ як про агресорів і зрадників. І зараз на сторінках кримської преси точиться дискусія про справедливість звинувачення всього кримськотатарського народу у зраді і колаборанстві у роки 2-ї Світової війни. Мій співбесідник – кримський історик, головний редактор газети “Голос Криму” Ельдар Сеітбекиров: “Відразу після депортації кримських татар уся радянська пропагандистська машина запрацювала у повну силу, щоб укорінити у свідомості людей такий стереотип, що кримські татари — зрадники, неблагонадійні люди, які споконвіків вони жили за рахунок грабунку своїх сусідів - держав і народів; що вони непрацеспроможні, в них відсутній творче начало. І саме десятиліттями насаджування такого стереотипу, очевидно, можна пояснити ті перешкоди, які зустрічаємо ми, повертаючись та облаштовуючись на своїй батьківщині”, - каже Ельдар Сеітбекиров.
“Цей стереотип діє вже давно, і, мабуть, він діятиме ще дуже довго, проте є і позитивні моменти: після масового повернення кримських татар до Криму, відбуваються контакти між людьми різних національностей, люди живуть поряд, один одному допомагають, ходять у гості, сприяють у вирішенні матеріальних проблем, спільно працюють в різних галузях виробництва — завдяки цьому той нав`язний стереотип поступово починає зникати”.
“Разом з тим існують окремі політичні сили, окремі групи, які намагаються реанімувати цей негативний стереотип. Особливо зараз, коли починається виборча кампанія до рад різних рівнів, і деякі політичні сили намагаються реанімувати свої старі гасла і намагаються використовувати кримськотатарську карту; знову нав`язати людям стереотип, що кримські татари представляють тут певну загрозу їхнім інтересам. У пресі друкуються пропагандистські матеріали, які мали місце ще в комуністичні часи”.
Ельдар Сеітбекиров навів результати соціологічного дослідження, проведного групою симферопольських соціологів серед молодих кримчан: як молодь ставиться до кримських татар: “Результат був, я б сказав, десь гнітючим, тому що молоді кримчани сприймають кримських татар, за їхніми відповідями, дуже негативно. На це треба звернути увагу і владі, і всьому українському суспільству”, – вважає Ельдар Сеітбакиров.
“Тут на користь кримських татар можна сказати і те, що, мешкаючи в місцях депортації, вони навчалися в російськомовних школах і тут, в Криму, переважна частина кримських татар навчається в таких же школах — вони знають російську мову. Зараз молоде покоління активно вивчає українську мову, вони знають російську літературу, вивчають українську літературу та історію. Тому для такого контакту, для розуміння - кримські татари відкриті, вони готові вникати в усі проблеми, вони мають досить добре уявлення про народи, які мешкають з ними поряд”.
“Добре було б, щоб державні структури, також передбачили і те, аби громадяни інших національностей також добре знали життя кримських татар, знали їхню історію, культуру, літературу... Для цього необхідно і в шкільній програмі передбачити години для вивчення таких предметів як історія кримськотатарського народу, кримськотатарська література. Можна запровадити вивчення кримськотатарської мови в російсько- та україно-мовних школах”. - Такими думками про кримські стереотипи та їх подолання – ділився кримський історик, головний редактор газети “Голос Криму” Ельдар Сеітбекиров.