Доступність посилання

ТОП новини

Провал конституційної реформи та висунення Януковича в президенти не забезпечать стабільності – західні оглядачі.


Марія Щур

Прага, 15 квітня 2004 – Прихильники нинішньої влади в Україні програли битву за конституційну реформу, але не всю війну за збереження діючої системи – так коментують західні оглядачі останні події в Україні. На думку аналітиків британської дослідницької компанії “The Economist Intelligence Unit”, те, що більшість визначилася на користь прем’єр - міністра Віктора Януковича, ще не означає, що Україну чекає стабільність до президентських виборів.

Британські аналітики пов’язують провал голосування за конституційну реформу з висуненням кандидатури прем’єр- міністра Віктора Януковича на посаду президента на жовтневих виборах. Як нагадують аналітики компанії “The Economist Intelligence Unit”, деякі члени більшості вступили до неї під сильним тиском, і провал голосування більше відповідав їхнім інтересам. Під час голосування найбільше дезертирів було саме в блоці прем’єра - “Регіони України”. Як припускають оглядачі, зростання рейтингу популярності прем''єра протягом останнього часу, можливо, і стало причиною небажання конституційної реформи, яка б позбавила Президента реальної влади.

Але аналітики не очікують, що прокучмівські сили відмовляться від своєї ідеї. Під різними приводами вони, на думку британських оглядачів, намагатимуться переголосувати зміни до Конституції, не чекаючи рік, як цього вимагає та ж таки Конституція. Проте, спроба повторного голосування напевно викличе шалений спротив з боку опозиції, яка почувається впевненіше після останньої тактичної перемоги. Не мовчатимуть у цьому випадку і представники міжнародної спільноти, які різко критикують спроби влади змінити правила гри. Це, однак, не означає, що спробу все ж не буде зроблено.

Розглядаючи інший сценарій, за яким прокучмівські сили не домагатимуться повторного голосування, аналітики з “The Economist Intelligence Unit” прогнозують, що і в цьому випадку представники більшості не сидітимуть, склавши руки. На думку аналітиків, уявити, що вони втратять владу, нинішні можновладці просто не спроможні, а тому можна очікувати винятково брудної президентської кампанії навіть за українськими мірками.

Хоча Віктор Янукович і відстає у рейтингу від нинішнього лідера опозиції Віктора Ющенка, його перемога не виглядає неможливою з огляду на значний адміністративний ресурс, який буде задіяно, та на труднощі Віктора Ющенка з розширенням його електоральної підтримки. З іншого боку, фігура Януковича не відповідає смакам усіх олігархів, тож його підтримка не буде сильною, вважають експерти.

Також оглядачі не виключають і третього сильного кандидата на виборах – самого Президента Кучму. Його участь у виборах мала б дестабілізуючий ефект на суспільство, оскільки вимагала б безоглядного використання адміністративного ресурсу, вважають британські експерти.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG