Доступність посилання

ТОП новини

Бюджет наш нещасний...


Бюджет наш нещасний...

Київ, 20 грудня 2001 - У парламентських кулуарах ухвалення Бюджету-2002 уже встигли наректи перемогою здорового глузду, справжньою турботою можновладців про свій знедолений люд. Але так можуть вважати ті, хто не втаємничений у політичні, себто передвиборчі колізії можновладців. Хоча, на перший погляд, ознаки і здорового глузду, і турботи таки помітні. Робить честь парламентові уже те, що це, здається, чи не перший бюджет, ухвалений не 30 і не 31 грудня, себто не в авральному порядку.

Збільшено доходну частину бюджету завдяки скасуванню пільг для спільних підприємств. Віднайдено один мільярд додаткових гривень для соціального захисту інвалідів, ветеранів, чорнобильців, афганців. Зменшено фінансування Податкової адміністрації, Кабінету Міністрів, телеканалу УТ –1, місцевих облдержадміністрацій. Натомість збільшені асигнування учителям, лікарям, шахтарям та суддям. Але усі принади бюджетної ковдри полягають у тім, що збільшення фінансування одним категоріям населення, автоматично означає зменшення другим. Відтак є серйозні сумніви щодо реальності бюджету. Так, інвалідів захистимо, а що ж буде із міліцією та військовиками, фінансування яких переправлено найбільш малозабезпеченим та нещасним? Чи не стане їх від цього ще більше?

Тому здоровий глузд і турбота про населення виглядають радше дешевим популізмом напередодні виборів. Коли перед депутатами стоїть абсолютно чітка ціль – знову потрапити у Верховну Раду – вони проголосують за що завгодно. І за бюджет зокрема. Однак міністр фінансів Ігор Мітюков сказав: “Насамперед це важливо з точки зору, що Верховна Рада довела свою дієздатність і наявність конструктивної більшості, яка може проводити важливі для країни рішення, законопроекти”.

Щодо реальності бюджету, то пан Мітюков висловив стурбованість з приводу вилучення статті 48-ї бюджету, якою обмежувалися пільги для малозабезпечених. За словами Мітюкова, тепер уряд міркуватиме над тим, як запобігти дестабілізації бюджетного процесу на стадії виконання. І. МІТЮКОВ: “Вилучення статті 48-ї означає, що на цілий ряд міністерств і відомств, особливо на Міністерство оборони і Міністерство внутрішніх справ, буде покладено додаткове фінансове навантаження. І треба буде перерозподіляти кошти. А не хотілося б цього робити. Уряд шукатиме вихід із ситуації...”.

Але якщо пан Мітюков демонстрував поміркованість, то Голова бюджетного комітету Олександр Турчинов був заледве не в ейфорії: “Для держави, безумовно, важливо, щоб бюджет був ухвалений своєчасно. І головне, що ми сьогодні зробили, - ми домоглися скасування 48-ї статті , яка обмежувала пільги для населення. Головне, що ми зробили, - це збільшили фінансування соціальних програм. Ми таку мету перед собою ставили. Ми не йшли на дрібні компроміси. Ми змогли перемогти. Але ж головне, що перемогла держава, яка отримала своєчасно бюджет.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG