Доступність посилання

ТОП новини

США та інші країни “Великої сімки” продовжують виконувати зобов’язання в рамках Меморандуму порозуміння щодо Чорнобиля, – заявив представник державного департаменту США


Михайло Мигалисько США та інші країни “Великої сімки” продовжують виконувати зобов’язання в рамках Меморандуму порозуміння щодо Чорнобиля, – заявив представник державного департаменту США

Вашингтон, 25 квітня 2003 - Представники української влади часто заявляють, що не зовсім виконується обіцяна західними країнами програма допомоги у справі Чорнобиля. Однак на це питання дещо інший погляд мають представники Великої сімки й зокрема її лідер - Сполучені Штати Америки.

Ворен Стерн, старший координатор у справах ядерної безпеки в Державному департаменті США, сказав у інтерв”ю радіо “Свобода”, що Сполучені Штати Америки та інші країни “Великої сімки” продовжують виконувати взяті на себе зобов”язання стосовно допомоги Україні у подолані наслідків Чорнобильської катастрофи:

“95-го року Сполучені Штати та інші країни “Великої сімки” й Європейської комісії підпислаи із Україною Меморандум порозуміння щодо закриття ЧАЕС. В результаті цього меморандуму розпочата тривала програма співпраці між Україною та західними урядами й міжнародними фінансовими інституціями. Мета цієї спрівпраці – збільшити ядерну безпеку та посприяти розбудові української електромережі та змобілізувати кредити й гранти. Ми вважаємо, що ми виконували й далі продовжуємо виконувати ті зобов”язання.

Ми надали понад мільярд доларів у грантах на ядерну безпеку в Чорнобилі, на закриття ЧАЕС та на програму побудови нового укриття. Це в рамках “Великої сімки”. Також був виділений майже мільярд доларів на поліпшення енергетичного сектору України. Ми тісно співпрацюємо із Україною й щодо інших питань, пов”язаних із закриттям Чорнобиля”,-зазначив Ворен Стерн, старший координатор у справах ядерної безпеки в Державному департаменті США. Слід ще додати, що ,наприклад, на побудову нового старкофага, чи пак укриття зруйнованого блоку Чорнобильської АЕС, яку в радянські часи увіковічнено іменем Леніна, країни “Великої сімки” обіцяли надати 627 мільйонів доларів, з чого Сполучені Штати - 158 мільйонів. Проте, як зазначають американські експерти, ті гроші не перекидають прямо на рахунки української влади. Українська сторона перед тим, як отримати кошти, повинна точно узгодити із західними партнерами проекти, їхню мету й кошторис, а відтак домовитись про форми їх фінансування.

У цьому контексті нещодавно українська сторона не погодилася із деякими передумовами, які висунули західні партнери й зокрема Німеччина, в результаті чого затримано виділення понад мільярдного кредиту для побудови нових енергоблоків на Південій та Запорізькій АЕС.

Слід ще зазначити, що десятки мільйонів доларів Україна отримала не лише на суто енергетичні проекти, а й на соціальні, медичні та гуманітарні програми, пов”язані із Чорнобильською катастрофою.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG