Доступність посилання

ТОП новини

Колишні радянські республіки випереджають решту світу за темпами економічного зростання


Колишні радянські республіки випереджають решту світу за темпами економічного зростання

Прага, 23 листопада 2001 ― Вперше за понад десятиліття країни колишнього Радянського Союзу матимуть вищі темпи економічного розвитку, ніж їхні сусіди з Центральної Європи. Про це мовиться у прогнозі на наступний рік Європейського Банку Реконструкції та Розвитку. На думку експертів банку, глобальне уповільнення розвитку більше вплине на центральноєвропейські країни, бо вони мають розвинутіші торговельні зв’язки зі заходом.

Якщо ціни на нафту впадуть не дуже різко, зростання на теренах колишнього Радянського Союзу буде міцнішим, ніж у решті пост-соціалістичних країн, хоч і тут наступного року воно уповільниться з майже 6 до чотирьох відсотків, мовиться у щорічному звіті Європейського Банку Реконструкції та Розвитку. Південно-східна Європа розвиватиметься приблизно із такою ж самою швикістю, а у центральній Європі показники наступного року впадуть нижче відмітки 3%. В цілому, за прогнозами лондонського банку зростання у колишніх соціалістичних країнах уповільниться з 5.5% минулого року до ледве понад 4х відсотків цього року і 3% наступного.

Проте на думку Європейського Банку Рекнострукції та Розвитку, економіки пост-комуністичних країн матимуть кращі шанси пережити глобальні потрясіння з меншими втратами, ніж решта світу, адже загальний прогноз на цей рік говорить, що світова економіка зросте лише на 1.2%.

У своєму звіті банк відзначає, що чинники економічного зростання у різних частинах пост-соціалістичного реґіону є різними. Якщо у центральній Європі зростання спирається на проведені ринкові реформи, то у Росії та пов’язаних з нею економіках колшинього Радянського Союзу, головним двигуном розвитку стали вищі світові ціни на нафту. Головний економіст банку Вілем Бютер звернув увагу на те, що спад у світовій економіці позначиться на зменшенні попиту на енергоносії, і це негативно вплине на темпи зростання на пост-радянському просторі. У зв’язку з цим, Росію та інші пост-радянські країни банк закликає вжити заходів для пом’якшення неґативного впливу нижчих цін на енергоносії та для пожвавлення реґіональної торгівлі.

У звіті Європейського Банку Реконструкції та Розвитку мовиться також про те, що за станом на кінець минулого року, лише п’ятьом країнам реґіону вдалося вийти на економічний рівень 1989 року. Цими країнами є Албанія, Угорщина, Польща, Словаччина та Словенія. Цього року до них, ймовірно, долучаться Чеська Республіка та Узбекістан. Решта із 27 країн, якими опікується банк, залишаються на рівні значно нижчому, ніж 12 років тому. Серед країн, яким надолужувати найбільше – Грузія, Молодова та Україна.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG