Доступність посилання

ТОП новини

США, Великобританія та Іспанія оприлюднили текст нової резолюції стосовно Іраку


США, Великобританія та Іспанія оприлюднили текст нової резолюції стосовно Іраку

Вашингтон, 25 лютого 2003 – Сполучені Штати, Великобританія та Іспанія оприлюднили сьогодні текст запропонованої ними нової резолюції стосовно Іраку. Франція та Німеччина зі свого боку виступили із новою контр-ініціативою. Отож, на думку спостерігачів дипломатичні баталії щодо мирного врегулювання іракської кризи дійшли до фінішної фази.

Текст проекту нової резолюції, запропонованої Сполученими Штатами, Великобританією та Іспанією, охоплює усього одну сторінку. В документі мовиться, що Ірак змарнував ще одну можливість мирного роззброєння та що багдадська влада далі порушує резолюцію 1441, яку Рада безпеки ООН одностайно ухвалила торік 8 листопада. Хоча в документі не визначили конкретних термінів завершення процесу інспекцій, офіційні представники США, Великобританії та Іспанії чітко заявили, що до середини березня слід дійти прикінцевого рішення – як чинити далі. Зі свого боку Франція і Німеччина, позицію яких підтримують Росія та КНР запропонували новий план проведення інспекцій , на період до липня.

Для ухвалення нової резолюції є необхідними голоси дев’яти із 15 країн-членів Ради безпеки за умови, що жодна із держав 5 постійних членів ради безпеки ООН не накладе вето.

“Зрозуміло, що ми бажали б схвального голосування; з цією метою ми внесли на обговорення Ради безпеки спільно з Великобританією та Іспанією нову резолюцію. Однак як я вже заявляв раніше, хоча схвальне прийняття резолюції було б корисним проте на мою думку ми не потребуємо другої резолюції,” – заявив сьогодні президент Сполучених Штатів Джордж Буш й додав, що єдиним мирним виходом із ситуації є – “повне роззброєння Іраку”. За словами Буша, війна – це останній захід у вирішенні цієї проблеми.

Отож наступні два тижні будуть вирішальними з дипломатичної точки зору щодо вирішення іракської кризи в рамках Ради безпеки ООН. Речник Білого дому Арі Флайшер сьогодні зазначив, що ще існує шанс, хоча й невеликий, уникнення збройної інтервенції з метою ліквідації зброї масового знищення на іракській території.

27 лютого відбудеться засідання Ради за зачиненими дверима, на якому обговорять нову резолюцію США, Великобританії та Іспанії як також французько-німецький меморандум. Відтак, згідно з вимогою міжнародних інспекторів, до першого березня Ірак повинен розпочати ліквідацію ракет типу «Ал Самуд 2», які є порушенням резолюції Ради безпеки. Іракський лідер Саддам Хусейн в інтерв’ю американській телемережі Сі-Бі-Ес зазначив, що він не погоджується із такою позицією.

Керівники міжнародних інспекторів повинні також до кінця тижня надати Раді безпеки черговий звіт, обговорення якого відбудеться 7 березня. Відтак в середині березня, ймовірно, матиме місце голосування щодо нової американсько-британсько-іспанської резолюції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG