Доступність посилання

ТОП новини

12 років тому в Чехословаччині перемогла демократична Оксамитна революція, тоталітарний комуністичний режим скрахував


12 років тому в Чехословаччині перемогла демократична Оксамитна революція, тоталітарний комуністичний режим скрахував

Прага, 15 листопада 2001 - Коли 17-ого листопада 89-ого року комуністична міліція грубо придушила студенстькі виступи в центрі Праги, ніхто не гадав, що історії комуністичної Чехословаччини надходить кінець. Загальнодержавний страйк, який розпочався наступного дня, був першим кроком на шляху до свободи. За 2 дні після цього до роботи приступив Громадянський Форум, а ще через 12 днів з чехословацької Конституції була усунена стаття про керівну роль компартії. І врешті 29-ого грудня 89-ого року першим президентом демократичної Чехословаччини був обраний Вацлав Гавел. Розпочався новий відлік історії, кожен день якої і нині доводить, що правда в боротьбі зі злочинною ідеологією тоталітаризму перемагає.

Що ж відіграло найбільшу роль у перемозі листопадової революції в Чехословачині, що зробило її безкровною, навіть оксамитною? Сьогодні історики наголошують насамперед на тому, що справжню силу єдності народу вдихнула міліція, котра практично без останку перейшла на його бік. Інші стверджують, що не менш важливим було те, що комуністичні боси, зрозумівши незворотність історичного моменту, не прагнули шукати захисту в силових структурах країни, а відступили самі. Не можна не врахувати і того, що майже відразу, в перші дні всенародних виступів виник фронт національного порозуміння і рух »Громадськість проти насильству», а до роботи в Громадському форумі пліч-о-пліч встали найавторитетніші в країні дисиденти, політики, письменники, вчені, актори.

Справедивим є і виділення особливої ролі масмедій у листопадових подіях. У ті дні точилась справжня інформаційна війна, в якій визволення засобів масової інформації з-під ярма контролюючих компартійних органів мало для режиму фатальні наслідки. Наприклад, громадяни по телебаченню і в тих найвіддаленіших куточках країни могли на власні очі бачити, як був освистаний і з глумом покидав трибуну в Празі якийсь комуністичний лідер. Ті, хто, як здавалось, назавжди мав силу і кого на загал боялись, протягом кількох днів перетворився у посміховисько. Комуністів перестали боятись, а це означало їхній кінець.

Серед перших постанов уряду демократичної Чехословаччини було усунення комуністичної символіки і заборона колишнім компартійним начальникам займати керівні посади в країні. А Вацлав Гавел відразу зробив загальнодоступним празький Град – місце роботи президентів. Над Градом замайорів президентський штандарт, на котрому виведено шановане Вацлавом Гавелом гасло «Правда переможе». З вірою в це 12 років тому і робили чехи і словаки свою Оксамитну революцію.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG