Доступність посилання

ТОП новини

Засідання Нацради.


Тарас Марусик

Київ, 14 квітня 2004 року.

Тарас Марусик

14-го квітня відбулося історичне засідання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. На ньому розглядали стан виконання телерадіоорганізаціями України норм законодавства щодо мови телерадіопрограм.

За наслідками сьогоднішнього розгляду ухвалене відповідне рішення, а також “Рекомендації щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, які ведуть мовлення на території України або претендують на отримання ліцензій”.

На засідання Нацради побував наш київський кореспондент Тарас Марусик. Йому слово.

Тарас Марусик

Конституційний орган, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, створений президентським указом 25-го квітня 1994-го року.

Голова Нацради Борис Холод пояснює, чому це засідання історичне?

Борис Холод

Це засідання на засіданні Національної ради за 10 років існування Національної ради виноситься вперше.

Тарас Марусик

Борис Холод сказав, що проблема української мови стала в українській державі і суспільстві дуже гострою.

Борис Холод

Тому ми його сьогодні винесли на обговорення для того, щоб сказати всім 1156 телерадіоорганізаціям в Україні, які вже мають ліцензії Національної ради, і які ще будуть отримувати ліцензії, що ми з сьогоднішнього дня робимо формат інший мовлення в телебаченні, в радіомовленні і просимо, щоб всі телерадіоорганізації підтримали рішення Національної ради і дотримувалися цього рішення тепер вже як норми, яка приймається Національною радою, і обов’язкове для виконання всіма телерадіоорганізаціями і всіма місцевими органами.

Тарас Марусик

Говорив голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Борис Холод.

Його заступник Віталій Шевченко виступив з доповіддю, яка ґрунтувалася на звіті робочої групи, утвореної в Нацраді. Однією з головних причин створення цієї групи, як сказав Віталій Шевченко, був лист голови Рахункової палати України Валентина Симоненка “Про результати аналізу виконання комплексних заходів щодо всебічного розвитку та функціонування української мови, планування та використання коштів Державного бюджету України на їхнє впровадження”.

“Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, ігноруючи виконання законів України щодо мовної політики, не контролює мовний режим комерційних телеканалів та не забезпечує дотримання ними ліцензійних умов діяльности... Фактично Національною радою допущений недержавний підхід при створенні умов функціонування і розвитку української мови”.

У своєму виступі Віталій Шевченко навів результати осінньої перевірки низки ТРК.

Віталій Шевченко

Статистика свідчить про те, що 8 адміністративно-територіальних утворень України характеризуються ситуацією в телерадіопросторі таким чином, що більшість програм і передач їхнього радіо, телебачення транслюються в ефір недержавною мовою.

Тарас Марусик

Це стосується Криму в цілому, Севастополя, Харківщини, Дніпропетровщини, Донеччини, Запорізької, Луганської i Миколаївської областей.

Віталій Шевченко

Тенденція одна. Загалом, вона однозначна. Можна говорити про те, що, принаймні, третина регіонів не забезпечує виконання вимог законодавства щодо мови програм і передач. Це стосується як недержавних, так, на жаль, і державних телерадіокомпаній.

За результатами цих перевірок засвідчено, що 93% порушень ліцензійних умов якраз пов’язані з використанням в ефірі української мови, і майже 85% від цієї кількості порушень припадає на телерадіоорганізації Луганської, Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської, Миколаївської, Херсонської областей, АРК та, на жаль, міста Києва.

Тарас Марусик

Майже 13 років існування суверенної української держави не переламали цієї загрозливої тенденції.

Віталій Шевченко

В інформаційній сфері України частка українського продукту з кожним роком стає дедалі меншою, не зважаючи на те, що 67,5% населення України, згідно з даними останнього перепису населення, вважають українську мову рідною.

Таким чином Україна стає в Європі унікальною державою, втрачає власну автохтонну мову, яка витісняється офіційними мовами інших держав.

Тарас Марусик

Це був заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Віталій Шевченко.

Після обговорення, в якому взяли участь народні депутати України Микола Томенко, Павло Мовчан, заступник голови Державного комітету національностей та міграції Рауль Чілачава, Нацрада 8 голосами з восьми ухвалила відповідне рішення. До 15-го травня Нацрада створить постійно діючу робочу групу з питань застосування та нормативного використання державної мови в авдіовізуальних засобах масової інформації. А з 19-го квітня стають чинними рекомендації, згідно з якими всі загальнонаціональні канали, а також канали, що мовлять більше, ніж на одне адміністративно-територіальне утворення, повинні вести трансляції українською мовою.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG