Доступність посилання

ТОП новини

Колин Пауел прибув до Ізраїлю якраз на новий теракт


Колин Пауел прибув до Ізраїлю якраз на новий теракт

Прага, 12 квітня 2002 — Державного секретаря США Колина Пауела зустріли в Ізраїлі не тільки влада, а й палестинські терористи: шість осіб загинуло й близько 90 поранено в п’ятницю від вибуху бомби в жінки-самовбивці в Єрусалимі. Сполучені Штати це не відрадило від рішучості вести далі свою мирну місію на Близькому Сході — але їхнє завдання ускладнюється: Ізраїль отримав іще один козир на користь своєї нинішньої політики відповідати на тероризм силою.

Новий терористичний акт поблизу одного з головних єрусалимських ринків Махане Єгуда якраз напередодні настання юдейського шабату, коли люди поспішали закупитися на вихідний, стався, коли держсекретар США Колин Пауел сідав до вертольота, щоб вилетіти на північний кордон Ізраїлю з Ліваном. Вертоліт змінив курс і пролетів над місцем трагедії — Пауел отримав змогу побачити результати тероризму на власні очі, а не тільки зі світлин жертв попередніх терактів, які показали йому ізраїльські керівники.

Це не відвернуло Білий Дім від продовження мирної місії: президент США Джордж Буш, як повідомив його речник Арі Флайшер у Вашинґтоні, обіцяє вжити «всіх зусиль», щоби зпосередкувати перемир’я на Близькому Сході.

До розчарування США силовою політикою ізраїльської влади додається таке саме ставлення й до бездіяльності палестинського керівника Ясира Арафата, який не може чи не хоче зупинити тероризм, зокрема й серед своїх підлеглих — за повідомленнями, відповідальність за п’ятничний теракт узяли на себе «Бригади мучеників Аль-Акси», фактично збройне крило Арафатового угруповання «Фатах».

«Президент (США) вважає, що якщо Ясир Арафат серйозно ставиться до своїх зобов’язань за укладеними в Осло угодами — засудити тероризм, — то сьогодні, – заявив Флайшер, – для нього особливо придатний день, щоб публічно засудити цей терористичний напад і показати, що він є керівник».

Держсекретар США Колин Пауел збирається зустрітися з Арафатом у суботу.

«Я не зацікавлений у самих лише деклараціях, я зацікавлений у діях і дієвості. І в розмовах із Арафатом я це чітко висловлю», – заявив Пауел іще за кілька годин до п’ятничного теракту, коли він зустрівся з прем’єр-міністром Ізраїлю Арієлем Шароном і з міністром закордонних справ Шимоном Пересом.

Ізраїль має право боротися з тероризмом — але самі лише силові методи проблеми не вирішать, наполягає Пауел: «Із тероризмом треба боротися, його треба знищити — але водночас ми усвідомлюємо, що, аби досягти необхідного вирішення, сторони врешті мають піти на переговори…» – заявив він.

Але його зустрічі з ізраїльським керівництвом — нагадаю, ще до останнього теракту — не дали бажаного для США результату з боку Ізраїлю. Прем’єр-міністр Арієль Шарон обіцяє, що таки закінчить колись свою нинішню операцію — але коли саме, сказати відмовився.

«Ізраїль веде війну проти інфраструктури палестинського тероризму, і ми сподіваємося завершити цю війну дуже скоро. Терор не може співіснувати з миром, – уважає Шарон. – Тероризм із бомбами й самовбивцями становить загрозу не лише для Ізраїлю, а й для всього вільного світу».

Така незмінна Шаронова позиція вже раніше викликала незгоду США, які вимагають припинити операцію на палестинських теренах негайно. Оглядачі прогнозували, що зустріч Пауела й Шарона може бути гострою — але сам Шарон змалював її як дружню розмову. Останні події, схоже, можуть дещо зблизити Ізраїль і США.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG