Доступність посилання

ТОП новини

<font color="red">Українці також жертви знущань в Іраку?</font>


Мар’яна Драч

Аудіозапис:

Прага, 3 травня 2004 року – Репутація міжнародних сил під проводом Америки в Іраку опинилася під серйозним ударом після того як представників коаліції звинуватили у знущаннях над в''язнями. Про брутальність свідчить і дружина українського капітана Миколи Мазуренка, якого посадили в Іраку минулого року за контрабанду дизельного пального. Світлана Мазуренко сказала радіо “Свобода”, що два місяці не має вісток від свого чоловіка, а раніше він розповідав їй про тортури. Уряди Сполучених Штатів і Великої Британії оголосили про розслідування подібних повідомлень.

Про тюрму Абу-Граіб неподалік Багдада в часи Саддама Хусейна ходила сумна слава, як про осереддя тортур, ґвалтувань і вбивств.

Минулого тижня американське телебачення показало фотографії, які закидають тепер уже американським наглядачам у цій тюрмі, знущання над ув‘язненими. Подібні знімки, на яких видно, як солдати мочаться на в''язнів, у суботу надрукувала британська преса. Достовірність цих фотографій не доведена, але їх моментально передрукували видання арабського світу.

Президент Сполучених Штатів висловив обурення з приводу знущань.

"Ті, хто це зробив, не мають нічого спільного з іншими американцями й американками, яких ми послали за кордон і які служать своїй державі в ім''я свободи. Буде розслідування і гадаю, ті, хто винен, будуть за це відповідати, " – заявив Джордж Буш.

В Іраку знущалися і над українцями. Про це розповіла радіо “Свобода” дружина Миколи Мазуренка, українського капітана, який сидить в іракській тюрмі разом зі старшим помічником Іваном Сощенком з серпня минулого року. Їх засудили у жовтні до 7 років ув`язнення і штрафу у понад 1 мільйон доларів кожного за контрабанду дизельного пального. Говорить Світлана Мазуренко:

"Він сам мені казав, що їх там били, били палицями по голові. Змушували їх сидіти навпочіпки по дві, по три години. Спали вони на підлозі. Він має бронхіт, застудився, дуже погано себе почував. Потім їх перевели до іншої тюрми. І перші його слова були: “Слава Богу, що у нас є ліжка ".

Світлана Мазуренко каже, що її чоловіка перевели до, так би мовити, ліпшої тюрми в грудні минулого року, після того як про це попросив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко, коли був у Багдаді. Але й далі 66-літній Микола Мазуренко скаржився на те, що отримує ліки від діабету та гіпертонії ,лише коли має приступи. Пані Світлана також стурбована тим, що вже два місяці не має жодної вістки від чоловіка, якому заборонили спілкуватися по телефону. А українські дипломати в Іраку, які раніше відвідували моряків, кажуть родичам, що не можуть проїхати до в‘язниці, через те що дорогу до неї заблоковано.

Командувач американських сил в Іраку генерал Рікардо Санчез вперше оголосив про розслідування повідомлень про знущання над в''язнями понад три місці тому. Шестеро американських військовослужбовців можливо постануть перед трибуналом, сімох інших з тюрми Абу-Граіб звільнили.

Але правозахисники вважають, що знущання носять не поодинокий, а системний характер. "Міжнародна Амністія" вимагає незалежного розслідування. А представник Керівної ради Іраку заявив, що винних американських та британських солдатів треба покарати як воєнних злочинців. Ґазі Машал Аджіл аль-Явар говорить, що тут своє слово повинні сказати ООН і Міжнародний червоний хрест.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG