Доступність посилання

ТОП новини

Чи стане спільне польсько-українське паломництво в Зарваниці кроком до поєднання?


Володимир Павлів

Варшава, 9 серпня 2004 – У понеділок польська преса коментує спільне паломництво української та польської християнської молоді до греко-католицького храму у Зарваниці, що на Тернопільщині. Паломництво, в якому взяло участь близько 200 тисяч осіб, відбулося 7–8 серпня, а очолили його ієрархи Української Греко-католицької та польської Римо-католицької церков кардинали Любомир Гузар та Юзеф Ґлемп.

Польська преса уважно стежила за паломництвом української та польської християнської молоді до собору в Зарваниці не лише тому, що в ньому взяв участь голова всіх польських католиків кардинал Юзеф Ґлемп, а ще й тому, що це був черговий спільний захід обох церков, спрямований на поєднання між українським та польським народами.

«Паломництвом Любові і Поєднання» названо цю зустріч українців і поляків біля греко-католицької святині у Зарваниці, пише щоденник «Жечпосполіта». А газета «Жицє» наголошує, що це спільне паломництво стало справжнім святом для учасників із України та Польщі. «Нічні чування і молитви, – зауважує газета, – мали принести поєднання між обома народами».

«Ґазета виборча» цитує слова Любомира Гузара, котрий, зокрема, висловив надію, що польській католицькій та українській греко-католицькій церквам удасться заохотити представників обох народів до спільної молитви, яка переконає їх, що треба очистити своє сумління і вже далі йти разом, як добрі сусіди і браття.

Цей дещо патетичний тон більшості газетних коментарів певною мірою врівноважують дописи читачів, котрі дають свої коментарі через інтернет. Ці коментарі анонімних читачів значно скептичніше оцінюють можливість польсько-українського поєднання, навіть за посередництва церкви. Деякі з дописувачів навіть уважають, що спільні акції з греко-католиками були помилкою. Кардинал Гузар – це греко-католик, пише один із читачів, а таких православні вважають просто зрадниками. Тому краще зав’язувати контакти з православними, вважає анонімний коментатор.

Такі реакції частини громадян і Польщі, і України – не несподіванка для самих ієрархів. Про це кардинал Гузар згадував також у Зарваниці.

«Нам буде нелегко, але ми повинні докладати зусиль, щоб підготувати людей до акту прощення і забування кривди», – говорив голова Греко-католицької церкви.

Саме задля цього Любомир Гузар та Юзеф Ґлемп домовилися ще наприкінці минулого року про організацію таких спільних заходів. Перед паломництвом у Зарваницю від початку цього року були ще й спільні походи та молитви польської і української молоді до Унівського монастиря на Львівщині, а також паломництво і екуменічні богослужіння у польській Лідниці. Суботньо-недільна урочистість у Зарваниці не стане також останнім заходом у межах домовленості голів обох церков. Уже 26 серпня українські християни спільно з поляками візьмуть участь у релігійних урочистостях у одному з найважливіших місць польського християнства на Ясній Горі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG