Але самі українці, зокрема інтелектуальні та реформістські кола, стурбовані тим, що Україна, на їхню думку, просувається назад, на Схід, у той час, як інші колишні радянські сателіти, та й сама Росія, - зближуються з Європейским Союзом і НАТО.
Оглядач Нью-Йорк Таймс пише, що хоча економічно Україна торік зробила великий стрибок уперед, залишається поганим загальний стан економіки, контрольованої елітою впливових бізнесменів. Залишаються темними ділові взаємини з Росією, чиї інтереси в Києві репрезентує посол Віктор Чорномирдін, колишній прем’єр-міністр і голова Газпрому. Політично, Україна теж переживає труднощі. Президент Кучма, як пише Нью-Йорк Таймс, дозволив усунути прем’єр-міністра Віктора Ющенка, популярного реформатора, у той час, як популярність самого Кучми впала до найнижчого рівня у зв’язку з убивством журналіста Георгія Гонгадзе. У жовтні минулого року відчуття некомпетентності уряду і втрати контролю посилилося, коли украінські військові випадково знищили російський авіалайнер над Чорним морем. Загинуло 78 чоловік. Президент Кучма спочатку заперечував це, а потім ще погіршив ситуацію коментарями типу “Можливо, що ракета не розуміла української мови”.
Але все це не означає, що Сполучені Штати кидають Україну напризволяще, пише оглядач. Безпосередні американські інвестиції в українську економіку набагато перевершують російські, а щодо грошової американської допомоги, то за її рівнем Україна посідає одне з перших місць у світі, після Ізраїлю та Єгипту.
Під час відвідин Польщі влітку минулого року президент Буш, закликаючи ліквідувати кордон між Сходом і Заходом, виділив Україну. Але цей заклик, зауважує Нью-Йорк Таймс, був зі знаком запитання, ніби підкреслюючи стурбованість Білого дому небажанням України реформуватися. Джордж Буш заявив, цитую, “Дехто в Києві говорить про європейську долю країни. Якщо це справді їхнє бажання, ми повинні заохотити його”.
Головне, на думку оглядача, те, що українці відчувають себе незалежним народом і не мають бажання приєднуватися до Росії, подібно до наміру свого північного сталіністського сусіда, Білорусі.