Коментуючи персперктиви майбутнього Афганістану, газета «Інтернешанел геральд трібюн» у редакційній статті підкреслює, що за всіх перипетій і конроверз у цих тяжких переговорах вирисовується один чіткий факт: можливості Сполучених Штатів вплинути на перебіг процесу формування нового афганського керівництва обмежений. Для вирішення афганської кризи основою такого керівництва повинні стати лідери пуштунських племен, які населяють більшість території країни, але з яких постав режим талібан. Тим часом Північний альянс, який представляє таджицьку та узбецьку етнічні меншості на півночі країни (тобто до 15-ти відсотків населення), виступив у ролі найактивнішого союзника антитерористичної коаліції, фактично поборовши талібан і допровадивши до ліквідування терористичної організації Бін Лядена «Аль Кайда» на території Афганістану. І саме про це Сполученим Штатам передусім ішлося. Таким чином, як підкреслює газета, Вашінгтон певною мірою зобов’язаний перед Північним альянсом і тому фактично не має механізмів тиску на альянс і на переговорний процес.
Британська газета «Файненшл таймс» займає подібну позицію. Для успіху переговорів Сполучені Штати і їхні європейські союзники повинні докласти зусиль, щоб на конференції в Бонні підтримати пуштунських лідерів, які представляють більшість населення і які виступили проти режиму талібан, і таким чином відвернути загрозу дальшого громадянського конфлікту в Афганістані.
Коментуючи антитерористичну акцію США, оглядач газети «Вашінгтон пост» Джім Гоуґланд порушує інший аспект цієї проблеми – імпорт нафти з арабських країн до США та інших західних країн, тобто залежність цих країн від близькосхідної нафти. Невпинно зростаючі потреби в нафті, щораз швидкіші автомобілі на шосейних дорогах Заходу поглиблюють залежність від арабських країн, де владу монополізували реаційні ісламські режими, що привласнюють прибутки від продажу нафти і спрямовують ці кошти на зміцнення своїх позицій і культивування релігійного фанатизму. Таким чином Захід прислуговується до активної підтримки ісламської реакції у цих країнах. При цьому автор наголошує на той факт, що із групи терористів-самовбивць, які здійснили терористичні акти в Нью-Йорку і Вашінгтоні, 15 походили із Саудівської Аравії, найбільшого експортера нафти до США. Звідси походить і міжнародний терорист номер один Осама Бін Ляден. На думку автора, проблема лежить у впертій взаємній залежності обох сторін і невмінні й небажанні західних споживачів нафти обмежити свої апетити і вигоди.