Доступність посилання

ТОП новини

Нова політика ЄС щодо України


Нова політика ЄС щодо України

Прага, 11 березня 2003 року - Європейська Комісія збирається оприлюднити політику щодо нових сусідів Європейського Союзу. Цей документ, якщо його затвердять 15 країн ЄС, визначатиме їхні відносини з Україною на довгу перспективу – від п‘яти до десяти років. Радіо Свобода отримало доступ до проекту цього документа. Попри очікування на Заході, Брюссель обіцяє не зачиняти двері перед своїми новими сусідами на Сході, але пропонує підтримку лише в обмін на реформи, які грунтуються на "спільних цінностях."

Ідея виробити політику щодо країн, які незабаром межуватимуть із розширеним Євросоюзом народилася в листопаді минулого року на нараді міністрів закордонних справ ЄС. Але якщо тоді в Брюсселі говорили лише про Україну, Білорусь і Молдову, то тепер у цьому списку значно більше держав, включно з Росією.

"Те, що українці вважають себе європейцями для мене нічого не означає" - зовсім недавно так говорив голова Європейської Комісії Романо Проді, який порівняв українців з новозеландцями, які, мовляв, також бачать себе у Європі. Але новий документ Європейської Комісії не встановлює географічних меж Євросоюзу і пропонує обговорити це питання згодом. Щоправда, тут є важливі нюанси. Так, наприклад, автори документа виключають перспективи членства в ЄС своїх партнерів на півдні Середземномор‘я. Щодо України, то її згадують поруч з Молдовою лише як держави, які "неодноразово виявляли бажання приєднатися до ЄС," про неможливість членства Києва – ні слова.

На думку фахівців, офіційний Брюссель намагається задіяти тактику батога і пряника: хочете, щоб Ваші товари продавали на європейських ринках, хочете отримувати допомогу, будь-ласка, але спершу проведіть реформи. При цьому автори документа визнають: попередня політика ЄС не завжди була ефективною. Європейська Комісія пропонує створити новий фонд допомоги країнам сусідам, за зразком програм PHARE і TACIS і відразу рекомендує збільшити гранти Росії, Україні, Молдові і, зрештою Білорусі, разом з бюджетною підтримкою, щоб боротися з бідністю і соціальною нерівністю. Для кожної країни буде встановлено конкретні плани реформ, з чіткими графіками, від втілення яких і залежатиме рівень співпраці з ЄС. Особливий наголос на міжнародних угодах з дотримання прав людини, що Брюсселі називають "повагою до спільних цінностей." Водночас відкриваються перспективи отримати роботу на Заході. Країнам ЄС потрібні фахівці і тому в документі Європейської комісії йде мова про контрольовану міграцію з країнами сусідами. Є шанс, що буде простіше отримати довготривалі візи. Європейська Комісія припускає, що в майбутньому ЄС може навіть відмовитися від візового режиму для громадян сусідніх держав. Але, щоб всі ці заманливі речі стали реальністю, в Брюсселі очікують, що спершу Україна, Білорусь, Молдова і Росія підпишуть угоди про реадміссію, тобто прийматимуть назад нелегалів-іноземців, якщо вони потрапили на Захід із цих держав. Для України це означає передусім зміцнення східних кордонів, інакше вона не зможе дати раду нелегалам з Азії чи Близького Сходу, які рвуться в Європу через її територію.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG