Доступність посилання

21 Жовтень 2017, Київ 06:49

Сполучені Штати готові розірвати радянсько-американський договір ПРО із 72-го року


Сполучені Штати готові розірвати радянсько-американський договір ПРО із 72-го року

Вашингтон, 12 грудня 2001 - Договір, котрий кремлівське керівництво вважає елементом стратегічної стабільності а адміністрація президента Джорджа Буша залишком мислення часів Холодної війни.

Теракти 11-го вересня, “ці напади на Сполучені Штати дали чітко до зрозуміння, що є необхідним розбудовувати обмежену та ефективну оборону проти ракетних атак” – заявив виступаючи у військової академії у Чарлстоні (штат Південна Кароліна) президент Джордж Буш і додав: “наші вороги намагаються скористатися з будь-якої можливості та любим заходом, щоб завдати шкоди нашій країні, нашим збройним силам, нашим друзям й ми цього не можемо допустити.”

Нагадавши про минулотижневе успішне випробування одного із складників американської ракетної оборонної системи президент Буш вказав на наступні кроки у цій справі: - “Нам слід вийти поза рамки договору ПРО із 72-го року, цей договір був написаний в іншій ері й для інших ворогів. Америці та нашим союзникам не слід залишатися в минулому. Ми повинні бути спроможними розбудовувати системи оборони проти ворогів 21-го століття.”

Згідно з положеннями радянсько-американського договору ПРО, сторони-учасниці можуть розірвати цей пакт, при чому повинні за шість місяців повідомити про таке рішення.

Згідно з повідомленням американських газет Нью-Йорк Таймс та Уолл Стрітт Джорнл президент Буш ймовірно уже “на днях мав би повідомити про вихід Сполучених Штатів із договору ПРО”, котрий забороняє розбудову національної ракетної оборони. Уолл Стірт Джорнл посилається на речника Ради національної безпеки США, котрий не підтвердив цього повідомлення, проте додав – “час надходить” для такого рішення. Газета Нью-Йорк Таймс пише, що “адміністрація США дійшла до цього рішення після того, як державному секретареві Коліну Пауеллу під час останнього візиту до Москви не пощастило розв’язати розбіжності з кремлівський керівництвом щодо положень договору ПРО.

Якою буде реакція Москви важко сказати на рішення президент Буша. Проте є очевидним, що Росія, для якої ПРО з 72 року був гарантом стратегічної стабільності із США, на даний момент не може собі дозволити розбудовувати власну систему ракетної оборони. Однак як зазначають спостерігачі та експерти, після 11-го вересня президент Російської Федерації Владімір Путін також виявив готовність розірвати із деякими штампами Холодної війни та вийти на новий рівень взаємин. Американські офіційні особи вважажють, що справа ПРО, викличе нові дискусії між двома країнами проте не змінить нового духу взаємин. Зрештою ці питання не виключено будуть в центрі уваги візиту президента Сполучених Штатів Джорджа Буша до Москви весною наступного року.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG