Доступність посилання

ТОП новини

Сталінська спадщина на Донбасі


Сталінська спадщина на Донбасі

Прага, 16 травня 2002 – У той час як в Україні закривають вугільні шахти, безробітні шахтарі продовжують видобувати вугілля, але тепер уже нелегально. Без жодної техніки безпеки чоловіки, жінки і навіть діти спускаються у старі закинуті шахти, щоб витягнути звідти мішок вугілля, який потім на чорному ринку вони зможуть продати за півтора долара. Донеччина – не бідний реґіон, і могла би жити і з сільського господарства, і малого бізнесу, але Сталінська матеріальна та духовна спадщина загнала її у глухий кут. Цій темі присвячує свою публікацію американський часопис The Christian Science Monitor.

Нелегальне гірництво є однією з найнебезпечніших професій у світі, але це не зупиняє тисячі чоловіків, жінок, і навіть дітей у східній Україні від того, щоб заробляти такою роботою на життя, пише кореспондент американського часопису The Christian Science Monitor, який нещодавно побував у шахтарському містечку Сніжне, яке колись було гордістю сталінської індустріалізації.

Донеччина, розповідає своїм читачам американський часопис, лежить у центрі славетних українських чорноземів, і могла б нагодувати колись цілий Радянський Союз, але сталінський план індустріалізації мав інші цілі. Врожаї початку 30х років було продано за кордон, в результаті чого третина українського населення померла з голоду, а на їхнє місце було завезено переселенців із Росії. «Нам обіцяли рай на землі, і у нас було все що нам тільки було потрібно», - розповідає американському журналістові 37-літній Олександр, батько якого приїхав із Росії під час сталінської індустріалізації.

Олександр живиться з того, що залазить у закинуті шахти і краде там вугілля. За мішок вугілля на чорному ринку дають півтора долари. З цього Олександр ще має заплатити місцевим бандитам, які контролюють нелегальний бізнес. За розмову з журналістами бандити можуть покарати, тому Олександр не повідомляє свого прізвища. «Я не почуваюся злочинцем», - говорить Олександр. Держава, яка колись давала все, тепер не дає майже нічого, тому і він не дбає ані про державу, ані про її закони. Звинувачує він, звичайно, нинішню державу, а портрет Сталіна тримає поруч із фотокарткою своєї 10-літньої доньки.

Містечко Сніжне, у якому мешкає родина Олександра, було серед тих, що найбільше постраждали від перших спроб українського уряду закрити нерентабельні шахти. Ïх було закрито лише 35 з 220, але і цього було достатньо для того, щоб почалася ледь не тотальна розруха. «Проблема із закриттям шахт, - говорить американський експерт Джеррі Тріплет, - полягає у тому, що якщо ви закриваєте шахту, де працює три тисячі осіб, то роботу втрачає 25 тисяч осіб». За шахтами позакривалися заводи, школи, ресторани і навіть магазини, які нічого не могли продати безробітним людям.

Світовий Банк надав у 97 році 300 тисяч доларів на розвиток малого підприємництва. Але дрібний бізнес у реґіоні збанкрутував, і проблеми безробіття не вирішив. Проте представники Банку в Україні вважають, що рано чи пізно Україні таки доведеться закрити і решту шахт. « Шахтарські райони завжди страждають від безробіття та соціальних заворушень, але уряд не повинен використовувати ті невеликі ресурси, що він має у бюджеті, щоб підтримувати збиткові шахти. Інші, перспективніші галузі від цього страждають», - пояснює позицію Світового Банку один із його представників у Києві.

А тим часом такі, як Олександр продовжують ризикувати життям, крадучи вугілля зі старих шахт. Що робити з ними не знає, ані Світовий Банк, ані уряд, ані вони самі, бо крім шахтарської, вони не знають іншої праці. Вони лише сподіваються, що колись буде краще.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG