Доступність посилання

ТОП новини

У Франції, можливо, теж замовчували наслідки Чорнобиля


У Франції, можливо, теж замовчували наслідки Чорнобиля

Прага, 27 листопада 2001 — Цими днями, коли в Україні відбувається міжнародна конференція на теми безпеки зруйнованого реактора Чорнобильської атомної електростанції, відгомін катастрофи 1986 року знову прокотився і Францією.

Кілька обшуків здійснила в понеділок французька поліція в Парижі й околицях — у приміщеннях урядових установ та організацій атомної енергетики. Вилучено документи у справі про можливе замовчування наслідків чорнобильської аварії для Франції, повідомило агентство Франс Прес, посилаючись на джерела, наближені до слідства.

Слідство веде фахівець у питаннях, пов’язаних із охороною здоров’я — суддя Марі-Оділь Бертелла-Жефруа знана доволі гучними судовими справами проти дій представників владних кіл, унаслідок яких постраждали люди. Вона розстежувала, наприклад, переливання крові, зараженої вірусом СНІДу, чи поширення м’яса зі збудником хвороби шалених корів. І цього разу предмет її слідства — поведінка владних органів Франції після чорнобильської катастрофи.

У Франції вже подано цілу низку групових цивільних позовів, пов’язаних із Чорнобилем (лише 4 жовтня один такий позов підписали 125 осіб): люди, що захворіли на рак чи мають уражену щитовидку після того, як 1986 року над значною частиною їхньої країни пройшла радіоактивна чорнобильська хмара, відповідно до правових норм називають відповідачем «невідомого злочинця» — але винними в їхньому «злочинному отруєнні» чи «застосуванні шкідливих речовин» або ж «мимовільному завданні шкоди здоров’ю шляхом свідомого нехтування обов’язками в галузі безпеки чи злочинної недбалості», як мовиться в позовах, можуть виявитися французькі урядовці. На думку позивачів, відповідні органи влади не вжили 1986 року належних заходів, щоби відвернути чи зменшити небезпеку. Їх не зупиняє те, що минулого року Інститут ядерного захисту й безпеки заявив у своєму дослідженні, що дози радіяції, дії яких зазнала Франція внаслідок чорнобильської аварії, могли становити лише незначний ризик, а по тому суд зняв схожі звинувачення з кількох французьких міністрів чорнобильських часів на тій підставі, що між катастрофою й захворюваннями не було «жодного науково доведеного причинного зв’язку».

Але коли ті міністри практично вже убезпечили себе від нових звинувачень, то інші урядовці ще мають підстави похвилюватися. Принаймні в перебігу нинішньої слідчої дії, як повідомлено, поліція обшуковувала органи радіяційної безпеки, інститут ядерної безпеки та міністерства фінансів, охорони здоров’я, сільського господарства й довкілля; інший обшук в антимонопольному управлінні стосувався імпорту продуктів харчування після аварії.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG