Ідея виробити політику щодо країн, які незабаром межуватимуть із розширеним Євросоюзом народилася в листопаді минулого року на нараді міністрів закордонних справ ЄС. Але якщо тоді в Брюсселі говорили лише про Україну, Білорусь і Молдову, то тепер у цьому списку значно більше держав, включно з Росією.
"Те, що українці вважають себе європейцями для мене нічого не означає" - зовсім недавно так говорив голова Європейської Комісії Романо Проді, який порівняв українців з новозеландцями, які, мовляв, також бачать себе у Європі. Але новий документ Європейської Комісії не встановлює географічних меж Євросоюзу і пропонує обговорити це питання згодом. Щоправда, тут є важливі нюанси. Так, наприклад, автори документа виключають перспективи членства в ЄС своїх партнерів на півдні Середземномор‘я. Щодо України, то її згадують поруч з Молдовою лише як держави, які "неодноразово виявляли бажання приєднатися до ЄС," про неможливість членства Києва – ні слова.
На думку фахівців, офіційний Брюссель намагається задіяти тактику батога і пряника: хочете, щоб Ваші товари продавали на європейських ринках, хочете отримувати допомогу, будь-ласка, але спершу проведіть реформи. При цьому автори документа визнають: попередня політика ЄС не завжди була ефективною. Європейська Комісія пропонує створити новий фонд допомоги країнам сусідам, за зразком програм PHARE і TACIS і відразу рекомендує збільшити гранти Росії, Україні, Молдові і, зрештою Білорусі, разом з бюджетною підтримкою, щоб боротися з бідністю і соціальною нерівністю. Для кожної країни буде встановлено конкретні плани реформ, з чіткими графіками, від втілення яких і залежатиме рівень співпраці з ЄС. Особливий наголос на міжнародних угодах з дотримання прав людини, що Брюсселі називають "повагою до спільних цінностей." Водночас відкриваються перспективи отримати роботу на Заході. Країнам ЄС потрібні фахівці і тому в документі Європейської комісії йде мова про контрольовану міграцію з країнами сусідами. Є шанс, що буде простіше отримати довготривалі візи. Європейська Комісія припускає, що в майбутньому ЄС може навіть відмовитися від візового режиму для громадян сусідніх держав. Але, щоб всі ці заманливі речі стали реальністю, в Брюсселі очікують, що спершу Україна, Білорусь, Молдова і Росія підпишуть угоди про реадміссію, тобто прийматимуть назад нелегалів-іноземців, якщо вони потрапили на Захід із цих держав. Для України це означає передусім зміцнення східних кордонів, інакше вона не зможе дати раду нелегалам з Азії чи Близького Сходу, які рвуться в Європу через її територію.