Доступність посилання

ТОП новини

Киргизстан – "Вожді змінюються, політика залишається".


Людмила Ваннек

Прага, 11 квітня 2004 - Три тижні минуло після того, як масові протести в Киргизстані спричинили усунення уряду. І ось знову киргизька тема виринула у центрі світових подій.

Аскар Акаєв
Сьогодні про цю пострадянську республіку говорять з кількох причин: киргизький парламент прийняв нарешті відставку президента Аскара Акаєва, який покинув свою країну в результаті масових протестів; оголошена дата нових виборів президента. Ще одна тема - перша поїздка до Москви виконувачки обов"язків міністра закордонних справ, колишньої лідерки опозиції Рози Отунбаєвої, важливі аспекти цієї поїздки.

У тому, що Роза Отунбаєва обрала саме Росію першим пунктом своєї закордонної діяльності на новій посаді, оглядачі вбачають закономірність. Адже Росія і далі залишається головним стратегічним партнером Киргизстану. І саме про врегулювання політичної ситуації в своїй країні і розмовляла Роза Отунбаєва з російським колегою Сергієм Лавровим.

Останній після зустрічі запевнив:

"Ми кровно зацікавлені в тому, щоб ситуація в Киргизстані якнайшвидше стабілізувалась і будемо всіляко допомагати зусиллям, які на це спрямовані".

А киргизька гостя запевнила зі свого боку, що майбутні керівники її країни будуть дотримуватися курсу на розвиток відносин з Росією.

"Республіка залишається вірною попереднім домовленостям. Вожді змінюються, але політика залишається", - заявила вона.

Що ж до колишніх вождів, які змінюються: відставку Аскара Акаєва з посади президента країни сьогодні парламент Киргизстану прийняв більшістю голосів. Про це у Бішкеку оголосив спікер парламенту Омурбек Текебаєв:

“Сьогодні парламент вирішив припинити президентські повноваження Акаєва, згідно з його особистою заявою. Призначені дострокові президентські вибори на 10 липня. Я думаю , це рішення має політичне значення, тому що ми легалізуємо майбутні президентські вибори”.

За киргизькою конституцією, від дня добровільного складення повноважень попереднім президентом нові вибори мають відбутися найпізніше через три місяці – відтак виникла дата 10 липня.

Частина депутатського корпусу висловила свою незгоду з рішенням парламенту. Ці депутати вважають, що Акаєв порушив свою присягу і Конституцію, утікши з країни у відповідальний момент і тим самим паралізував роботу всієї виконавчої влади і створив загрозу національній безпеці. Усе це заперечив Аскар Акаєв із Москви, де він перебуває з родиною. Звідти, з російської столиці, котра дала Акаєву притулок, він і звертався до співгромадян з такими словами:

"Я попередив громадянську війну, не заплямував свої руки кров’ю співвітчизників, не дозволив розколу країни", - говорив у своєму зверненні із Москви Аскар Акаєв, коли офіційно складав із себе повноваження президента.

Наприкінці минулого тижня киргизький парламент вніс також низку змін у закон про гарантії діяльності екс-президента і значно скоротив його привілеї. Статусу недоторканності позбавили членів родини Акаєва.

Це щодо колишнього президента.

А що ж до виборів нового, то можливість балотуватися на цю найвищу посаду отримав сьогодні один із лідерів опозиції Фелікс Кулов, якого Верховний суд Киргизстану офіційно виправдав у справі господарських злочинів, коли він був мером Бішкека і губернатором Чуйської області. (Кілька днів тому з Кулова були зняті й інші звинувачення за зловживання на посаді глави міністерства нацбезпеки).

А під ранок у понеділок у Бішкеку, в своєму помешканні був убитий один із найближчих соратників Кулова - Кудайбергенов.

Він брав активну участь у наведенні порядку в країні. Незадовго до смерті Кудайбергенов виступив на мітингу протесту, пов’язаному із самовільним захопленням муніципальних земель.

Наразі в Киргистані триває масове захоплення земель, яке мотивується гаслом:

"Раніше все належало Акаєвим, а тепер – народу".

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG