Доступність посилання

ТОП новини

Як Україна може розв‘язати зернову проблему - поради американського професора


Сергій Куделя Як Україна може розв‘язати зернову проблему - поради американського професора

Вашингтон, 9 липня 2003 - В інтерв’ю для радіо “Свобода”, професор економіки Державного університету штату Айова Роберт Візнер прокоментував кризову ситуацію на ринку зерна в Україні та назвав способи її стабілізації.

Роберт Візнер вважає, що несприятливі природні умови останнього року були одним з факторів, які спричинили до зросту цін на зерно та зернові продукти в Україні. Коли врожай опиняється під загрозою, фермери утримуються від продажу зерна, що призводить до зменшення пропозиції і підвищення цін. Він зазначив, що основним інструментом економічної політики, який би стабілізував ситуацію, є збільшення державою імпорту зерна. Хоча цей інструмент не є дуже популярним серед фермерів, збільшення пропозиції на ринку зерна призведе до поступового зменшення цін і стимувалютиме фермерів почати продавати зернові запаси.

Щодо спроб українського уряду встановити державне регулювання цін на зернові продукти, то, посилаючись на американський досвід, він вважає їх непродуктивними. Спроби уряду США регулювати ціни у 70-х роках позбавили фермерів стимулу збільшувати пропозицію, а тому призвели у короткостроковому плані до ще більшої нестачі зерна на ринку. Хоча імпорт зерна може мати дещо негативний вплив на сільське господарство загалом і може обмежити збільшення пропозиції у довгостроковій песпективі, це єдиний інструмент для швидкого вирішення проблеми нестачі зерна.

Професор Візнер також вважає, що зернотрейдери не повинні бути відповідальними за зернові проблеми в Україні. Вони чинять ,на його думку, за звичайною діловою логікою, коли скуповують зерно для експорту, передбачаючи збільшення ціни на нього. Разом з тим уряд повинен поповнювати державні резерви зерна у період врожаю для того, щоб запропонувати зерно на ринок під час дефіциту. США має такий стратегічний резерв, який робить Сполучені Штати надійним експортером пшениці і попереджає нестачу зерна на внутрішньому ринку.

Доктор Візнер також радить українським урядовцям зайнятися створенням зернової біржі, яка б допомагала встановлювати ціновий рівень зерна та робить його більш передбачуваним для фермерів. В Америці існує декілька таких бірж, серед яких найвідомішою є Чикагська товарна ф”ючерсна біржа. Україна, на думку Візнера, також повинна більш ефективно використовувати ринки інших держав у процесі визначення цін.

Наприкінці нашої розмови професор Візнер заначив, що минулого семестру його курс з ринків зерна слухали два українських студенти. Він висловив сподівання, що по поверненню до України вони зможуть допомогти українським урядовцям попередити схожі проблеми із зерном у майбутньому.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG