Доступність посилання

ТОП новини

Чому оглядачі у Вашингтоні критично сприймають команду Януковича: круглий стіл у Центрі Ніксона.


Сергій Куделя

Вашингтон, 12 листопада 2004 - Результати першого туру президентських виборів в Україні, в якому переміг опозиційний кандидат Віктор Ющенко, підтверджують, що українському уряду вдалося забезпечити чесний підрахунок голосів. Про це заявив радник прем’єр-міністра Віктора Януковича Едуард Прутник, виступаючи цієї середи у дослідницькому Центрі Ніксона у Вашингтоні. Водночас він наголосив, що команда Януковича все ж переконана у перемозі їхнього кандидата, яка, за його словами, відбудеться у “чисто демократичній грі.” Однак, деякі з присутніх на зустрічі американських експертів висловили сумніви щодо ймовірності такої перемоги.

Круглий стіл у Центрі Ніксона, присвячений перспективам розвитку України після виборів, був другим публічним заходом в рамках кампанії покращення репутації Віктора Януковича у США. Окрім радника глави уряду Едуарда Прутника, у ньому взяли участь низка провідних американських експертів з питання відносин США із Україною. Один з них, старший дослідник Фонду Маршала Рональд Асмус, який був другим заступником державного секретаря США в Адміністрації Клінтона, вже на початку зустрічі заявив, що для багатьох у Вашингтоні уряд Януковича не є бажаним партнером. Продовжує Рональд Асмус:

“Щиро кажучи, то у Вашингтоні поширений погляд, що чинний український уряд - це не той партнер, якого ми хотіли б мати. Він не поділяє бачення євро-атлантичної інтеграції і тому не зможе досягнути прогресу у цьому напрямку. По-друге, хоча Україна і є молодою демократією, більшість західних спостерігачів дійшли висновку, що ці вибори були кроком назад у розвитку демократії. І головне стратегічне питання зараз - чи з’явиться внаслідок цих виборів такий уряд, який по- іншому розглядатиме відносини із Заходом і зможе стати таким партнером, який дозволить Україні інтегруватися у євро-атлантичні інституції”.

У відповідь радник глави уряду Еудард Прутник зазначив, що торговельний баланс України з Євросоюзом та з Росією майже зрівнялися. Тому, за словами Прутника, Янукович справами доводить свою готовність співпрацювати з ЄС. Однак, у відповідь на запитання про ставлення прем’єр-міністра до демократичних цінностей, Прутник лише розповів про програму уряду щодо боротьби із контрабандою, СНІДом та захисту українських нелегальних робітників на Заході.

А нерівні умови приватизиції “Криворіжсталі” для українських та закордонних інвесторів Прутник пояснив національними інтересами України. Він заперечив, що Янукович обіцяв уже найближчим часом вивести українські війська з Іраку. Говорить Едуард Прутник: (переклад з російської)

“Він, перебувачи в Іраку, відповів на це запитання і досі не змінював своєї позиції. Там будуть перебувати війська до тих пір, поки вони потрібні Іраку. Ніхто не каже, що вони будуть там завжди. Суть у чому: Ющенко, підписуючи угоду з Морозом, вимагає виведення військ через два тижні. А щодо Януковича, то це позиція держави, її не може змінити зараз одна особа”.

Наприкінці дискусії експерт Фонда Карнегі Андерс Ослунд зазначив, що команді Януковича необхідно все ж визнати невідворотність своєї поразки на президентських виборах:

“Ми бачимо, що Ющенку вдається мобілізувати десяткі тисяч людей у будь-якому місті на Сході України, а Янукович не здатний організовувати відкриті мітинги. Мені видається, що ми зараз стаємо свідками найбільшого демократичного прориву з часів провалу путчу у СРСР у серпні 91 року. І нам потрібно зробити все можливе, щоб забезпечити чесний і вчасний підрахунок голосів після другого туру виборів”.

Як визнав один зі спонсорів візиту радника прем’єр-міністра до Вашингтона американський бізнесмен і виходець з Одеси Алекс Кисельов, усіх, хто виступав в американській столиці з аргументами на користь Януковича ,зустрічало неприйняття:

“Едуард і всі ті, хто виступав на стороні прем’єр-міністра, отримували до цього часу таку реакцію: або ви кажете лише позитивне про Ющенка, і стверджуєте, що Янукович- це повернення до Радянського Союзу, або вас не існує. Мені набридло, що купка осіб представляють себе у Вашингтоні як єдиний голос нової і незалежної України. Вони не є єдиним голосом”.

Кисельов каже, що не має особистих стосунків із прем’єр-міністром Януковичем, але підтримує його і тому фінансує заходи на користь глави уряду. Зокрема, він оплатив поїздку семи колишніх конгресменів до України під час пешого туру президентських виборів. Після повернення делегація американців, фінансована Кисельовим, заявила, що не помітила жодних порушень у ході виборів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG