Доступність посилання

ТОП новини

Індія і Пакистан знову на грані війни


Індія і Пакистан знову на грані війни

Прага, 19 грудня, 2001 ― Між Індією та Пакистаном розгорівся новий конфлікт, який серйозно підриває стабільність у Південній Азії. Індійська влада обіцяє вирішити його за допомогою дипломатії, але не виключає і воєнні методи.

“Питання не в тому буде війна чи ні, а за яких умов вона може розпочатися,” ― заявив сьогодні прем’єр-міністр Індії, виступаючи перед парламентом. Там уже другий день поспіль тривали дебати на тему як дати відсіч Пакистану після минулотижневої атаки коло стін індійського парламенту, внаслідок якої загинуло 13 осіб.

Індія стверджує, що нападники були пакистанцями, котрі за підтримки пакистанських спецслужб намаглися вбити чільних індійських політиків. Зі свого боку, офіційний Ісламабад відкидає свою причетність до цього інциденту і вимагає проведення незалежного розслідування. Водночас пакистанська влада нарікає на те, що Індія уникає проведення переговорів стосовно долі Кашміру ― питання, що ускладнює взаємини між країнами ось уже впродовж півстоліття.

Сьогодні індійський прем’єр відмовився проводити спільне розслідування з Ісламабадом. “Які докази нам ще потрібні, є сліди від куль на стінах індійського парламенту, тіла пакистанських терористів, що саме по собі є доказом, ― заявив Атал Бегарі Ваджпаї.

Сполучені Штати тим часом намагаються втихомирити сусідів. Як стверджують амерканські дипломати, Індія має лігітимне право на самооборону, а Пакистан повинен покласти край діяльності екстремістів, але це не причина, щоб ці країни ворогували. “Це час, аби Індія і Пакистан боролися з тероризмом,” ― заявив речник Білого Дому Ері Флайшер.

Попри такі заклики напруження не спадає, адже в Делі та Ісламабаді по-різному розміють слово тероризим. Для одних сеператисти це борці за свободу, для інших ― криміналітет. Сьогодні командувач індійської армії звинуватив Пакистан у накопиченні військ на спільному кордоні. Пакистан це знову ж таки заперчує. Обидві країни вже тричі воювали за Кашмір за останні півстоліття, але тепер вони мають ядерну зброю, що робить загрозу нового збройного конфлікту дуже серйозною. Як прогнозує Гуатам Сен з Лондонської школи економіки, тиск Білого Дому зможе стримати відкритий конфлікт у регіоні, але не надовго. “Настане час, якщо не зразу, то в недалекому майбутньому, впродовж наступних місяців, коли сторони можливо почнуть атакувати табори суперника. Але це буде складно тому, що деякі табори на пакистанському боці Кашміру розташовані 200 кілометів від кордону. Це означає, що будуть атаки з повітря і наземна війна. Тобто вони повинні серйозно замислится, що це означає,” ― попереджає експерт в інтерв’ю Радіо Свобода.

Незважачи на заперечення Ісламабада, Гутам Сен вважає, що пакистанська влада справді допомагала екстремістам у Делі. Одна із причин ― заспокоїти мусульманських радикалів у себе вдома, що критикують уряд за проамериканську політику стосовно Афганістану.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG