Доступність посилання

ТОП новини

Про розгляд скарг аутсайдерів та українські суди.


Тетяна Ярмощук Київ, 17 квітня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Вищий адміністративний суд продовжує розглядати скарги партій і блоків, які програли парламентські вибори. Сьогодні суд з’ясовував, який документ мали підписати члени Центральної виборчої комісії за результатами виборів - протокол, як вони це і зробили, чи постанову - на чому наполягають позивачі. Нескінченні судові процеси з одного боку свідчать про поступове входження українського політичного процесу в більш менш цивілізовані береги; з іншого, існує занепокоєння – чи не паралізує така злива судочинства нормальну роботу державного апарату?

Виборчій кампанії-2006, скидається, не судилося закінчитися. І все через суди. То Олександр Омельченко намагався оскаржити у суді результаті виборів київського міського голови, то низка партій, які не подолали 3% бар’єр, звернулася зі скаргами до Вищого адміністративного суду. Вони вимагають визнати протиправними дії ЦВК під час встановлення результатів парламентських виборів. У неділю суддя об’єднав в один вісім позовів від блоків Вітренко, Литвина, Кармазіна і партії “Віче”. Лідерка блоку “Народна опозиція” Наталія Вітренко таким рішенням суду не задоволена:

“Ми попереджали, що потрібно розглядати кожен позов окремо, але суд вирішив це все ж таки об’єднати. Але мене турбує інше: постанови та ухвали суду не виконуються. ЦВК не надала тих документів, які вона була зобов’язана надати, за вимогою Вищого адміністративного суду”.

Певно, ще ніколи українські суди не знали такого серйозного навантаження. Чи готова до нього система українського судочинства ? Голова парламентського комітету з правової політики Василь Онопенко вважає, що діяльність українських судів можна оцінити між трійкою та четвіркою за п’ятибальною системою:

“Все більше і більше людей почали звертатися до суду. Але є проблеми. Окремі судді стали надзвичайно незалежними, навіть від самого закону. Тут треба думати як наводити лад і в судовій системі. На жаль, сьогодні ще немає ефективної системи контролю за порушеннями суддів присяги і контролю за порушеннями чинного законодавства”.

Правозахисник Євген Захаров каже, що поступово українські суди починають працювати краще:

“Останнім часом українські суди мене радують. Вони виносять такі класні рішення, що ними можна захопитися. Це не суперечить тій тезі, що є хабарі, що суди куплені, що за гроші вони стають на ту чи іншу сторону. В них є все, як і в будь-якій іншій галузі нашого життя”.

Корупцію вважає головною проблемою українською судової системи і адвокат Аркадій Бущенко:

“Частина судів служать правосуддю, але попри це вони вразливі до корупції. За допомогою корупції їх можна заставити слугувати будь-кому”.

Фахівці підсумовують: останнім часом рядові українці звертаються за допомогою до суду частіше, ніж кілька років тому і називають таку тенденцію обнадійливою. І прагнення всі спірні питання вирішувати в суді – це значно краще, ніж пам’ятні всім звернення до позасудових розборок.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG