А що це справді так, змушені визнати не тільки австрійські прихильники позиції, зайнятої правою Партією вільних. З турботою на наслідки збору підписів дивляться і в Празі. Насамперед тому, що підписи за закриття Темеліну поставила шоста частина австрійських виборців. Далі. Не можна злегковажити й того, що збір підписів проти Темеліну реально став збором підписів за підтримку правих у самій Австрії. Популярність Гайдера у цьому контексті надзвичайно зросла. І врешті, третє. Нещодавні словесні грубі нападки чеського прем´єра Мілоша Земана як проти самої акції та ролі австрійців у ній, так і проти Йорґа Гайдера тільки підлили масла у вогонь. Ображені австрійці, особливо з близьких до Темеліна прикордонних районів, активно потягнулись на виборчі участки.
У Празі намагаються становище не драматизувати. Чеські політики заспокоюють тим, що збір підписів є внутрішньою акцією австрійців, котра Чехію ні до чого не зобов´язує. Тим не менше, чеський прем´єр уже більше тижня відмовляється прийняти австрійського Посла в Чехії. Політики з правлячої коаліції відмовляються також поєднувати наслідки збору підписів зі вступом Чехії до Євросоюзу. Хоча з табору опозиції про таку небезпеку нині говорять відверто.
Зрозуміло, не можна не звернути уваги на майже мільйон розгніваних австрійців. За Конституцією Австрії вже понад 100 тисяч голосів виборців достатньо для того, щоб перенести обговорення проблеми на парламентський ґрунт. Незабаром так і станеться. Відбудуться і двосторонні переговори про Темелін. Але не тільки про це. Найважчим ймовірно буде подолати пристрасті й взаємні образи, щоб повернути австрійсько-чеським стосункам колишній дух порозуміння і добросусідства.