Доступність посилання

ТОП новини

Ймовірну перемогу Віктора Ющенка на перевиборах в Україні вже обговорюють у Вашинґтоні.


Сергій Куделя

Вашинґтон, 14 грудня 2004 – “Помаранчева революція” в Україні змінила не лише українське суспільство, але й сприйняття української держави у світі. Про це найчастіше говорили учасники конференції, присвяченої виборам в Україні. Вона була організована Американським інститутом підприємництва у Вашинґтоні.

У разі перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах Сполучені Штати Америки повинні збільшити допомогу Україні та фінансувати саме ті проекти, які будуть пріоритетними для нової української влади. Таку думку висловив колишній другий помічник державного секретаря та колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.

Його підтримав і дослідник Британської оборонної академії Джеймз Шерр, за словами якого, Захід повинен допомогти Україні досягти успіху в разі перемоги Ющенка. На думку британського дослідника, події в Україні стали викликом і для держав Заходу, і для її східного сусіда. Вони, як вважає Д.Шерр, повинні кардинально змінити уявлення Євросоюзу про межі розширення організації. Українська демократична революція виступає загрозою для системи авторитарного правління, створеної в більшості пострадянських держав.

Інший дослідник, експерт Фонду Маршала Роналд Асмус вважає, що масові протести в Україні надали українській опозиції віру у власні сили та здатність перемогти. Цю думку підтвердив і керівник штабу Віктора Ющенка Олег Рибачук, який назвав перевибори 26 грудня простою формальністю. Він вважає, що Ющенко вже переміг, ставши об’єднавчою фігурою в українській політиці, а його підтримка політичної реформи сприяла зміцненню коаліції різних політичних сил навколо нього.

Рибачук не сумнівається, що Ющенко зміцнить свою перемогу і через два роки: “В нього буде достатньо часу, щоб очистити владу. А потім партія Ющенка стане головним гравцем на наступних парламентських виборах. Вона буде прототипом європейської правоцентристської партії, і про її створення вже ухвалене рішення. Тому я впевнений, що він матиме більшість у парламенті, оскільки зараз Ющенко – найпопулярніший політик, і він зможе ще збільшити свою популярність, перебуваючи при владі”.

Рибачук називає проявом геніальності Ющенка участь у його коаліції осіб, близьких до президента Леоніда Кучми, таких, як Олександр Волков та Андрій Деркач. Адже, пояснив керівник штабу лідера опозиції, “краще, щоб вони носили помаранчеві кольори, ніж біло-сині”.

Рибачук також зазначив, що в кожного політика є свої гріхи в минулому, але Ющенко зацікавлений у майбутньому держави, тому він не займатиметься переслідуваннями за колишні проступки. Водночас ведучий конференції Радек Сікорський застеріг Рибачука, що надмірна доброчинність щодо корумпованих осіб може відвернути суспільство від нової влади.

Однак, на переконання багатьох учасників конференції, успіх протестної акції дозволить представникам громадських організацій в Україні ефективніше здійснювати контроль за діями і нової влади. Про це говорив і експерт неурядової організації “Дім свободи” Адріян Каратницький: “Я впевнений, що різні громадські групи тепер викликатимуть у найближчі роки головний біль нової влади. Однак, вони не дають спокою можновладцям і у будь-яких звичайних демократіях. І я думаю, що це свідчить про талант, переконання та добрий гумор цих громадських активістів. Багато з них продовжать слідкувати за діями влади, і це, напевно, буде головним досягненням української демократії”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG