Доступність посилання

ТОП новини

ОБСЄ вважає, що вибори в Україні не відповідали міжнародним демократичним стандартам.


Тарас Марусик

Київ, 22 листопада 2004 року.

Представник Парламентської асамблеї ОБСЄ, президент ПАРЄ у відставці Брюс Джордж заявив, що другий тур президентських виборів в Україні не відповідав міжнародним демократичним стандартам.

Брюс Джордж сказав, що члени місії ОБСЄ очікували на чесніші і прозоріші вибори під час вирішального туру. Він нагадав свої слова тритижневої давности, сказані ним після першого туру голосування на виборах президента України про те, що оголошувати висновки йому довелося тоді з важким серцем: “Сьогодні я оголошую, що навіть ще з більш важким серцем мушу дійти висновку, що влада не відповіла позитивно на наш заклик: другий тур виборів президента України не відповідав значній кількості зобов’язань ОБСЄ, а також стандартам Ради Європи та іншим європейським стандартам щодо демократичних виборів”.

Брюс Джордж зазначив, що під час другого туру голосування спостерігалися такі ж негативні моменти, як і під час першого , наприклад, зловживання адміністративним ресурсом на користь прем’єр-міністра України Віктора Януковича. Є, зокрема, численні докази того, що деякі громадяни, чиї життя і добробут залежать від держави, були змушені одержувати і віддавати керівництву відкріпні посвідчення.

“Безперечно, спостерігалося і певне покращення виборчого процесу, сказав Брюс Джордж. - І ми не хочемо висвітлювати цей процес тільки в чорних і білих тонах, але всі позитивні приклади досягнутого прогресу були затьмарені значними порушеннями виборчої кампанії”.

Голова делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи Дорос Кристодулiдіс оприлюднив заяву ПАРЄ, в якій сказано, що незважаючи на негативну кампанію, голосування проводилося переважно спокійно та організовано.

“Ми дуже раді, - сказав він, - що виборці не втратили віру у демократичний процес. І зараз нам вельми важливо переконатися в тому, що ця віра недаремна, а також у тому, що як громадськість, так і обидва кандидати можуть довіряти процесові підрахунку голосів і підведення підсумків цих виборів”.

Дорос Кристодулiдіс згадав також і про обнадійливі аспекти другого туру, які не спостерігалися в першому, такі як проведення теледебатів між основними кандидатами на державному телебаченні та вирівнювання, бодай часткового, дисбалансу у висвітленні подій засобами масової інформації.

Заява ПАРЄ, яку читав голова делегації, рекомендує передати результати виборів громадськості для вивчення на всіх рівнях, а влада має забезпечити своєчасний і прозорий розгляд усіх скарг у повній відповідності до законів та Конституції України. За словами голови Місії спостерігачів від Парламентської Асамблеї Ради Європи Дороса Крістодулідіса, ПАРЄ продовжуватиме спостереження за розвитком подій і готова завжди надати допомогу для запровадження справжньої демократії в Україні.

Заступник голови делегації Європарламенту Чарльз Тенет заявив, що в нього є певні підозри з приводу цифр голосування по Донецькій області, які подають офіційні чинники. Це нагадує радше ті цифри, які були в Туркменистані, а не в Україні”. А голова делегації Парламентської Асамблеї НАТО Лучіо Малан сказав, що активність виборців у Донецькій області становила близько 96% або додатково 700 тисяч виборців. На його думку, це нереальні цифри, тим більше, що всі, хто голосував раніше за різних кандидатів, тепер проголосували за Януковича.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG